Několik špiček na Maděřičově vinné paletě

12. 11. 2010

Tentokrát nepřijel do Viničního altánu náš pravidelný host, vinař Ludvík Maděřič, ale neméně častý návštěvník chrámu vína v Gröbovce – Jiří Hudec, obchodní zástupce vinařství a znalec moravských vín. A přivezl nám třináct vzorků vín ze známého vinařství v Moravském Žižkově.

Ochutnali jsme sedm bílých, dvě růžová, tři červená a na závěr sladkou tečku v podobě ledové frankovky. Pěkná paleta, v níž si určitě každý z hostů vybral svého favorita.

Vstupním vínem byl Müller Thurgau 2008 v pozdním sběru, polosuchý z viniční trati Sahary v Moravském Žižkově. Již lehce nazrálé, ovocité víno se sládnoucím ocáskem. Chyběla mu větší svěžest a pikantnost. Nicméně zavínil…

Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru zaujalo výraznou vůní vyzrálého jižního ovoce. V bohaté chuti tohoto příjemně suchého vína byly cítit zralé meruňky a v dochuti také jemná stopa černého rybízu. Jako by kolem prolétl sauvignon.

Polosuchý Ryzlink vlašský 2009 v pozdním sběru voněl po vyzrálém světlém ovoci v lehkém máslovém kabátku. V chuti potěšily jemné karamelové tóny na ovocném základě s lehce pikantním závěrem.

Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru byl zřetelně suchý. Ve vůni se objevily broskve, meruňky a také jemné minerální tóny. Tělo plné pikantní ovocnosti se zřetelnou mineralitou v dochuti.

Mimořádně zdařilý byl Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů. Suchý, ale také logicky s výrazně vyšším alkoholem (14,5 %). Vůně bohatě ovocná (meruňky, broskve, angrešt), chuť identická, pikantní a šťavnatá. Velmi příjemná byla delší dochuť v meruňkovo-broskvovém stylu. Alkohol jen málo vyčuhoval, díky tomu příliš neoslabil ovocnou složku vína.

Tramín červený 2009 byl rovněž ve výběru z hroznů, stejně tak suchý jen s o něco nižším alkoholem (13,5 %). Vůně i chuť „klasická“ – růže, exotické liči, bergamot. V zakulaceném těle bez nepříjemné hořčinky potěšila vstřícná pikantnost v elegantní dochuti.

Jedním z absolutních vrcholů večera bylo Chardonnay 2008 ve výběru z bobulí. Krásně vyvážené sladké víno (77 g/l zbytkového cukru, 7,8 g/l kyselin). V atraktivní vůni bylo zřetelné sušené ovoce (citrusy), med i botrytická stopa. V ovocném těle sladce pikantní s jemným nádechem medu a citrusů v botrytickém kabátku.

První ze dvou rosé byla jakostní Frankovka 2009. Suché víno s vůní přezrálých jahod. V těle ovocné (spíše peckoviny), pikantní s lehce jogurtovým závojem.

O něco výraznější i atraktivnější byl Dornfelder rosé 2009. Opět jakostní víno, suché s vůní vyzrálých peckovin. V identické chuti byl plnější, svěží a pikantní. Pěkná „růžovka“ nejen na léto.

Další vinnou špičkou byl Dornfelder 2009 ve výběru z hroznů (!!!). Vůně jižního stylu (lesní směs, čokoláda, kůže), v chuti plné tmavého ovoce s převahou ostružin a borůvek. Harmonické víno příjemně pikantní v dochuti, které minimálně další rok poroste do krásy!

Pěkný byl také Cabernet Moravia 2009 v pozdním sběru. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a kůže. Chuť obdobná, plnější s ještě zřetelnými tříslovinami, které však začínají pomalu sládnout. O něco „tvrdší“ víno, které má rozhodně pěknou budoucnost.

A přišel můj favorit – Cabernet Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů (!!!). Na červené víno lehce vyšší zbytkový cukr (4,4 g/l), ve vůni tmavé ovoce s lehkým kořenitým „štychem“ (sušená paprika). V těle plné, jemně pikantní a vyvážené víno s bohatou ovocnou chutí, v níž převládá tmavá lesní směs okořeněné papričkou.

Sladkou tečku jsem avízoval – ledová Frankovka 2009 měla 188 g/l zbytkového cukru, ale také zřetelnou kyselinu (8,9 g/l). Ve vůni sušené ovoce (hrušky) a med. V sladkém těle opět směs sušeného ovoce s příjemně pikantním závěrem. Potěšení na závěr bohaté palety velmi příjemných vín.

Takto je hodnotil „vrcholový tým“:

Chardonnay 2009, výběr z bobulí – 9,2 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon – 9,1 b., Dornfelder a Frankovka ledové – 8,8 b., Sauvignon – 8,7 b., Cabernet Moravia – 8,6 b., Dornfelder rosé – 8,5 b., Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský a Tramín – 8,4 b., Veltlínské zelené a Frankovka rosé – 8,3 b. a Müller Thurgau – 7 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist