Nepřekvapivě kralovaly ryzlinky

13. 11. 2013

     Tradičně v listopadu nám Vladislav Pajdla představil německá vín z široké oblasti povodí Rýna. Z nabídky jeho malé dovozní společnosti VSP Všenory, s.r.o. jsme tentokrát ochutnali devět vín, pochopitelně s převahou ryzlinků (celkem pět). A bylo to opět příjemné přechutnávání, každý z hostů si určitě našel alespoň jednoho favorita. Já jich měl celkem čtyři.
      Příjemně jsme se zavínili vínem Fleurant Cuvée 2011 z vinařství Ernst Bretz v oblasti Rheinhessen. Suché víno s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyseliny, a to na zvýšené úrovni (6,9 g/l a 7,5 g/l). Směs Ryzlinku rýnského, Pinotu blanc a Pinotu gris byla ve vůni ovocně-minerální. V chuti bylo cuvée ovocné, zakulacené a jemně nasládlé s pikantním závěrem.
      Prvním z řady ryzlinků byl Riesling Spätlese Trocken Nacken Rothenberg z vinařství Binz (Rheinhessen). Ve vůni nazrálé světlé ovoce a výrazné minerální tóny s jemným náznakem petroleje. V chuti opět světlé peckoviny, tělo lehce zakulacené a pikantní v delší dochuti.
      Pro mne na téměř srovnatelné kvalitativní úrovni byl Riesling Bechtolsheimer QbA 2012 z vinařství Ernst Bretz. Vůně výrazně ovocná s tóny lipoviny. Stejně tak chuť, která byla o něco lehčí, pikantní s měkce zakulaceným, středně dlouhým závěrem.
      Ještě zdařilejší byl Riesling Piesporter Goldtröpfchen Spätlese 2005 z vinařství Bolling-Lehner v oblasti Mosely. Víno na hranici suchého a polosuchého (8,5 g/l zbytkového cukru a 7,7 g/l kyselin) s vůní ovoce, medu a zřetelných petrolejových tónů. V chuti hodně vyzrálé ovoce, tóny medu, uhlazené, možná malinko lehčí tělo, ale elegantní a jemně nasládlé. Osm let staré víno, ale pořád moc pěkné.
      Velmi mi chutnal Riesling Ockfener Bockstein trocken 2012 z vinařství Dr. Fischerové v oblasti údolí Saary. Pro změnu přece jen mladé víno, ale již nyní pěkně pitelné. Ve vůni měkce ovocně-minerální. Rovněž v chutí světlé ovoce, ale minerální jen decentně. Tělo zakulacené, elegantní s dochutí citrusů s jemnou pecičkou. Suché víno s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyseliny (6,6 g/l a 7 g/l).
      Silvaner QbA BB Juliusspital 2012 z oblasti Franken se lišil již od pohledu, tedy vzhledem láhve zvané „kozí měch”. Suché víno, ve vůni ovocné s lehkými medově-smetanovými tóny a s vánkem jemných minerálů. V chuti měkce ovocné, uhlazené, zakulacené a malinko pikantní v závěru na patře. Pěkné, ale o něco dražší víno.
      Jako sedmý vzorek jsme ochutnali Kerner Kabinett B/Petersberg 2010 z vinařství Ernst Bretz. Ve vůni ovocně květinový, stejně tak v nasládlé chuti (16,9 g/l zbytkového cukru). Tělo lehce zakulacené a měkce pikantní v dochuti. Takové hladící víno na delší pití.
      Opravdu výrazně sladší (61,1 g/l zbytkového cukru) byl Riesling Spätlese 2010 z vinařství Ernst Bretz. Pěkná vůně po broskvích a meruňkách. V chuti zřetelně nasládlé, měkce ovocné, kulaté s poměrně pikantním závěrem.
      Závěrečnou tečku obstaralo červené víno z nepříliš běžné odrůdy Schwarzriesling (Meunier, Mlynářka). Víno Edition G&M 2012 z vinařství Machmer v oblasti Rheinhessen mělo výrazně ovocnou vůni. V chuti ovocné, lehčí se stopou džemovitosti. Tělo velmi uhlazené, příjemně pitelné, ale bez větší hloubky.
      V hodnocení „vrcholového týmu” bodovaly především ryzlinky:
      Riesling Piesporter Goldtröpfchen Spätlese – 9 b., Riesling Ockfener Bockstein – 8, 9 b., Silvaner QbA BB Juliusspital a Riesling Spätlese Trocken Nacken Rothenberg – 8,8 b., Riesling Spätlese 2010 – 8,7 b., Riesling Bechtolsheimer QbA a Kerner Kabinett B/Petersberg – 8,6 b., Schwarzriesling Edition G&M – 8,5 b. a Fleurant Cuvée 2011 – 8,4 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist