Netradiční setkání ve vysoké kvalitě

16. 11. 2017

     Česko-chilské setkání ve Viničním altánu sestávalo z pěti bílých velkobílovických vín a stejného počtu červených z Chile. A k tomu ještě jejich prezentující Josef Uhlík, a také Chilan Rodrigo Schmidt, oba z dovozní společnosti Productos Latinos.
      Nejprve jsme ochutnali pět bílých vín z vinařství Velkobílovická vína (VBV), počínaje zemským Veltlínským zeleným 2015. Ve vůni ovocně-minerální s jemnou stopou květin a mandlí. V chuti nazrálé světlé ovoce, jemně kořenité s decentní mandlovou koncovkou. Tenčí víno pro dostatečné zavínění.
      O poznání bohatší byl zemský Ryzlink vlašský 2016, suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, téměř jižního, s jemnou kořenitostí. Chuť ovocná, nazrálá, lehce zakulacená se špetkou minerálů, a v závěru na patře měkce pikantní.
      A ještě výš byl Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru. Suchý s malinko vyšší zbytkovým cukrem (5 g/l) voněl po nazrálém světlém ovoci, lipovém květu se špetkou medu a vzdálenými tóny petroleje. V suché, nicméně lehce zakulacené chuti převládalo světlé ovoce s dotykem medu a lipoviny. V dochuti bylo víno příjemně pikantní.
     Zemské Rulandské šedé 2015 bylo na hranici polosuchého a polosladkého vína. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, zpočátku s výraznými živočišnými tóny, které pomalu odcházely. V chuti jemně máslové, přezrálé světlé ovoce s náznakem medu a jemných minerálů. A také se zřetelně pikantní koncovkou.
      Posledním bílým vínem z Velkých Bílovic byla Pálava 2016 v pozdním sběru, polosladké víno s krásnou, lehce citrusově-květinovou vůní. V chuti lehce nasládlé citrusy v jemném květinovém závoji. V koncovce bylo víno dostatečně pikantní. Rozhodně nejlepší bílé víno večera, a také jedno z nejlepších celkově.
      Prvním červeným vínem z chilského vinařství Viňa Chocalán byl Merlot Reserva 2015. Ve vůni džemovitá lesní směs. Stejně tak v chuti, v níž jsem cítil také lehké tóny hořké čokolády a závan černého rybízu.
      Moc mi chutnal Pinot Noir Gran Reserva 2016. Ve vůni kombinace hodně vyzrálého tmavého ovoce s jemnou živočišnou stopou. V chuti lehce kořenitá lesní směs, tělo uhlazené, jemné s příjemně pikantním ocáskem.
      Následovalo Carmenére Gran Reserva 2015 s vůní tmavého ovoce, zřetelného černého rybízu a jemných tónů zelené papriky. V poměrně uhlazené chuti bylo nazrálé, kořenité tmavé ovoce a stopa černého rybízu. V závěru lehounce pikantní.
      O malinko více mi chutnal Syrah Gran Reserva 2015. Bohatá vůně jemně džemovité tmavé lesní směsi. Také v chuti převládala vyzrálá lesní směs, malinko nasládlá s jemnou stopou čokolády. Víno s poměrně pikantním závěrem.
      A na závěr to nejlepší – Vitrum Blend 2013, velké cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Carmenére,  Syrah, Petit Verdot a Malbec. Příjemná vůně vyzrálého tmavého ovoce s jemnou stopou čokolády a kůže. V chuti vyzrálé tmavé ovoce se stopou čokolády a kůže. Uhlazené a lehounce pikantní. Téměř pět let staré víno má světlou budoucnost ještě před sebou.
      Kompletní „vrcholový tým” hodnotil velkobílovická a chilská vína takto:
Vitrum Blend – 9,3 bodu (z 10 možných), Pálava 2016 a Gran Reserva Pinot Noir – 9 b., Gran Reserva Syrah – 8,9 b., Rulandské bílé 2016 a Gran Reserva Carmenére – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2015 – 8,7 b., Reserva Merlot a Ryzlink vlašský 2016 – 8,5 b. a Veltlínské zelené 2015 – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý


 

TOPlist