Noblesní vinné pozdravy z Mikulčic

4. 3. 2012

      Mikulčické Vinařství Dvořáček LTM se předvedlo na vysoké úrovni s vyrovnanou sestavou tuctu vín, z nichž oslnilo několik chuťovek napříč vinným spektrem. Ing. Lubomír Dvořáček představil vína, která rozhodně patří mezi nejlepší, jaká jsme za poslední rok ve Viničním altánu z moravských ochutnávali, a to pokud jde o poměr cena/výkon. Přitom ještě spousta dalších musela zůstat ve sklepě…
      Vstupním vínem byl Ryzlink vlašský 2009 v kabinetním provedení. Suché víno s menším zbytkovým cukrem (4,5 g/l). Měkce ovocné (jablko, meruňka) ve vůni i chuti, lehce zakulacené a příjemně pitelné, přitom nekomplikované. A navíc za skvělou cenu!
      Následovaly dvě ještě trošku stydlivé novinky, které však nepochybně brzy tento handicap ztratí. Nejprve to bylo zemské polosuché cuvée Tramín červený/Ryzlink rýnský 2011 s parametrem pozdního sběru. Ve vůni příjemné tramínové tóny (růže, exotické liči), v pikantní a šťavnaté chuti převládaly spíše meruňkové a citrusové tóny se špetkou minerálů. Víno potřebuje ještě malinko „slehnout” a harmonizovat cukry s kyselinami.
      To svým způsobem platí i o následujícím cuvée Sauvignon/Chardonnay 2011. Opět polosuché zemské víno, které však působí o něco komplexněji. Ve vůni broskev a meruňka, v chuti je příjemně ovocné, šťavnaté a pikantní s nasládlým ocáskem. I toto cuvée bude velmi brzy velmi přitažlivé Zemský Ryzlink rýnský 2010 byl již plně připraven pro naše chuťové buňky. Polosuché, ovocně minerální víno se vzdálenými tóny petroleje, především ve vůni, bylo v chuti velmi čisté, příjemně pikantní s velmi přitažlivou dochutí. Víno bez přidaných kvasinek a bez čeření se předvedlo ve skvěle vyladěné formu, která se bude nepochybně ještě zlepšovat.
      A stejně tak zemský Sauvignon 2010, opět polosuchý, bohatě ovocný s jemným minerálním závojem. Rovněž čisté, příjemně pikantní víno, které již nyní dostatečně potěší.
Přiznám se, že mladé roséčko z odrůdy Pinot Noir v pozdním sběru mne zpočátku malinko zaskočilo poměrně vysokým zbytkovým cukrem (20,1). Nicméně krásná vůně (jahody, maliny) a poměrně šťavnatá ovocná chuť postupně přecházely do příjemně pikantní, byť nasládlé koncovky. Cukr zde rozhodně není výraznou překážkou…
Cabernet Moravia 2009 v pozdním sběru se rozhodně vydařil, a zahájit tak krásnou sérii zajímavých moravských červených. Víno vonělo po jemně griotkových višních se stopou čokolády. I v chuti převládaly tmavé peckoviny, lehce kořenité se zřetelnými cabernetovými tóny. Nechyběla ani čokoládová stopa.
      Následovala tři vína z odrůdy Zweigeltrebe. Nejprve to bylo zemské z ročníku 2009. Ovocné (tmavé peckoviny), jemné a již uhlazené, malinko lehčí, ale příjemné v dochuti plné vyzrálých třešní a višní.
Jakostní Zweigeltrebe 2007, barrique přidalo ve vůni i chuti k višním ještě vanilku. V jemně pikantní chuti bylo příjemně uhlazené, ale stále hezky osvěžující.
Pro mne nejlepším z této trojice bylo Zweigeltrebe 2008 v pozdním sběru, rovněž barrique, s poměrně výraznější vůní i chutí (tmavé peckoviny + vanilka). Víno ukázalo, že ani dva roky v novém bariku nepřebijí ovocný základ. Jen si nejsem jistý, zda pro moravská vína z odrůdy Zweigeltrebe není nový barikový sud trochu přepychem… Nicméně je to velmi zdařilý „cvajgl”.
      Ale pěknému Cabernetu Sauvignon, byť z moravských vinic, barikové ležení rozhodně sluší. Názorně to na našich patrech dokumentoval Cabernet Sauvignon 2008 ve výběru z hroznů. Tři roky pobýval v novém barikovém sudu a předvedl ve vůni i chuti krásnou kombinaci tmavých peckovin, jemné vanilky i kůže. Vyzrálému vínu nechyběla lehce pikantní dochuť a pěkný, poměrně dlouhý závěr. Vydařený moravský Cabernet Sauvignon (a také Merlot) má něco do sebe!
      Skvělá a stále inspirující byla sladká tečka v podobě ledového vína. Po nedávném exkluzívním Ryzlinku vlašském 2009 ze slavné trati Železná (Vinařství Tanzberg) se předvedl další skvělý ledový „vlašák”, tentokrát o šest let starší bratříček. Přes svůj věk však žádný starý páprda, ale velmi svěží a pikantní víno s vůní i chutí vlašských ořechů s jemným náznakem minerálů. Velmi laskající závěr večera s výbornými víny. Takto je ohodnotil trochu oslabený „vrcholový tým”:
      Ryzlink vlašský, ledové víno – 9,3 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon – 9,1 b., Ryzlink rýnský 2010 a Zweigeltrebe 2008 – 8,9 b., Sauvignon 2010 a Zweigeltrebe 2007 – 8,8 b., Pinot Noir rosé a Zweigeltrebe 2009 – 8,7 b., Sauvignon/Chardonnay 2011 – 8,4 b., Tramín červený/Ryzlink rýnský 2011 – 8,3 b. a Ryzlink vlašský 2009 – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist