Novoroční pozdrav z Křepic
25. 1. 2017
Po osmi letech jsme měli opět možnost ochutnat ve Viničním altánu vína Marka Štýbla (Vitis Moravia) z Křepic, která přijel prezentovat jeho přítel Petr Mach, vinař ze sousední obce Uherčice.
A byla to pěkná paleta čtrnácti vzorků, až na jedno mladé růžové (Dunaj) všechna z ročníku 2015. Celkem jsme ochutnali sedm bílých, šest růžových a jedno červené víno.
Vstupním byl Hibernal v pozdním sběru, suché víno s pěknou vůní vyzrálých citrusů (převaha grepu) a jemných tónů černého rybízu. V bohatší a šťavnaté chuti opět převládaly vyzrálé citrusy s dotykem černého rybízu. Víno i na delší posezení bylo v koncovce zřetelně pikantní.
Následovala absolutní novinka ve Viničním altánu – Rinot v pozdním sběru. Interspecifická hybridní odrůda vyšlechtěná na Moravě nabídla ve vůni ovocně-minerální tóny s jemným dotykem lipoviny. Výrazně suché víno bylo v chuti ovocně-minerální s měkce pikantním závěrem.
Chuťově poměrně blízký mu byl Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Rovněž výrazně suché víno (0,4 g/l zbytkového cukru a 8,9 g/l kyselin) s ovocnou, jen lehce minerální vůní. Ve středně plné chuti byl ovocný a velmi pikantní. Je to víno na delší ležení v láhvi.
Změnu přinesl Dunaj rosé 2015 v pozdním sběru. Suché růžovka s vysokým alkoholem (14 %) s jemnější vůní světlých peckovin v lehounkém minerálním závoji. V téměř identické chuti s jemnou pecičkou bylo víno lehce pikantní, přičemž vyšší alkohol byl trochu cítit.
A ještě jeden Dunaj rosé jsme ochutnali. Tentokrát to byl ročník 2016, polosuché víno s vůní tmavé lesní směsi. V chuti nasládlé, plnější, zakulacené s měkce pikantním ovocným závěrem.
Pokračovali jsme dál v růžovém. Rulandské modré rosé bylo polosuché a vonělo po jemných kompotovaných třešních a višních. Chuť ovocná, nasládlá a měkce pikantní. Proti předchozímu Dunaji bylo o něco elegantnější.
Čtvrtým rosé bylo cuvée Rozárka 2015 z odrůd Cabernet Sauvignon, Rulandské modré, a se špetkou Svatovavřineckého. Polosuché víno s menším zbytkovým cukrem (9 g/l) nabídlo ve vůni bohatou ovocnou směs. A také ve šťavnaté, ale zároveň poněkud jemnější chuti. Zdálo se mi ze všech „růžovek” nejpříjemnější.
Následovala čtyři bílá vína. Tím prvním byl další Hibernal 2015, tentokrát ve výběru z hroznů. Vůně výraznější (černý rybíz a grep), chuť bohatě ovocná, zřetelně nasládlá a šťavnatá s převahou černého rybízu a sladkého grepu. Dal bych přednost tomu suchému.
Pálava 2015 ve výběru z hroznů mne příliš neoslovila. Ve vůni a chuti spíše ovocná, chyběly mi příjemné „tramínové“ a muškátové tóny, stejně jako jemné nasládlé citrusy. Víno bylo spíše sladší a pro mne chuťově poněkud nevýrazné.
Velmi příjemně mne překvapil polosladký Solaris 2015 ve výběru z hroznů. Bohužel neznám technologii jeho výroby, ale pociťově mi navozoval „autentický styl”, řekl bych pro mne v tom lepším provedení. A to již ve vůni, v níž přezrálé citrusy nesly zřetelnou oxidativní stopu, která však postupně mizela a objevily se i jemné medové tóny. V chuti to byla bohatá kombinace vyzrálých citrusů a květin, provázená výraznou pikantností (díky 9,5 g/l kyselin), delší dochutí a lehce medovým ocáskem. Velmi svěží a zároveň laskající víno. Ale možná ne pro každého.
A na závěr bílé série ještě jedna ne zcela běžná odrůda. Tou byla Malverina 2015 v pozdním sběru, interspecifický kříženec z Moravy. Formálně ještě suché víno jemnějšího stylu. Ve vůni i chuti ovocně-květinové tóny. Víno bylo lehce pikantní, příjemně pitelné, vhodné pro širokou škálu konzumentů, a to i na delší pití.
Následovala dvě výrazně sladší vína v růžovém provedení. Nejprve Cuvée Leontýnka rosé 2015, polosladké víno (25 g/l zbytkového cukru) s nižší kyselinou (5,1 g/l) z odrůd Cabernet Cortis a Dunaj. Pěkná vůně tmavého ovoce v lehkém džemovitém a kompotovém provedení. Chuť výrazně ovocná, sladší, poměrně zakulacená, v závěru pak měkce pikantní.
Ještě sladší (33 g/l zbytkového cukru) bylo poslední růžové večera – Cabernet Sauvignon rosé 2015. Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny, ve sladší, ale šťavnaté a pikantní chuti (9 g/l kyselin) bylo bohatě ovocné a poměrně živé. Žádná unavená sladká voda.
O závěrečnou tečku časově poměrně náročného degustačního maratonu se postaral Alibernet 2015. Ve vůni tmavé ovoce se stopou hořké čokolády. V chuti bohaté na džemovité tmavé ovoce byla jistá kořenitost, dotyk čokolády i jemné třísloviny. Zatím mladé víno, které se musí ležením v láhvi ještě uhlazovat.
Téměř kompletní „vrcholový” tým hodnotil tekutý novoroční pozdrav z Křepic takto:
Solarius 2015 – 8,9 bodu (z 10 možných), Rozárka rosé 2015 a Hibernal 2015 – 8,8 b., Cabernet Sauvignon rosé 2015 a Alibernet 2015 – 8,6 b., Rulandské modré rosé 2015 a Pálava 2015 – 8,5 b., Dunaj rosé 2016 a Leontýnka rosé 2015 – 8,4 b., Malverina 2015 – 8,3 b., Rinot 2015 – 8,2 b., Ryzlink rýnský 2015, Dunaj rosé 2015 – 8,1 b. a Hibernal 2015 – 8 bodů (moje hodnocení 8,8 b.)
Text a fotografie Libor Chlupatý