Ochutnávka vín hrdých na svůj původ z vinařství Znovín Znojmo; vinice Šobes

5. 2. 2009

Znovín Znojmo je to moravské vinařství, které nabízí nejrozšířenější a snad i nejstarší zásilkovou i rozvážkovou službu po celé republice, privátní boxy na uskladnění vína a ucelený Vinařský turistický program. Také obhospodařuje nejlepší moravskou vinici Šobes. Znovín je dlouhodobým propagátorem specifického místa původu, jednotlivého vinohradu, francouzsky „terroir.“ Dokonce na to mají klub, Terroir Levure. Terroir je jednoslovně nepřeložitelný výraz, ale znamená objektivní vliv podloží, půdy, počasí, vody, slunce, všeho najednou. Odrůda, klon, práce ve vinici jsou lidské vlivy. Terroir znamená autentičnost vín. Vína z ověřených oblastí terroir mají vždy svou jedinečnou tvář. Jsou autentická. A většina milovníků vín věří, že některá místa jsou pro víno požehnaná a osud potom pomocí klimatu dává dobré a horší ročníky, jiné vůně a chutě. Například koncentrovanost vín z ročníku 2006 z tratě Volné pole (Hostěradice), nebo minerální eleganci vín z ročníku 2007 z tratě U tří dubů (Stošíkovice). Nebo komplexitu vín ze Šobes.

Terroir je sňatek darů přírody a člověka, říkají ve Znovínu, a pan Karel Slavík nám to minulé pondělí v Monarchu krásně vysvětlil a ve sklence představil. Ochutnávku měl vést dlouholetý pan Sláma, ale i ten nový Slavík získal hodně potlesku a pochvalného kývání, když vysvětloval založení moravských vinohradů desátou legií Římanů okolo roku nula. Prý kvůli nám proležel noc v knihách a druhou pročučel na internetu, aby se připravil. A ti Římané jenom přišli, osadili, sklidili, vypili, zbytek prodali a šli dál. Tož to nás mohlo napadnout také, že to asi jinak nebylo. Nemluvě o tom zajisté pozoruhodném potěšení z pravděpodobné družby mezi vojáky a vesničany při žoku vína. Ze sklenic a pohárů se tenkrát v poli nepilo.

Znovín ještě vlastní nebo spravuje rozsáhlý Křížový sklep s moderní vinifikací v Příměticích, vinařský archív v Jaroslavicích a monumentální Loucký klášter, tedy několik uznávaných ikon tuzemského vinařství. Prostě vína ze Znovínu jsou právem hrdá na svůj původ.

A jak jsme se přesvědčili, i dnes lze ochutnat jedinečná šobeská vína, někdejší klenoty hodovních tabulí moravských knížat i českých králů. Pan Slavík nabídl ze Šobesu dvě vína, Ryzlink vlašský jakostní 2005 za 220 korun, a Ryzlink rýnský pozdní sběr 2005 za 290. Vína stále mladá, svěží, s medovým podtextem a vlastním charakterem, ale beznadějně vyprodaná, takže se nebudu o nich rozepisovat více. Nicméně perla večera byl Tramín červený výběr z hroznů 2007, který získal zlatou medaili na mezinárodní soutěži vín ročníku 2007 VINUM JUVENALE 2007 Brno, a zlatou medaili na mezinárodní soutěži vín FESTWINE 2008 Brno. Prostě lahůdka za pouhých 190 korun. Ale pan Lipový skoupil všechen Sauvignon pozdní sběr 2007 ze Šatova, také za pouhých 190 korun za láhev. Prý takový unikát ještě neviděl, a to se považuje za specialistu na Sauvignon. Potom jsme dopili, co zbylo, dojedli ty skvělé švýcarské sýry, kterých bylo docela požehnaně, a šli domů rozjímat.

Sepsal Zdeněk Reimann

TOPlist