Od Bílků s potěšením…

25. 7. 2012

     Markéta Bílkova z rodinného Vinařství Bílkovi ve Velkých Bílovicích nás nenavštívila. A tak jsme se museli smířit s tím, že její bratr František přivezl do Viničního altánu alespoň velmi zdařilé Cuvée Markéta, a navíc další tucet vín z ročníků 2008 až 2011. Stěžovat si však rozhodně nemůžeme. Vína byla kvalitní, zajímavá, a navíc s výborným poměrem cena/výkon. Taková ochutnávka rozhodně potěší!
     Nejdříve jsme ochutnali jakostní Ryzlink rýnský 2011, víno na hranici suchého a polosuchého (9 g/l zbytkového cukru). Ve vůni ovocně-minerální (náznak broskví a meruněk), stejně tak v zakulacené chuti. Nasládlé víno, lehce pikantní s jemným minerálním závěrem. Chyběly mu trochu větší svěžest, kyselinka a šťavnatost.
     Zdařilejší bylo suché Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru. Ve vůni světlé ovoce s náznakem citrusů. V chuti identické, jemně kořenité a příjemně pikantní v měkce ovocné dochuti. Moravská klasika z keřů starých kolem 45 let…
     Příjemně pitelné bylo i následující Neuburské 2011 v pozdním sběru. Suché víno s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (6 g/l – 6,6 g/l). Vůně ovocně-květinová, rovněž tak chuť. Tělo příjemně uhlazené a lehounce pikantní v závěru. Příjemné a mazlivé víno na delší pití.
      Polosuchý Sauvignon Blanc 2011 v pozdním sběru potěšil ovocnou vůní s tóny černého bezu a černého rybízu. Chuť identická, nasládlá, ale také dostatečně pikantní, včetně sladkokyselého ocásku. Plnější chuť je zřejmě důsledkem třídenní macerace hroznů. Nesmírně zajímavý, trošku jiný moravský sauvignon!
     Polosladká (18 g/l zbytkového cukru) byla Pálava 2011 v pozdním sběru. Vůně jemnější (ovoce, květiny, lehké tóny muškátu a bergamotu). Také chuť byla jemná, nasládlá a příjemně kořenitá s lehce pikantním závěrem. V tomto případě byly hrozny macerovány 48 hodin.
      První cuvée večera – Chardonnay-Pinot 2011 ve výběru z hroznů – bylo polosuché s bohatou vůní jižního ovoce s náznakem máslových a minerálních tónů. V chuti bohatě ovocné, nazrálé a jemně zakulacené s pěknou pikantní dochutí. I zde byla zřetelná lehounká máslová stopa po chardonnay.
     Polosuché Rulandské šedé 2011 ve výběru z hroznů nabídlo v bohaté vůni vyzrálé jižní ovoce. Rovněž i v chuti, která byla nasládlá, zakulacená se závěrečnou jemnou kombinací minerálů, ovoce a cukříčku.
     Líbila se mi Frankovka rosé 2011 v pozdním sběru, polosuché víno s vůní jahod a smetanového jogurtu. V chuti nasládlé, plnější a jemně pikantní „roséčko”.
     Přednost jsem však dal následujícímu Zweigeltrebe rosé 2011 v pozdním sběru. Formálně polosuché víno (8 g/l zbytkového cukru) s vůní po tmavé lesní směsi se špetkou minerálů. V chuti bohatě ovocné, příjemně pikantní s lehce nasládlou dochutí. Osvěžující „růžovka” pro každý den v roce!
     Prvním červeným byl zemský Dornfelder 2008. Suché víno s cukernatostí na úrovni pozdního sběru nabídlo příjemnou vůni višní v čokoládě a výrazné vanilkové tóny. Chuť hodně aromatická – tmavé peckoviny zřetelně doprovází čokoládové, ale především intenzívní vanilkové tóny, které mohou někoho po několika skleničkách odradit k dalšímu pití. Mne určitě!
     Tento „vanilkový kabátek” nabídlo také Elegant cuvée 2009, zemské víno z odrůd Pinot Noir (40 %) a Merlot (60 %) a s cukernatostí moštu 22 °NM. Ve vůni višně, čokoláda a vanilka. Chuť rovněž výrazně aromatická, uhlazená a jemně pikantní v nasládlé koncovce. Opět zde dominují silné vanilkové tóny.
     V tomto směru mne více potěšilo Markéta cuvée 2008, opět zemské víno (Pinot Noir a Zweigeltrebe – 60/40). Vůně bohatě ovocná, jemně kořenitá, jen s jemným náznakem vanilky. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, opět lehce kořenité s decentním vanilkovým závěrem. Příjemně vyvážené víno s perspektivou několika let, již nyní však vhodné na delší pití.
     Asi nejlepším vínem večera, alespoň pro mne, bylo závěrečné Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru. Hezká vůně jemně kořenitého tmavého ovoce. V chuti vyzrálé ovoce, samozřejmě mírně kořenité a pikantní s lehounkým vanilkovým závojem. Víno se bude ještě zlepšovat ležením v láhvi, ale již nyní nabízí velmi kvalitní ukázku moravského vína z této prestižní rakouské odrůdy. To ostatně ocenil spokojený, bohužel velmi oslabený „vrcholový tým”. Tady je jeho verdikt:
     Sauvignon Blanc a Zweigeltrebe 2009 – 8,9 bodu (z 10 možných), Pálava a Markéta cuvée – 8,8 b., Rulandské šedé – 8,7 b., Chardonnay-Pinot a Zweigeltrebe rosé – 8,6 b., Elegant cuvée a Frankovka rosé – 8,5 b., Neuburské a Dornfelder – 8,3 b., Veltlínské zelené – 8,1 b. a Ryzlink rýnský 7,8 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist