Od Konečného to nejlepší na konec

6. 8. 2013

     Po pěti letech se ve Viničním altánu opět objevila vína z čejkovického rodinného Vinařství Konečný. Nepředstavil je nikdo z bratrů Konečných (Stanislav nebo Josef), ale „pražská spojka“ vinařství, sommelier a prodejce vín Dušan Hanzlík.
     Vín bylo dvanáct – sedm bílých a pět červených, kvalitativně velmi vyrovnaných, především pokud jde o prvně jmenovaná. Zahájili jsme Neuburským 2011 v pozdním sběru, zřetelně suchým vínem, které kombinovalo ve vůni i chuti vyzrálé světlé ovoce a minerální složku. Víno, kterému neuškodí další pobyt v láhvi, bylo v dochuti velmi pikantní.
     Rovněž suché, ale s vyšším zbytkovým cukrem, bylo následující Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru. Hrozny z Čejče, vůně rovněž ovocná se stoupou minerálů. V těle lehčí a velmi pikantní, bohaté na nazrálé ovoce, které doplňovaly lehké minerální tóny.
     O poznání více mi chutnal Ryzlink vlašský 2011 v pozdním sběru. Příjemně suché víno (2,2 g/l zbytkového cukru) s výraznou ovocnou vůní (převážně jižní ovoce). Také v chuti měkce ovocné, zakulacené s pikantní dochuti, v níž jsem cítil jemnou minerální stopu.
     Neméně vydařený byl Muškát moravský 2011, suché zemské víno s vůní ovoce, muškátu s se zřetelným „tramínovým štychem“. V chuti výrazné s tradičními tóny čerstvé majoránky, lehce zakulacené a pikantní. V dochuti byla zřetelná jemná citrusová hořčinka (grep?).
    Přednost jsem však dal o poznání sladšímu Sauvignonu 2011 ve výběru z hroznů, třebaže u této odrůdy zbytkový cukr moc nemiluji. Toto polosladké víno (15,8 g/l zbytkového cukru) mne zaujalo již svou pěknou vůní nazrálého světlého ovoce s decentními tóny černého rybízu. V nasládlé a lehce pikantní ovocné chuti se k černému rybízu přidaly ještě tóny listu černého bezu. Pěkně šťavnaté a harmonické víno, kterému sladší ocásek přímo slušel.
     Nezklamal také Hibernal 2011 ve výběru z hroznů, který v aromatice ještě předčil předchozí sauvignon. Opět polosladké víno s bohatou vůní nazrálého ovoce a černého rybízu. Chuť plná, ovocná a příjemně šťavnatá s výraznými tóny černého rybízu a černého bezu. A dochuť příjemně dlouhá!
     Výrazně sladší bylo Rulandské šedé 2011 ve výběru z hroznů (28,6 g/l zbytkového cukru). Vůně bohatě ovocná s jemnými minerálními tóny. Chuť plná, sladká, ovocná, v dochuti až připomíná napadení ušlechtilou plísní. Jenže botrytida to prý nebyla.
     Čejkovický tramín je vyhlášený, čest této pověsti dělal i Konečného Tramín červený 2011 ve výběru z hroznů. Polosladký s jemnou vůní vyzrálého ovoce, především citrusů, v závoji z čajových růží. V chuti vyvážený, delikátní, nasládlý s příjemně pikantní dochutí.
     První tři červená vína opravdu oplývala kyselinou, nikoliv zbytkovým cukrem, což poněkud ovlivnilo jejich aktuální pitelnost. Nejprve Frankovka 2010 v pozdním sběru, víno s velmi pěknou vůní (tmavé peckoviny, jemná kořenitost, lehounké paprikové tóny), ale poněkud nevstřícnou chutí díky vyčuhující kyselině. Jinak bohatě ovocné, jemně kořenité tělo s delší, ale opravdu velmi pikantní dochutí. Víno musí ještě ležet, tipuji nejméně dva roky, aby se více zakulatilo a bylo vstřícnější, a tedy pitelnější.
     Cabernet Moravia 2011 v pozdním sběru byl pokud jde o kyseliny jen o něco málo mazlivější. Vůně lehce džemovitá, převaha tmavé lesní směsi. Chuť ovocná, opět velmi pikantní, kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. V dochuti pecičková hořčinka. Středně extraktivní víno se stejně dlouhou dochutí. Opět ležet, ležet a ležet!
     Neronet 2011 v pozdním sběru byl o poznání přítulnější, ale i tady kralovala kyselinka. U červeného vína opravdu nepotěší kombinace vyšší kyseliny, malého zbytkového cukru a nižšího alkoholu (5 g/l, 1,3 g/l a 11 %). Víno nabídlo ve vůni lehce kořenitou lesní směr (hlavně ne zcela dozrálé borůvky) a jemné tóny kůže. V chuti opět tmavá lesní směs, tělo svěží, aromatické a velmi pikantní a živou dochutí. Opět doporučuji nejméně roční ležení na láhvi pro větší požitek.
     Závěr byl excelentní. Už dlouho jsme neochutnal tak krásný moravský Dornfelder, tedy bohatě ovocný, ale ne utahaný, a také s jiskrou. Dornfelder 2009 v pozdním sběru, barrique (12 měsíců) navnadil vůní likérových tmavých peckovin s jemným vanilkovým závojem. V chuti velmi ovocný, uhlazený, lehounce pikantní s opravdu elegantním závěrem. Víno s charakterem, které se po celý večer rozhodně neomrzí. Opravdu velké potěšení, které však ne všichni členové poněkud oslabeného „vrcholového týmu” dostatečně ocenili. Tady je jejich konečný verdikt:
      Dornfelder – 8,8 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé – 8,7 b., Tramín červený a Hibernal – 8,6 b., Sauvignon – 8,5 b., Neronet a Ryzlink vlašský – 8,4 b., Cabernet Moravia, Veltlínské zelené a Muškát moravský – 8,3 b., Frankovka – 8,1 b. a Neuburské – 8 bodů.
     Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist