Od Kovacse bodovaly Family Reserve

5. 6. 2013

      Přiznám se, že vína z Víno Kovacs v Novosedlech jsem letos ještě neochutnal. O to více jsem byl zvědavý na jejich prezentaci ve Viničním altánu, kterou vedl zástupce vinařství Tomáš Blaha. Vína z „dílny” šéfa vinařství a sklepmistra ing. Miroslava Kovacse, který představil svá vína ve Viničním altánu naposledy před sedmi lety, zastupovaly dvě kvalitativní řady – nižší Tradiční řadu, a vyšší (pochopitelně i cenově) Family Reserve.
      Všechna vína z ročníku 2011: sedm bílých, jedno růžové a dvě červená. Bohužel, několik vín z nižší řady plně nesplnilo moje očekávaní, které bylo možná příliš velké. Naopak dvojice z Family Reserve opravdu velmi polaskala moje patro.
      Vstupním vínem byl kabinetní Muškát moravský v pozdním sběru (Tradiční řada). Suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem (6,9 g/l) a kyselinou (7,1 g/l). Vůně ovocně-muškátová, lehounce kořenitá. V chuti sušší a kořenité s velmi pikantní muškátovo-minerální dochutí.
      Neuburské 2011 (Tradiční řada) v pozdním sběru bylo suché s vyšší kyselinou (7,5 g/l) i alkoholem (13,5 %). Vůně nazrálého světlého ovoce nebyla příliš výrazná. Stejně tak velmi pikantní chuť. Mohli jsme v ní objevit světlé ovoce, lipový květ, stopu medu i minerálů. Lehčí víno s výraznější kyselinkou.
      Také Chardonnay ve výběru z hroznů (Tradiční řada) mělo vyšší kyselinu (7,5 g/l) i alkohol (14 %). Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce (jablko, hruška) s jemnými tóny lískových oříšků. V chuti ovocné (vyzrálá hruška) plnější s velmi pikantním závěrem.
      Sauvignon 2011 v pozdním sběru (Tradiční řada) mne ze všech vín chutnal nejméně. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,7 g/l) i kyselinou (7,3 g/l) měl trochu nevýraznou vůni, v níž jsem jen s obtížemi identifikoval náznak broskví a možná i meruněk. Rovněž tak v chuti, v níž jsem odhadoval i lehké tóny květů. Dochuť zemitá a velmi pikantní.
      Rozhodně více mi chutnal Ryzlink rýnský VOC Mikulov z Tradiční řady. Polosladké víno (14 g/l zbytkového cukru) s vyšší kyselinou (7,5 g/l). Vůně příjemná, ovocně-minerální s jemnou lipovinou a vzdálenou stopou petrolejových tónů. V chuti ovocný, plnější a šťavnatý. Tělo s tóny lipového květu, jemného medu, a s velmi pikantním závěrem.
      Prvním vínem z vyšší řady Family Reserve bylo Rulandské bílé VOC, pro mne asi nejlepší víno večera. Polosladké (15 g/l) se zřetelnou kyselinou (7,5 g/l) a vyšším alkoholem (14 %). Ve vůní nazrálé světlé ovoce s jemnými máslovými tóny. V chuti lehounce nasládlé, bohaté na velmi nazrálé světlé peckoviny. V těle zakulacené, jemně máslové s náznakem medu v závěru na patře. Řekl bych mazlivé víno za vyšší cenu.
      Z řady Family Reserve byl i následující Sauvignon ve výběru z hroznů. Polosladké víno (34,5 g/l zbytkového cukru) se zřetelným alkoholem (14 %). V pěkné vůni nazrálé světlé ovoce, angrešt, náznak medu a bezinek. V chuti ovocné, výrazně nasládlé, šťavnaté s jemnou stopou černého rybízu a černého bezu. Víno pro slavnostní přípitek.
      Zweigeltrebe rosé v pozdním sběru (Tradiční řada) bylo polosuché (10 g/l zbytkového cukru) s vůní výrazného jahodového kompotu či džemu. V chuti spíše suché, svěží a velmi pikantní závěr s jahodovým kompotem. Mohlo by být o fous šťavnatější.
      Dvojici červených vín zahájilo Zweigeltrebe v pozdním sběru (Tradiční řada). Solidní moravské červené s vůní kořenitých třešní a višní. V chuti tmavé peckoviny, lehce pikantní, ale také poněkud kratší. Nicméně velmi vhodné červené víno pro teplejší letní dny.
      O něco více mi chutnalo závěrečné Svatovavřinecké v pozdním sběru (Tradiční řada). Vůně plná kompotovaných a džemovitých tmavých peckovin. Chuť identická, již uhlazená s jemnými, nicméně sládnoucími tříslovinami. V závěru pak lehce pikantní.
      Početně výrazně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Sauvignon 2011, výběr z hroznů – 9,1 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2011 VOC – 9 b., Ryzlink rýnský 2011 VOC – 8,8 b., Chardonnay 2011, výběr z hroznů – 8,7 b., Svatovavřinecké 2011 – 8,6 b., Zweigeltrebe rosé a Zweigeltrebe 2011, pozdní sběr – 8,5 b., Neuburské 2011, pozdní sběr – 8,2 b., Muškát moravský 8,1 b. a Sauvignon 2001, pozdní sběr – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist