Od Plačků trochu jinak!

21. 6. 2010

Loni na konci ledna představili Plačkovi ve Viničním altánu deset moravských zemských vín, letos sice přivezli stejný počet, ale z toho jen pět zemských. Naopak, ochutnali jsme pozdní sběr, dva výběry z hroznů, kabinetní víno – všechno mladá vína z ročníku 2009. A také jeden sekt kvašený v láhvi. I to naznačuje, že rodinné vinařství z Moravských Bránic se snaží získat si zvyšováním kvality vín další spokojené zákazníky.

Některá jejich vín jistě oslovila také další hosty Viničního altánu. Třeba již vstupní Veltlínské zelené 2009 (zatím ještě nezatříděné) z trati Veselá hora v obci Mělčany. Ve vůni nejprve tropické ovoce (banán), potom rozkvetlá louka. V těle měkce ovocné, zakulacené a příjemně pikantní suché víno s ještě živou kyselinkou. Nejvíce potěší tak za půl roku.

Suchý Ryzlink vlašský 2009 (rovněž nezatříděný) mne příliš neoslovil. Vůně velmi blízká předchozímu veltlínu, v těle jemně pikantní kombinace ovoce a květin s minerální stopou v dochuti. Trochu tenčí a chuťově nevýrazné víno. Možná potřebuje ležet ještě pár měsíců v láhvi, aby ukázalo svoji lepší stránku. Ale jako milovník „vlašáků“ jsem v tomto směru poněkud skeptický.

Moc se mi líbilo Rulandské bílé 2009 v pozdním sběru. Suché víno s pěkně vyváženým zbytkovým cukrem a kyselinou. Ve vůni jižní ovoce s lehkou a rychle mizející banánovou stopou. V těle pěkně ovocné (zralá bělomasá broskev a letní jablko), šťavnaté, pikantní a na svůj mladý věk poměrně harmonické víno. Svým způsobem je to enologické cuvée, neboť hrozny pocházejí ze svou viničních tratí v Mělčanech.

Následoval první výběr z hroznů, suchý Sauvignon 2009 z trati Nová hora v Moravských Bránicích. Ve vůni meruňky, broskev a angrešt. V chuti poměrně identické, plnější a lehce zakulacené víno, pikantní, ale na můj vkus málo šťavnaté a s vyšším alkoholem (13,5 %), který ve vůni trochu vyčuhoval.

Poněkud mne překvapilo, stejně jako loni (už jsem zapomněl), následující Veltlínské zelené 2009 ve výběru z hroznů se zřetelnými sauvignonovými tóny ve vůni i chuti. V aroma pod ovocným základem vystupuje zřetelně černý rybíz. V chuti opět nazrálé ovoce a nemizící černý rybíz a černý bez. Pikantní, šťavnaté a veselé víno z Veselé hory v Mělčanech. Pro mne jednoznačně pěkný sauvignonový styl!

Moc jsem byl zvědavý na Plačkův Sekt Brut, vyrobený klasickou metodou kvašením v láhvi. Bohužel, bylo to jediné víno z ochutnávaných, které mne zklamalo. Ve vůní zkvašené strouhaná jablka a jablečný mošt. Kvasné tóny zůstaly i v ovocném, málo perlivém a nedostatečně „štípajícím“ těle. Po několika minutách zůstalo ve skleničce víno bez bublinek, což opravdu není obvyklé.

Růžové víno v podobě kabinetní Frankovky 2009 bylo suché s vůní jahod, malin a lehkých smetanových tónů. V chuti však již spíše převládaly kompotované peckoviny. Pikantní a ovocité víno, které by však mohlo být v těle poněkud bohatší a šťavnatější.

Prvním červeným bylo Rulandské modré 2008, zemské víno (cukernatost v moštu 21° NM). Pěkná vůně, především peckoviny – třešně, višně, švestky. Ovocné a jemné tělo, poměrně pikantní, ale trošku štíhlejší. Také by potřebovalo zakulatit, třeba ročním ležením v láhvi.

Zemská Frankovka 2008 (cukernatost moštu 18° NM) voněla po tmavých lesních plodech ve formě ovocného koláče. Chuť měkce ovocná, pikantní, lehce zakulacená. Svěží, ale dost štíhlé víno, spíše jako letní pití pro ty, kteří neholdují růžovému.

Nejlepším červeným bylo pro mne rozhodně závěrečné zemské André, které leželo 2 měsíce v použitém bariku. Ve vůni jemné peckoviny, v chuti již nazrálé, pikantní, ale lehce zakulacené. Cítil jsem jemnou vanilkovou stopu v překvapivě ovocném, byť ještě živém těle. V láhvi bude víno ležet do krásy!
A takto letos hodnotil vína od Plačku „vrcholový tým“:

Rulandské bílé 2009 – 8,6 bodu (z 10 možných), Veltlínské zelené 2009 – 8,5 b., André – 8,3 b., Frankovka rosé 2009 a Rulandské modré 2008 – 8,2 b., Veltlínské zelené 2009 a Sekt Brut – 7,7 b., Ryzlink vlašský a Sauvignon – 7,6 b. a Frankovka – 7,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist