Odložené přechutnávání medailových vín

10. 5. 2019

     Únorové přechutnávání medailových italských vín ve Viničním altánu, která k nám dováží František Šamla prostřednictvím své firmy Víno pro Vás, muselo být zrušeno kvůli nemoci dovozce, ale počátkem dubna se podařilo uskutečnit.
A tak jsme ochutnali dvanáct vín z několika italských vinařských oblastí, především pak Piemontu. V nabídce byla dvě bílá a deset červených vín.
      Prvním bylo Sogno do Volpe Bianco 2017, Puglia IGT z odrůdy Bombino Bianco (vinařství Cantina Ariano). Ve vůni bohatě ovocné (jižní plody) s postupným zvyšováním minerálních tónů. V chuti nazrálé světlé ovoce, lehounce kořenité a měkce pikantní.
      Druhým bílým vínem bylo I Classici Falanghina 2017, Puglia IGT Falanghina ze stejného vinařství. Víno s vysokým alkoholem (14 %), ve vůni náznak světlého ovoce (peckoviny), jemná máslovost a stopa něčeho, co připomínalo dřevité tóny. V chuti nazrálé světlé ovoce, tělo zakulacené, jen lehce pikantní.
      Prvním červeným bylo Dolcetto d’Alba DOC 2017 z vinařství La Ca Nova (Piemont). Opět vyšší alkohol (14 %), ve vůni tmavé ovoce, především peckoviny a jemná kořenitost. V trošku lehčí a uhlazené chuti bylo cítit tmavé ovoce, jemné třísloviny s decentně kořenitým ocáskem.
        Příjemným kvalitativním posunem bylo víno Barbera d’Asti DOCG 2016 z piemontského vinařství Boeri Alfonso. O malinko nižší alkohol (13,5 %), ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. V chuti lehounce nasládlé tmavé ovoce, jemné třísloviny, v uhlazeném těle bylo víno malinko pikantní. Pěkný poměr cena/výkon.
      Následovalo I Classici Primitivo 2016, Puglia IGT Primitivo z Cantina Ariano. Vyšší alkohol (14 %), ve vůni tmavé ovoce a hořká čokoláda. V chuti uhlazené tmavé ovoce (opět čokoláda), jemně džemovité se stopou koření. Pro mne bylo víno chuťově příliš intenzívní.
      O něco vstřícnější bylo další víno z Cantina Ariano – Il Nero 2015, Puglia IGT Nero di Troia. Ve vůni tmavé peckoviny s přídavkem lesní směsi a jemné kůže. V chuti velmi uhlazené tmavé ovoce, jemná čokoláda a kůže. Zřetelné byly sládnoucí třísloviny.
     Neuspokojilo mne víno Valdiba 2015, Dogliani DOCG z odrůdy Dolcetto (vinařství Osvaldo Barberis). Velmi vysoký alkohol (14,5 %), ve vůni vyzrálé tmavé ovoce se stopou hořké čokolády. V chuti tmavé ovoce, zřetelné třísloviny, hořká čokoláda, v závěru bylo víno lehce pikantní. Zrálo ve velkém sudu.
      Potěšilo mne moje oblíbené víno z vinařství Boeri Alfonso – Martinette 2014, Barbera d’Asti DOCG Superiore. Víno s vysokým, nicméně dobře zakomponovaným alkoholem (14,5 %). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s jemnými živočišnými tóny. V chuti nazrálé tmavé ovoce, jemné čokoládové tóny a náznak rukavičkové kůže. V těle elegantní a měkce pikantní. Víno zrálo 12 měsíců v použitém barikovém sudu. Další člen „vrcholového týmu” hodnotil víno mnohem nižšími známkami, nicméně bylo to víno z druhé láhve, které jsem neochutnal.
      Chutnalo mi také Petaso 2014, Rosso di Montepulciano DOC z vinařství Montemercurio, cuvée odrůd Sangiovese a Merlot. Opět vyšší alkohol (14,5 %). Ve vůni Lehce kořenité tmavé ovoce se stopou čokolády a kůže. V malinko lehčí chuti bylo víno téměř identické, zřetelně ovocité.
      Závěr večera byl ve znamení velmi pěkných červených vín. Nejprve Sogno di Volpe Rosso 2010, San Severo Rossso (Cantina Ariano) z odrůdy Montepulciano. Trochu nižší alkohol (13 %), vůně ovocná s jemnými tóny čokolády a kůže. Chuť uhlazená, vyzrálá a uhlazenější se vzdáleným dotykem čokolády s měkce pikantním závěrem. Víno zrálo ve velkém sudu.
      Následovalo mé oblíbené víno Valpolicella Ripasso DOC Superiore Classico 2013 z vinařství Antonio Sasa. Příjemná vůně po tmavém lesním ovoci s tóny sušených plodů. V uhlazené chuti delikátní stopa sušeného ovoce. Svěží víno s měkce pikantním ocáskem.
      Asi nejlepším vínem večera bylo závěrečné Langhe DOC Nebbiolo 2016 z vinařství La Ca Nova. Vysoký alkohol (14,5 %), bohatá vůně tmavého ovoce s jemnými tóny středomořského koření. V chuti plnější, výrazně ovocné, měkce pikantní s ještě zřetelnými tříslovinami.    Rozhodně potěšil delší závěr. Víno má před sebou ještě pěknou perspektivu.
      Z „vrcholového týmu” byli tentokrát přítomni jenom dva členové, kteří navíc ochutnávali každý jinou láhev. Proto uvádím hodnocení obou degustujících členů. Moje je druhé v pořadí.
Lange – 9 bodů/9 b. (z 10 možných), Sogno di Volpe Rosso – 9 b./8,8 b., Petaso – 8,8 b./8,8 b., Martinette – 7,5 b./9 b., Valpolicella Ripasso – 8,6 b./8,9 b., Barbera d’Asti – 8,7 b.,/8,7 b., Il Nero – 8,4/8,7 b., Dolcetto d’Alba – 8,3 b./8,5 b., I Clasici Falanghina – 8,4 b./8,4 b., Valdiba – 8,2/8,5 b., Sogno di Volpe Bianco – 8,2/8,4 b. a I Classici Primitivo – 7,9 bodu/ 8,2 b.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist