ONA, a zase ONA!

1. 12. 2015

     Chilské vinařství Anakena nepatří mezi největší, ale rozhodně mezi nejvyhlášenější v zemi a hlavně v zahraničí. A platí to i o Česku. Ve   Viničním altánu měla vína z Anakeny premiéru již počátkem ledna 2007. Od té doby jsme je ochutnali již čtyřikrát, z toho dvakrát s prezentací jejich dovozce Františka Fuksy ze společnosti Vinitis, s.r.o.
      I tentokrát to byl krásný vinný zážitek. Ochutnali jsme dvanáct vín ze čtyř kvalitativních řad – čtyři bílá, jedno růžové a sedm červených.
      Vstupním byl Sauvignon Blanc 2014 z nejnižší řady Varietal. Jednodušší víno s méně výraznou, ovocně-minerální vůní. V chuti světlé ovoce, jemné květiny, stopa minerálů. V koncovce bylo víno středně pikantní.
      Výrazně bohatší i sofistikovanější bylo Chardonnay 2013 Reserva z řady Enco. Ve vůni přezrálé ovoce, výrazné vanilkové tóny a jemný máslový závoj. Chuť ovocně-minerální s lehkým dubovým „štychem”, svěží, v závěru na patře pikantní.
      O něco víc mi chutnal Viognier 2011 Gran Reserva z vyšší řady Tama. O něco vyšší kvalita i alkohol (14 %). Vůně bohatá, ovocně-minerální v „ryzlinkovém stylu”. Chuť téměř identická, šťavnatá s pikantním závěrem. Tento Viognier zrál 8 měsíců v bariku (2/3 vína francouzský a 1/3 americkém dub).
      Jednoznačnou jedničkou v bílých vínech bylo pro mne cuvée White Bland 2013 Special Reserva z proslulé řady ONA. Víno z odrůd Viognier, Ryzlink rýnský a Chardonnay vonělo po vyzrálém světlém ovoci v jemném minerálním závoji, v němž jsem tušil začínají petrolejové tóny. V chuti spíše ovocně-květinové a šťavnaté. Tělo uhlazené a elegantní s lehce minerálním, pikantním závěrem. Víno zrálo 12 měsíců v bariku s francouzského dubu.
      Růžové bylo v typickém jižním stylu. Syrah rosé 2012 Reserve z řady Enco byl suchý, s malinko vyšším alkoholem (12,5 %) a s bohatou vůní lesní směsi a jemných minerálů. V plné chuti hodně tmavého ovoce, špetka minerálů a lehká pikantnost v delším závěru. Více než tři a půl roku stará „růžovka” je stále dobře pitelná.
      Prvním červeným byl Pinot Noir 2012 Reserve (řada Enco). Ve vůni lehce džemovitá lesní směs. V chuti navíc stopa čokolády a jemného koření s měkce pikantním závěrem. Víno zrálo 4 měsíce v bariku.
      Krůčkem dolů bylo Carmenére 2012 z řady Varietal. Ve vůni vyzrálá směs tmavých peckovin a lesních plodů, lehce kořenitá se zřetelnými tóny dřeva. V chuti tmavé ovoce, čokoláda, koření a něco málo bylin. Tělo by potřebovalo zjemnit a uhladit.
      Něco zcela jiného a velký kontrast přineslo Carmenére 2013 Reserve (řada Enco). Ve vůni jemně džemovitá lesní směs. V příjemně plné chuti bohatě lesních plodů, tělo vyzrálé, uhlazené a elegantní s delikátním pikantním ocáskem. Víno zrálo 4 měsíce v bariku.
      Přibližně na stejné kvalitativní úrovni byl pro mne následující Cabernet Sauvignon 2013 Vineyard Selection z řady Tama. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce. V chuti výrazně ovocný, trošku lehčí, tělo uhlazené a měkce pikantní.
      Jako na jihu Francie jsem si připadal při ochutnávání následujícího vína. Carignan 2012 Vineyard Selection, z řady Tama ukázal, že nejen ve vyhlášených jihofrancouzských kupážích, ale také čistě odrůdový má svoje kouzlo. Ve vůni tmavé ovoce, lehce živočišný (kůže) se stopou čokolády. V chuti hodně ovocný, šťavnatý a zároveň již elegantní s měkce pikantní koncovkou. Víno zrálo 9 až 12 měsíců v bariku.
      Závěr patřil dvěma vínům ze skvělá řady ONA. Nejprve Malbec 2007 Limited Edition, krásně vyzrálé víno s bohatou ovocnou vůní (převaha tmavé lesní směsi). V chuti tmavé ovoce (převaha peckovin), delikátní hořká čokoláda a velmi jemné třisloviny v uhlazené a delší koncovce.   Podle mne je víno nyní na svém vrcholu.
      A na závěr rozhodně nejlepší víno večera – Red Blend 2012, Special Reserve, cuvée odrůd Cabernet Sauvignon (52 %), Syrah (15 %) a Carmenére (18 %). Relativně ještě mladé víno ukázalo své přednosti ve vůni i chuti. Víno, které zrálo 14 měsíců v bariku z francouzského dubu, vonělo po kombinaci tmavého ovoce, jemné čokolády a kůže. Chuť výrazně ovocná, již dostatečně uhlazená a měkce pikantní. Potěší poměrně dlouhá dochuť, která se ležením v láhvi ještě nepochybně prodlouží. Výborná tečka za příjemným večerem s vybranými chilskými víny.
      Ocenil to i početně trochu oslabený „vrcholový tým”:
ONA Red Blend – 9,2 bodu (z 10 možných), ONA Malbec a ONA White Blend – 9,1 b., Carignan Tama – 9 b., Viognier Tama a Carmenére Enco – 8,9 b., – 8,9 b., Cabernet Sauvignon Tama a Chardonnay Enco – 8,8 b., Syrah Rosé a Pinot Noir Enco – 8,5 b., Sauvignon Blanc Varietal a Carmenére Varietal – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist