Ondřej Brdečko má našlápnuto!

5. 4. 2013

      Byla to veselá ochutnávka s mladým, sympatickým vinařem z Kobylí, který má nejen vinařský talent, ale umí ho náležitě do svým vín vtělit. A hezky si o všem s milovníky vín otevřeně popovídat.
      Ondřeje Brdečka jsem viděl všehovšudy dvakrát, z toho jednou jen jaksi zpovzdálí, a hned jsem věděl, že je to sice mladá, nicméně moje krevní skupina. A platí to i o jeho vínech.
      Ochutnali jsme jich jedenáct, z toho sedm z ročníku 2011, a zbývající čtyři o rok mladší. Z toho šest bílých, dva klarety (jeden byl úředním šimlem „porůžověn”) a tři červená. Všechna vína byla deklarována jako zemská, byť svými parametry většinou odpovídala přívlastkovým vínům. Velmi malé šarže se nevyplatí zatříďovat…
      Začali jsme Veltlínským zeleným 2011 (cukernatost moštu 21 °NM), suchým vínem s vůní světlého ovoce jemných tónů pepře a špetky minerálů. Chuť ovocná, jemně pepřovitá a pikantní. Víno zrálo 3-4 měsíce na kvasnicích, kvasilo v dřevěné „bečce”.
      André klaret 2011 byl suchý, ve vůni příjemně ovocný (tmavé peckoviny, jahody). Chuť ovocná, svěží a pikantní. V dochuti výrazně vystupují jahodové tóny.
      Růžové cuvée 2012 (původně klaret) z odrůd André a Cabernet Moravia (50/50) mělo vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu (6 g/l). Ve vůni výrazně ovocné (tmavé peckoviny) se stopou černého rybízu. V chuti téměř identické a svěží. Kromě černého rybízu jsou zřetelné i jemné tóny černého bezu.
     Příjemné bylo Cuvée staré vinice 2012, suché víno (3,8 g/l zbytkového cukru) z odrůd Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Tramín. Ve vůni ovocné s jemnou tramínovou stopou. V chuti plné, ovocné a zakulacené. V dochuti lehký tramínový závan. Poměrně extraktivní víno, které je zatím hodně mladé, a ležením určitě ještě rozkvete.
      Veltlínské zelené 2012 bylo polosuché (cukernatost moštu při sběru 22,5 °NM) s měkce ovocnou, lehce pepřovitou vůní. Rovněž tak chuť, bohatá a plná s příjemně pikantním závěrem. Velmi zdařilý veltlín!
      Téměř na úrovni předchozího vína bylo podle mne polosladké Neuburské 2012 (parametry pozdního sběru). Vůně nazrálého ovoce, chuť měkce ovocná, šťavnatá, jemně nasládlá. V závěru pikantní s tóny citrusů a černého rybízu.
      Prvním červeným bylo Svatovavřinecké 2012 (cukernatost v moštu 22 °NM). Solidní moravské červené, nicméně i já se kloním k názoru některých vinařů znalých svět vín, že z této odrůdy se dá na Moravě vytvořit opravdu prvotřídní víno jen za výjimečných okolností. Ve vůni jemně kořenité peckoviny.  Chuť bohatě ovocná, lehce tříslovitá a jemně pikantní v kratším závěru. Pitelné víno, ale bez větší hloubky.
      Cabernet Moravia 2011 byl již o něco bohatší, jak ve vůni, tak v chuti. Aroma tmavého ovoce se špetkou papriky v marmeládových tónech. Chuť plná, převládá tmavé ovoce, lehce kořenitá se stopou sušených paprikových lupínků. Závěr je lehce pikantní. Zdařilý moravský cabernet, který by se mohl v láhvi ještě zlepšovat.
      Pinot Noir 2011 byl vínem trošku lehčího typu, i když ve vůni i chuti byl opravdu mnohovrstevný. Ve vůni převládala kompotovaná lesní směs, v níž se objevoval náznak švestek a dokonce i pomerančové kůry. Stejně tak v lehčí chuti s pikantním závěrem. Opět pitelné víno, především pro letní večery. Jinak by potřebovalo o něco bohatší tělo s delší dochutí.
      A na závěr dvě bílá vína s trošku vyšším zbytkovým cukrem. Nejprve Ryzlink rýnský 2011 (cukernatost moštu 22,5 °NM). Polosladké víno (14 g/l zbytkového cukru) s vůní světlých peckovin se stopou lipoviny. Chuť ovocná, nasládlá, lehké tóny medu, lipového květu i minerálů. Víno, které zrálo na kalech, bylo v dochuti měkce pikantní.
      Posledním vínem večera bylo polosladké Chardonnay 2011 (cukernatost moštu na úrovni výběru z hroznů – 24,5 °NM, zbytkový cukr 23 g/l). Ve vůni i chuti nazrálé světlé ovoce, včetně jižních plodů. V těle nasládlé, plnější s pikantním ocáskem. Typ vína pro slavnostnější příležitost – tak sklenku, možná dvě. Nicméně víno nepůsobilo přesládle, bylo ještě dostatečně živé a šťavnaté.
      A protože jsme následně přechutnávali, zjistili jsme, že některá vína se za dvě hodinky příjemně otevřela. A vinný zážitek byl ještě o něco vyšší.
      A takový je konečný verdikt „vrcholového týmu”:
Veltlínské zelené 2012 – 9 bodů (z 10 možných), Neuburské 2012 – 8,9 b., Cabernet Moravia 2011 a Chardonnay 2011 – 8,7 b., Cuvée staré vinice 2012, André klaret 2011 a Ryzlink rýnský 2011 – 8,6 b., Klaret cuvée 2012 , Svatovavřinecké 2011 a Pinot Noir 2011 – 8,5 b. a Veltlínské zelené 2011 – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist