Opět (ne)obyčejná vína Ondřeje Brdečka

4. 1. 2016

     Ondřej Brdečko nás letos navštívil se svými víny pro něj v trochu netradičním čase – pár dní před Štědrým večerem. A byl to od něj hezký dárek! Přivezl totiž nejen několik velmi mladých vín stočených přímo z tanku, ale i něco z archívu ve svém sklepě v Kobylí.
      Ale začali jsme jednou ze tří „čtrnáctek” – Rulandským šedým 2014, vínem s cukernatostí moštu 22 °NM. Polosuché víno s jemnější, ovocně-minerální vůní. Lehčí styl, chuť ovocně-minerální s pikantním závěrem.
      Následovalo první víno přímo z tanku – Muškát moravský 2015 s bohatou vůní muškátu a citrusů, převážně grepu. Chuť ovocně-muškátová, šťavnatá, pikantní a svěží.
      Sauvignonem 2014 jsem se vrátili zpět do poměrně komplikovaného ročníku, nicméně Ondřej ho zvládl opravdu dobře. Sauvignon měl ve vůni citrusy a lehounký náznak černého bezu. V chuti meruňky, broskve, decentní stopa černého bezu a černého rybízu. V závěru byl pikantní s lehkou grepovou hořčinkou.
      Nejvíce ze „čtrnáctek” mi chutnalo Cuvée staré vinice 2014, zemské víno z Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného. Ve vůni lehce máslové, hodně vyzrálé světlé ovoce. V chuti měkce ovocné, zakulacené, šťavnaté a příjemně pikantní v koncovce.
      Dalším ještě ne zcela proškoleným „mlaďochem” byl suchý Sauvignon 2015 (cukernatost moštu 22,5 °NM). Vůně bohatě ovocná s výraznými tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti plný, zakulacený, výrazně ovocný (citrusy) s tóny černého rybízu a černého bezu. Jedno z nejlepších vín večera!
      A ještě dvě „patnáctky”. První bylo Rulandské šedé 2015 (cukernatost moštu (23,5 °NM), polosladké víno (kolem 20 g/l zbytkového cukru) s vůní nazrálého světlého ovoce (máslová hruška). V chuti zřetelně nasládlé, zakulacené se stopou citrusů, v závěru měkce pikantní.
      Rovněž polosladké bylo Chardonnay 2015 (cukernatost moštu 23,5 °NM). Ve vůni „sauvignonové” (citrusy, lehká stopa černého rybízu a černého bezu) s jemně minerálním „štychem”. V chuti identické, nasládlé, měkce ovocné s pikantním závěrem.
      Prvním z pěti červených byl zemský Modrý Portugal 2013. Ve vůni kořenitá kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V chuti suchý, ovocný, lehčí a velmi pikantní. Ze všech červených mi chutnal nejméně.
      O něco lépe na tom bylo z mého pohledu zemské André 2013 s vůní kompotovaných višní. V chuti tmavé peckoviny, jemné tříslo a velmi pikantní závěr. Víno by potřebovalo ještě nějaký rok ležet v láhvi.
      Ze dvou zemských vín Pinot Noir jsme nejprve ochutnali ročník 2013. Ve vůni jemně kořenitá kombinace tmavých peckovin a lesní směsi, stejně tak ve výrazně pikantní chuti. Pro červená vína nebyl ročník 2013 ideální, proto si musíme na lepší kondici těchto vín chvíli počkat.
      Zato ročník 2011 byl téměř ideální. Pinot Noir nabídl atraktivnější vůní po tmavém ovoci s přídavkem sušených plodů. V chuti byl měkce ovocný, uhlazený, jen se sládnoucími tříslovinami, a v závěru jemňounce pikantní.
      Ze stejného ročníku bylo zemské Svatovavřinecké. Ve vůni tmavé ovoce, jemně kořenité s lehkým dotykem kůže. Chuť bohatě ovocná s jemnými tříslovinami, v závěru měkce pikantní. Solidní „vavřinec” k jídlu ia pro běžné pití.
      Na závěr specialitka, nikoliv však sladká – Pinot Gris 2013 „Familly reserve”, barrique. Nečířené a nesířené víno s lákavou vůní světlého ovoce (hruška), sušených plodů s jemnou stopou vanilky. V chuti ovocné s lehkým vanilkovým závojem, dotykem karamelu, vanilky a možná i akátu. Očekával jsem o něco více zakulacené tělo, které bylo sice pěkně aromatické, ale zároveň hodně pikantní. Právě výraznější kyselinka mi trošku překážela. Víno zrálo 12 měsíců v novém sudu z chilské provenience. Naprosto čistý přírodní produkt, do kterého je třeba se „vpít”.
      Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” si vybral jiného vítěze večera. Tady je jeho celkové hodnocení:
Pinot Noir 2011 – 9 bodů (z 10 možných), Sauvignon 2015 a Chardonnay 2015 – 8,9 b., Rulandské šedé 2015, Pinot Noir 2013 a Cuvée staré vinice 2014 – 8,8 b., Rulandské šedé 2014, Sauvignon 2014 a Pinot Gris 2013 – 8,7 b., Svatovavřinecké 2011 – 8,6 b., André 2013 a Muškát moravský 2015 – 8,5 b. a Modrý Portugal 2013 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist