Opět s překvapením – od Jana Flajšingera!

19. 4. 2012

     Můj oblíbený židlochovický vinař Jan Flajšinger mne často překvapí, a občas i pozlobí. Tentokrát mne překvapil zařazením svou francouzských vín (z nabídky spřízněného dovozce Romana Hynka) do své „sedlácké sestavy” z Moravy. A pozlobil překvapivě vysokým zbytkovým cukrem u většiny bílých vín, což jsem od zarputilého „tradicionalisty” rozhodně nečekal, zvláště v případě jinak kouzelného Chardonnay 2011 z viniční trati Sonberk v Popicích.
Ale protože jsem jistá překvapení přece jen očekával, snažil jsem se co nejdůkladněji vína vychutnat. Snad se mi to podařilo.
     O Chardonnay 2011 ze Sonberku s parametry výběru z hroznů jsem se již zmínil. Ještě ne doškolené víno z perfektní suroviny mělo již nyní příjemně ovocně-minerální vůni. V těle nabídlo vyzrálé ovoce a jemné minerální tóny, a to vše zakulacené ve sládnoucím kabátku. Opravdu bohatě ovocné víno, které má všechny předpoklady stát se delikatesou. Přiznám se, že bych ho oslavoval již nyní při polovičním zbytkovém cukru (v tuto chvíli 24,1 g/l).
     Jen o něco méně zbytkového cukru mělo následující cuvée Müller Thurgau/Sauvignon 2010. Víno na úrovni pozdního sběru bylo díky výraznější kyselině (7,3 g/l) o něco pikantnější. Ve vůni měkce ovocné (angrešt, broskev, zralý hrozen), z počátku zřetelná stopa po pobytu ve starém velkém sudu. Velmi pikantní víno s poměrně bohatou dochutí. Možná potřebuje ještě nějaký čas na harmonizaci obou odrůd, ale také cukru a kyseliny.
     Muškát moravský 2010 (parametr pozdního sběru) byl polosuchý a působil opravdu velmi vyváženě – ve vůni i chuti. Delikátní vůně s převahou jemných citrusů. Chuť pikantní, lehounce zakulacená, téměř šťavnatá. Víno plné svěžích citrusových tónů, které se v závěru mísí s jemným botrytickým kabátkem (asi 40 procent hroznů byla napadeno ušlechtilou plísní). Nesmírně zajímavý a skvělé pitelný muškát nejen pro milovníky této aromatické odrůdy.
A stejně atraktivní a kvalitní (byť mnohem sladší – 41 g/l zbytkového cukru) byl Tramín červený 2010 (cukernatost moštu 24 °NM). V delikátní vůni přezrálé ovoce, stopa čajové růže. Chuť jemná, výrazně nasládlá a dostatečně pikantní s citrusovými tóny. Elegantní víno pro slavnostní příležitost, i když věřím, že mnozí ho „vyžunknou” při každé příležitosti.
     Následující víno z Křepic – Rulandské šedé 2009 (parametry výběru z hroznů) – mne tolik neoslovilo. Polosuché víno s nižší kyselinou (zrálo 9 měsíců na kvasnicích) vonělo trochu přitlumeně, ozývaly se tóny starého sudu. V chuti uhlazené, nasládlé a jen lehounce pikantní. Na můj vkus málo svěží, jako já v únoru 2011.
     Na řadu přišlo první francouzské víno, ale o obou se zmíním až na závěr.
Takže Zweigeltrebe rosé 2011 (jako pozdní sběr) – víno z Křepic, výrazně suché s vůní jemných peckovin. Také v chuti decentní peckoviny, výrazně pikantní. Tady bych přidal špetku cukru a doufal, že víno bude o něco plnější. Ale v létě rozhodně potěší.
A po něm tři červená vína. Nejprve velmi mladý (2011) Dornfelder z Křepic s neuvěřitelnou vyzrálostí hroznů (24,6 °NM), ale také s nezvyklou kyselinou (6,9 g/l). Ve vůni i chuti velmi pikantní peckoviny. V těle je zřetelná kořenitost a nepřehlédnutelná kyselina. Pro mne víno budoucnosti, ale musí ležet, ležet a ležet!
André 2011 to však bude mít těžší. Až drsná kyselina (8,8 g/l) a nepříliš extraktivní tělo dělají z vína s pěknou ovocnou vůní skutečného outsidera. Tady asi není pomoci…
     A do třetice krásná červená Morava – Rulandské modré 2009. Víno s parametry výrazného pozdního sběru s vůní kořenitých kompotovaných jahod. V chuti tmavé lesní ovoce, lehce džemovité a jemné se stopou skořice. Víno z křepických hroznů, které bude lepší a lepší! Potěšující klasika od Jana Flajšingera.
     A ještě ke dvěma francouzským „vetřelcům” z nabídky dovozce Romana Hynka. První bylo bílé, La Réserve de Camille Cayran Blanc 2009 z Cavé de Cairanne. Víno z oblasti Rhôny, cuvée odrůd Grenache blanc (50 %), Clairette, Roussanne, Marsanne a Bourboulenc. Typické jižní bílé s vůní vyzrálejšího ovoce, máslových tóny a s náznakem sladké kukuřice. V chuti identické, suché s bohatou ovocnou dochutí doplněnou jemnými minerály. Zajímavé!
     Zcela posledním vínem večera bylo červené Bordeaux, konkrétně Chateau Vieux Moulin 2005 Listrac-Médoc AOC. Cuvée odrůd Merlot (58 %), Cabernet Sauvignon (35 %) a Cabernet Franc (7 %). Jemnější a vyzrálé „bordó”, ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce, stopa dubu a jemné vanilky. V chuti tmavé ovoce, stále ještě příjemně pikantní s kořenitou dochutí. Víno zrálo 12 měsíců v bariku, a jeho čas právě přichází. Mám rád taková vína!
     A ještě celkové hodnocení moravských a francouzských vín opět oslabeným „vrcholovým týmem”.
Chateu Vieux Moulin – 9 bodů (z 10 možných), Rulandské modré 8,9 b., Muškát moravský – 8,8 b., Tramín červený – 8,7 b., Dornfelder a Chardonnay – 8,5 b., Cuvée Müller Thurgau/Sauvignon a La Réserve de Camille Cayran – 8,4 b., Zweigeltrebe rosé a Rulandské šedé – 8,2 b. a André 7,8 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist