Opožděná, ale velmi zdařilá repríza

3. 12. 2012

     Po více než šesti letech jsme ve Viničním altánu opět ochutnávali vína z Rodinného vinařství Pavel Binder se sídlem v Rakvicích (a s vinicemi také v Přítlukách a Velkých Bílovicích). Pavel tentokrát nepřijel, ale zastoupil ho jeho mladší bratr Hynek.
      Ten nám nabídl k ochutnání jedenáct vín, většinou z ročníku 2011, ale také jedno hodně mladé z letošní sklizně. Třebaže některé „vinné špeky”, které jsem očekával (například Sauvignon či Pálavu) se z důvodu vyprodání nedostavily, kvalitních vín jsme ochutnali rozhodně dost.
      Jedním z nich bylo hned to první – Müller Thurgau 2012, mladé zemské víno. Formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l). Velmi žádaný „mlaďoch” s krásnou vůní (výrazné ovoce, muškátové tóny, vyzrálý hrozen). V chuti ovocný, zakulacený a šťavnatý s měkce pikantním závěrem. Velmi pěkně se pije.
      A po něm o rok starší Müller Thurgau v kabinetním provedení. Suché víno (2,6 g/l zbytkového cukru) s vůní i chutí nazrálého světlého ovoce s jemnou stopou muškátu. V těle již ne tak šťavnatém jako v případě jeho mladšího bratříčka, byla v závěru zřetelná jemně pikantní stopa.
      Následovala sofistikovanější Cuvée Binder Premium 2011, kabinetní víno z Veltlínského zeleného (70 %) a Sauvignonu (30 %). Opět suché víno, jen s nižším zbytkovým cukrem (4,7 g/l) a ovocně-minerální vůní. V chuti nazrálé, příjemně harmonické s pikantním ovocem a se stopou minerálů. V dochuti pak jemné tóny černého rybízu a černého bezu.
      Zemský Tramín červený 2011 nebyl sice „nabušený” zbytkovým cukrem, extraktem i aromaty, což také Hynek Binder několikrát zdůraznil, nicméně suchý a lehčí tramín působil docela příjemně. A to jak ve vůni (muškát, růže, náznak bergamotu), tak v chuti (lehce pikantní, ovocně-květinová s lehounkou stopou grepu). Příjemné letní pití také pro ty pány, kteří nemilují sladší „voňavky”. Navíc za skvělou cenu.
      Nejvýrazněji o mou přízeň bojovala dvě bílá vína. Tím prvním bylo Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru. Měkce suché víno (3,9 g/l zbytkový cukr a 5,5 g/l kyselin) s vůní nazrálých světlých peckovin, především broskve, tónů pepře a mandlí, ale i s máslovým závojem. V chuti plnější, ovocné, jemně nasládlé, a v závěru příjemně pikantní.
      Soupeřem mu bylo Rulandské bílé 2010 v pozdním sběru, ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (4,7 g/l) i kyselinou (7,5 g/l). Ve vůni nazrálé ovoce, jemné minerály, špetka másla i chlebovinky. Chuť ovocná, výrazně pikantní, ale také šťavnatá. Víno se nepochybně bude ještě zakulacovat do krásy.
      Rulandské šedé 2011 ve výběru z hroznů pocházelo z Popic, konkrétně z viniční trati Panenský kopec. Suché víno s trošku vyšším alkoholem (13,5 %) a s vůní tropického ovoce (banán, ananas, mango). V těle bohaté na jižní ovoce s pikantní dochutí. Při ne zcela ideální teplotě možná malinko vystupoval alkohol.
      „Roséčko” v podobě Frankovky 2011 v pozdním sběru bylo polosuché (9,4 g/l zbytkového cukru) s vůni kompotovaných jahod. V chuti identické, nasládlé, zakulacené a na moravskou „růžovku” poměrně extraktivní (22,6 g/l bezcukerného extraktu).
      Ovšem přednost jsem dal kabinetnímu Cabernetu Moravia rosé 2011 s téměř stejným zbytkovým cukrem, ale s o něco nižší kyselinou (4,7 g/l). Barva o něco plnější, vůně bohatě ovocná se stopou černého rybízu a tónů zelené papriky. V chuti ovocný, pikantní, příjemně svěží, a opět se stopou černého rybízu a zelené papriky.
      Prvním červeným byla Frankovka 2011 v pozdním sběru. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. Chuť ovocná, lehounce kořenitá, ale zároveň výrazně pikantní. Pro mne by víno muselo ještě nějaký rok ležet v láhvi, aly se zakulatilo a kyselina se poněkud „obrousila”.
      Závěrečným vínem večera byl Dornfelder 2011 v pozdním sběru. Výrazně suché, poměrně pěkně nazrálé víno. Ve vůni byly cítit kromě tmavého ovoce také živočišné tóny. V chuti ovocné, jemně kořenité s lehce pikantním závěrem. I tomuto vínu by neuškodil ještě alespoň rok ležení v láhvi. Minimální zbytkový cukr a trošku vyšší kyselina (5,3 g/l) to vyžadují.
      A jak vína hodnotil početně oslabený „vrcholový tým”? Tady je jeho verdikt:
Veltlínské zelené a Rulandské bílé – 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé – 8,8 b., Cuvée Binder – 8,7 b., Cabernet Moravia rosé – 8,6 b., Tramín červený, Frankovka rosé, Müller Thurgau 2012 a Dornfelder – 8,5 b. a Müller Thurgau 2011 – 8,4 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist