Opravdové lahůdky z Valpolicella

27. 2. 2019

     Nádhernou sestavu vinných delikates z italské vinařské oblasti Valpolicella představil Arnošt Sameš, který tato vína dováží prostřednictvím své firmy Arno Vino.
      Ochutnali jsme jich osm, z toho tři bílá a pět červených, a to ze svou špičkových vinařství. Tři vína byla z vinařství Tenuta Santa Maria di Gaetano Bertani, pět z Pasqua Vigneti.
      Prvním vínem bylo bílé LEPIA Soave Garganega DOC 2017 z vinařství Tenuta Santa Maria. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny, jemně minerální. Chuť bohatě ovocná, zakulacená, šťavnatá a lehounce nasládlá. Víno z odrůdy Garganega poznalo pouze nerez.
     Ještě o chloupek víc mi chutnalo víno PASSIMENTO Bianco Veneto 2017 IGT z vinařství Pasqua Vignetti. Opět víno z odrůdy Garganega vonělo po světlém ovoci a květinách, a ukázalo i jemnou mineralitu. Také v chuti bylo zřetelné nazrálé ovoce v kombinaci s květinami. Tělo mělo víno plnější, šťavnaté a měkce pikantní. Víno zrálo v sudu, a byly k němu přidány i sušené hrozny.
      Nejlepším bílým vínem večera bylo jednoznačně TORRE PIEVE Chardonnay 2016 DOC z vinařství Tenuta Santa Maria di Gaetano Bertani. Ve vůni medově-máslové, vyzrálé světlé ovoce s delikátní vanilkovou stopou. V chuti jemné ovoce, medově-máslové s lehounkými karamelovými tóny při zachování výrazné ovocnosti. Víno zrálo 150 dní v sudu, přičemž polovina v něm i fermentovala.
      Prvním červeným bylo Víno Valpolicella DOC 2017 z vinařství Pasqua Vignetti. Ve vůni džemovité tmavé ovoce (upečený ovocný koláč) s lehkými živočišnými tóny. V chuti tmavé ovoce, „čisté”, šťavnaté a pikantní s kouřovými tóny a „pecičkou”.
      VALPOLICELLA Classico SUPERIORE DOC 2016 z vinařství Tenuta Santa Maria vonělo po tmavých peckovinách s jemnými tóny ovocného koláče. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, jemná stopa čokolády a ještě zřetelné třísloviny. Víno zrálo ve velkém sudu.
      Cuvée PRAGAL 2016 z odrůd Corvina, Syrah a Merlot z vinařství Tenuta Santa Maria nabídlo ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s lehkými živočišnými tóny. V jemném a uhlazeném těle převládalo tmavé ovoce s lehce nasládlými tříslovinami. Víno ukázalo elegantní závěr.
      PASSIMENTO Rosso Veneto IGT 2016 z vinařství Pasqua Vignetti bylo cuvée odrůd Corvina, Merlot a Croatina. Ve vůni převládalo tmavé ovoce s lehkou kořenitostí. V chuti tmavé ovoce s jemnou čokoládou, uhlazené, v závěru měkce pikantní. Do vína byly přidány tři měsíce sušené hrozny.
      A na závěr to nejlepší, ale také i nejdražší – VALPOLICELLA Classico Superiore RIPASSO DOC 2015 z Tenuta Santa Maria. Ve vůni tmavé ovoce, jemná čokoláda a lehce kořenité tóny. V chuti hodně vyzrálé tmavé ovoce včetně lesních plodů, tělo plné s delším závěrem, stále ještě pikantní. Opravdu delikátní tečka za večerem se skvělými víny z oceňovaných vinařství.

       A rozhodně potěšila i jejich prezentace opravdovým znalcem vín Arnoštem Samešem.

     Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil vína z oblasti Valpolicella takto:
VALPOLICELLA Classico Superiore RIPASSO DOC 2015 – 9,2 bodu (z 10 možných), TORRE PIEVE Chardonnay 1017 DOC a VALPOLICELLA Classico Superiore DOC – 9,1 b., PRAGAL 2016 – 9 b., VALPOLICELLA DOC a PASSIMENTO Rosso Veneto IGT – 8,9 b., PASSIMENTO Bianco Veneto – 8,8 b. a LEPIA Soave Garganega DOC – 8,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

www.barcinky.cz , barcinky.cz www.vinarske-noviny.cz Vinařské noviny www.fotogaleriepeba.eu peba Foto Peba
 

TOPlist