Organické, neorganické – moc pěkné!

4. 3. 2013

      Mladší sestřička Zámeckého vinařství Bzenec a Mikrosvínu se narodila teprve nedávno, a už se má čile k světu. Nově vzniklé Vinařství U Dvou lip v  Hýslech na Slovácku stojí opravdu za pozornost. A to nejen kvalitou svých vín, převážně organických, ale také jejich ambaláží a celkovou marketingovou strategií, v níž je mnohé propojeno s hudbou.
      Na velké premiéře ve Viničním altánu nám obchodní ředitel Ivo Kaňovský a technolog vinařství Tomáš Kotal představili vinařství a jeho deset vín – šest organických (neboli bio) a zbytek přívlastkových, v tomto případě pozdní sběry.
      Vstupním vínem byl Sauvignon 2011 v pozdním sběru, suché organické víno s vyšším alkoholem (13,5 %). Ve vůni decentní peckoviny (broskve, meruňky). Chuť měkce ovocná (bělomasá broskev), zakulacená a šťavnatá s náznakem pecičkové hořčinky. V závěru jemný závan černého rybízu.
      Příjemně mne překvapilo kabinetní Veltlínské červené rané 2011, polosuché organické víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (8,5 g/l a 6,3 g/l). Ve vůni rovněž světlé peckoviny, ale se špetkou minerálů. Ve šťavnaté a pikantní chuti je cítit svěží ovocnost tohoto lehce zakulaceného vína, které se rozhodně hodí také na delší pití.
      Ještě lepší bylo Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru (přívlastkové), suché víno s vůní ovoce, jemných květin a minerálních tónů. V těle poměrně plné, krásně ovocné a pikantní s delší šťavnatou dochutí.
      Vyrovnal se mu Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru (přívlastkové víno). Víno se zcela vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,9 g/l). Vůně ovocně-minerální s lehkou stopou citrusů. V chuti ovocný, pikantní a trošku zakulacený s jemným závanem lipoviny a medu. Ne náhodou byl nominován do Salonu vín České republiky.
      Trošku mne zklamalo Rulandské bílé 2011 v pozdním sběru (přívlastkové víno), především díky vysokému alkoholu (14,5 %), který přece jen poněkud vyčuhoval. Ve vůni hodně nazrálé ovoce se špetkou chlebovinky. Chuť měkce ovocná, tělo plné, šťavnaté, jemně nasládlé, ale málo svěží a spíše těžší, zřejmě díky vyššímu alkoholu.
      Velmi zdařilé bylo Rulandské šedé 2011 v pozdním sběru (organické víno). Bohatá vůně tropické ovocné směsi. Suché víno (4,1 g/l zbytkového cukru, 5,7 g/l kyselin) s výraznou chutí po jižním ovoci, šťavnaté a lehce nasládlé. Jen alkohol byl o něco vyšší (13,5 %) než by si víno zasloužilo.
      Chardonnay 2011 v pozdním sběru (organické víno) bylo nejsladší ze všech vzorků (17,2 g/l zbytkového cukru). Výrazně vonělo po jižních peckovinách (broskve meruňky), v chuti bylo nasládlé, plné pikantního ovoce, zároveň šťavnaté, až mazlivé. Chyběla mu větší elegance, na druhé straně zase přebýval cukr.
      Prvním ze tří červených byla Frankovka 2011 v pozdním sběru (přívlastkové víno). Suché víno s „čistou” vůní i chutí po tmavých peckovinách. Ve vůni se stopou koření a špetkou čokolády. Víno by mohlo ještě chvíli ležet, ale díky nízkému zbytkovému cukru a výrazné kyselině se toho asi už moc nezmění. Je to možná trošku tenčí a hodně svěží frankovka, ale pro teplé letní dny jako stvořená.
      V podobném stylu bylo i následující Zweigeltrebe 2011 v pozdním sběru (organické víno). Ve vůni pěkné tmavé peckoviny. V chuti rovněž, navíc hezky uhlazené, trochu kratší, ale měkce pikantní s jemnou pecičkovou hořčinou v závěru.
      Posledním vínem večera bylo Rulandské modré 2011 v pozdním sběru, rovněž organické víno. Ve vůni i chuti vyzrálé tmavé ovoce, také tóny kompotovaných jahod, jemného hřebíčku a skořice. V těle uhlazené trošku pikantní s lehounkými tóny kůže a čokolády. Milá tečka za příjemnými víny z mladého, ale velmi perspektivního vinařství.
      A takto hodnotil vína početně trochu oslabený „vrcholový tým”:
Ryzlink rýnský – 8,9 bodu (z 10 možných), Veltlínské zelené, Rulandské šedé a Rulandské modré – 8,8 b., Chardonnay a Rulandské bílé – 8,7 b., Veltlínské červené rané – 8,6 b., Sauvignon, Frankovka a Zweigeltrebe – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist