Pěkná sestava vín z Pálavy

7. 11. 2011

Vína Stanislava Popely z Perné si již léta zachovávají stabilní kvalitu. A to bez ohledu na to, jak příznivý byl ročník, ovlivněný rozmary počasí. Znovu jsme se o tom přesvědčili ve Viničním altánu na zářijové degustaci. Po více než roce to jistě bylo velmi zajímavé srovnání.

Tentokrát nám vinař představil tucet vzorků, v drtivé většině z ročníku 2010. Až na jedno růžové a dvě červená – všechno bílá vína.

Zavínili jsme se zemským Sylvánským zeleným 2010. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem a výraznou kyselinou (8,1 g/l) zaujalo výraznou pikantností, lehkou mineralitou a poměrně nízkým alkoholem (10 %). Nikterak oslňující, ale solidní vstup.

Veltlínské červené rané 2010 v pozdním sběru bylo boubelatější, nabízelo uhlazenější a méně pikantní tělo. Jemně nasládlé, dobře pitelné víno na delší posezení.

Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru šlo ještě o krůček dál. Šťavnaté, ovocně-minerální víno ve vůni i chuti. Potěšilo jeho pěkně vyvážené tělo se sladkokyselým ocáskem.

Jediným vínem z ročníku 2009 byl Ryzlink vlašský v pozdním sběru z viniční trati Purmice. Polosuché víno (9,4 g/l zbytkového cukru) s očekávanou ovocně-minerální vůní. V těle měkce ovocné, zakulacené víno se vzdálenou stopou medu i vlašských ořechů. Hezky pitelné víno na delší trať.

Sauvignon 2010 v pozdním sběru byl suchý s příjemnou vůní světlého ovoce a bohatými tóny černého rybízu a bezinek. V chuti velmi pikantní díky 8,6 g/l kyselin. Opět zřetelná stopa černého rybízu a černého bezu. Víno z trati Kotelná potřebuje ještě pár měsíců ležet v láhvi, aby se více zakulatilo a zjemnilo.

Formálně suché bylo Rulandské šedé 2010 v pozdním sběru (4,9 g/l zbytkového cukru a 7,9 g/l kyselin). Výrazná vůně (vyzrálé jižní ovoce). Bohatá ovocná chuť, zakulacené, příjemně pikantní tělo s delší dochutí.

Ještě o fous lepší byl podle mne Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru. Polosladké víno s velmi výraznou kyselinou (9,6 g/l) a s ovocnou vůní, v níž se objevila lehká medová stopa. V chuti bohatě ovocné, pikantní a svěží. Tělo plné a dostatečně vyvážené. Toto víno má před sebou dlouhou a nadějnou budoucnost.

Muškát moravský 2010 v pozdním sběru byl sice formálně polosuchý, ale na patře působil spíše suchým dojmem. Vůně příjemná, muškátová v kombinaci s vyzrálým hroznem. Chuť ovocně-muškátová, pikantní jen s velmi jemným cukříčkem. Příjemný muškát z viniční trati Pravá Bavorská.

Většina hostů vysoce hodnotila poslední bílé víno – Aurelius 2010 ve výběru z hroznů. Polosladké víno (22,2 g/l zbytkového cukru) s hezkou vůní (jižní ovoce, náznak citrusů a vzdálené tóny medu) a s lehce nasládlým, pikantně ovocným tělem. Atraktivní sladkokyselý ocásek umocnil delší ovocitou dochuť tohoto atraktivního vína z viniční trati Levá Bavorská.

Potěšilo i polosladké Rulandské modré rosé 2010 v pozdním sběru. Ve vůni bohatá lesní směs a špetka tmavých peckovin. V chuti spíše peckoviny v lehkém jogurtovém závoji. Jemně nasládlé, ale v závěru pak dostatečně pikantní na patře.

Prvním ze dvou červených byla Frankovka 2008 v pozdním sběru, sušší, ale již naleželé víno s trošku kratším tělem. Ovocná frankovka s lehce kořenitou a džemovitou dochutí, ale nic výrazného.

Zato závěrečné Rulandské modré 2009 ve výběru z hroznů bylo z vyšší příčky. Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny, v chuti identické, jemné a uhlazené s příjemně pikantní dochutí.

A protože bylo co přechutnávat, mohli jsme i ještě upřesnit své smyslové zážitky. Což učinil také „vrcholový tým”, který pak rozhodl takto:

Aurelius – 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský – 8,8 b., Rulandské modré rosé a Rulandské modré výběr z hroznů – 8,7 b., Sauvignon a Rulandské šedé – 8,6 b., Ryzlink vlašský – 8,5 b., Veltlínské zelené a Muškát moravský – 8,4 b., Veltlínské červené rané – 8,3 b., Sylvánské zelené – 8,2 b. a Frankovka – 7,9 b.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist