Pěkné kroje, atraktivní vína…

30. 8. 2009

I přes parný letní podvečer se pánové z rodinného vinařství Víno Zlomek & Vávra oblékli do boršických krojů (přiznám se, že na mé přání) a představili ve Viničním altán bohatou paletu čtrnácti vín. Byla to jejich premiéra v Gröbovce – a my se již těšíme na reprízu!

„Boršická čtyřka“ ve složení Libor Zlomek (sklepmistr vinařství a prezentující), Radek Zlomek, Tomáš Vávra a Petr Vávra se nám pochlubila čtrnácti vzorky vín, vyráběných převážně z nakupovaných hroznů. Přitom minimálně devět z nich mne výrazně oslovilo a potěšilo na patře.

Nepatřil mezi ně vstupní Müller Thurgau 2006 z Blatničky. Jakostní ovocně-kvbětinové víno působilo sice plným a lehce pikantním dojmem, nicméně cítil jsem z něj vyšší alkohol.

V obdobném stylu, i když se stopou minerálů a koření, bylo následující Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru, tentokrát z Novosedel. Opět za sebou táhlo alkoholovou stopu.

Kabinetní Ryzlink rýnský 2008 z Křepic byl o něco přitažlivější, především velmi zajímavými broskvovými tóny ve vůni i chuti, ale také výraznější pikantností v dochuti.

A pak přišly dvě krásné bílé „rulandy” 2008 v pozdním sběru. Více mne oslovila ta sušší z Blatničky. Nicméně bylo to polosladké víno (13,2 g zbytkového cukru na litr), přesto však velmi pikantní, šťavnaté a plné nazrálého světlého ovoce. Velmi bohaté v dochuti.

Následující a výrazně sladší Rulandské bílé z vlastní vinice v Boršicích bylo bohatší ve vůni i chuti (tropické ovoce), avšak vyšší cukr trochu zakrýval pikantní tóny ovocitého vína.

Rulandské šedé 2008 v pozdním sběru z Novosedel bylo rovněž polosladké, ve vůni i chuti ovocně-minerální, nasládlé a kulaté. Jen o fous méně šťavnaté a pikantní.

Ještě výrazněji sladší Chardonnay 2008 ve výběru z hroznů z Novosedel se představilo bohatou vůní (jižní ovoce, především vyzrálé broskve a jemný med) a šťavnatou chutí se sladce pikantním závěrem. Pěkné víno pro slavnostní přípitek!

Tramín červený 2008 v pozdním sběru z Blatničky se velmi zdařil. Suchý, čistý ve vůni (krásná klasika – růže a exotické liči) i chuti s výraznou ovocitou stopou. Svěží a pikantní víno s příjemnou dochutí bez hořčiny.

Oba Sauvignony 2008 byly zdařilé. Suchý v pozdním sběru z Velkých Bílovic byl ve vůni ovocný, v chuti se přidávaly jemné a delikátní tóny černého rybízu a černého bezu. Pikantní víno s decentně zakulaceným tělem.

Druhý, polosladký ve výběru z hroznů z Novosedel, byl nejen sladší, ale také plnější v měkce ovocitém těle. Malinko mu chyběla větší svěžest, ale jinak pěkné víno!

Jedním z nejlepších bílých vín večera byl Muškát moravský 2008 v kabinetním provedení. Příjemně suché, krásně aromatické (až do tónů mandarinky a bergamotu) víno z vlastní boršické vinice mne okouzlilo jemností, čistotou, svěží a pikantní chutí.

Rosé 2008 v pozdním sběru z málo známé odrůdy Agni (hrozny z Velkých Bílovic) nebylo pouze jakousi raritou, ale velmi zajímavým ovocně-květinovým vínem s atraktivní kořenitou vůní a především chutí. Velmi pikantní v dochuti.

Obě závěrečná červená vína v kvalitě poněkud zaostávala za většinou bílých i „růžovkou“. Merlot 2008 v pozdním sběru (z Kozojídek) měl poněkud netradiční barvu („pinotovou“) i chuť (kořenitost připomínající méně vyzrálé hrozny Zweigeltrebe). Velmi pikantní, a tenčí víno s výraznější kyselinou.

Jen o něco plnější byl závěrečný Cabernet Sauvignon 2008 v pozdním sběru z Křepic. Pěkný v ovocné a jemně kořenité vůni. V chuti převládaly tmavé lesní plody, ale cítil jsem i peckoviny. Víno se středně plným tělem mělo handicap ve výrazně kyselině. Musí ještě minimálně rok ležet, aby se alespoň trochu zakulatilo. A my si mezitím dáme k dobru některé z pěkných bílých vín. A budeme se těšit za rok na reprízu – třeba i bez krojů!

A takto hodnotil vína „vrcholový tým“:

Rulandské bílé 2008 (Blatnička) – 9 bodů (z 10 možných), Sauvignon 2008 v pozdním sběru – 8,9 b., Muškát moravský, Rulandské bílé (Boršice) a Sauvignon 2008 výběr z hroznů – 8,8 b., Agni rosé – 8,7 b., Ryzlink rýnský a Tramín 2008 – 8,6 b., Rulandské šedé – 8,5 b., Chardonnay 2008 – 8,4 b., Cabernet Sauvignon 2008 – 8 b., Veltlínské zelené – 7,8 b., Merlot 2008 – 7,8 b. a Müller Thurgau – 7,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist