Pěkný návrat z Nových Bránic – trochu oklikou

11. 11. 2011

Po šesti letech jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu vína z rodinného vinařství Trpělka & Oulehla v Nových Bránicích. A to díky Luboši Osičkovi ze společnosti Domaine R&W, s.r.o., která tato vína dodává našim zákazníkům. A protože Luboš vinařství i jeho vína dobře zná, bylo to velmi zajímavé setkání. Vín byl jedenáct, včetně tří novinek z ročníku 2010. Ale atraktivní byla i dvě červená vína z výborných ročníků 2005 a 2006.

Začali jsme malinko netradičně zemskou Frankovkou rosé 2010. Suchým vínem s parametry kabinetu a s vůní po tmavých peckovinách s jemným jogurtovým závojem. Také v chuti byly cítit pikantní peckoviny, kterým dodával styl malý minerální ocásek. Příjemný vstup!

Zemské bylo i následující Veltlínské zelené 2010, výrazně suché víno, o němž se poněkud hlasitěji diskutovalo. Názor, že cukry jsou zcela neharmonicky odděleny od kyseliny, nemohu akceptovat. Už jen proto, že víno mělo pouze 1 g/l zbytkového cukru, zato 7 g/l kyselin. A podle mne působilo sice výrazně pikantně, ale vyváženě, třebaže kratším ležením v láhvi se může ještě poněkud „srovnat”. Jinak ve vůni, která se postupně otevírala, bylo zřetelné jižní ovoce lehce doplněné živočišnými tóny. Ve velmi pikantní chuti byla navíc příjemná kořenitost, především pepřové tóny s lehkým mandlovým závěrem.

Do třetice zemské víno, v tomto případě polosuché Chardonnay 2010 (cukernatost moštu kolem 22 °NM). Příjemná vůně ovoce a sladké kukuřice. V chuti bohatě ovocné, pikantní, opět se zřetelnou stopou máslové kukuřice. Tady si dovolím věštit: víno ležením ještě výrazně zkrásní.

Sauvignon 2009 v pozdním sběru byl suchý s pro někoho možná netradiční vůní i chutí. Také on vyvolal mezi hosty polemiku – tentokrát na téma „typičnost” odrůdy. Byl trochu jiný než mnohé moravské sauvignony, na které jsme ve Viničním altánu obvykle zvyklí. Nicméně podstatné je, zda chutnal. Mně ano! Ve vůni nazrálé máslové ovoce, v chuti ovocná kořenitost s jemnými tóny zelené papriky. Pikantní, ale již poměrně zakulacené víno.

Velmi mne zaujalo Chardonnay sur-lie 2007 v pozdním sběru. Měkce suché víno, hodně vyzrálé, bohaté na uhlazené jižní ovoce s máslovými a jemně karamelovými tóny po krášlení na kvasnicích. Příjemná krémovitá dochuť jižního ovoce. Bohaté víno na delší pití!

Neméně tak mi chutnalo Rulandské šedé 2008 ve výběru z hroznů. Polosuché víno (9,6 g/l zbytkového cukru) s nazlátlou barvou, s vůní vyzrálého jižního ovoce (především citrusů) a jemnou stopou sladké kukuřice. Tělo plné, uhlazené a lehounce nasládlé. Bohatě nazrálé světlé ovoce s příjemně pikantní dochutí.

Polosuchý Merlot klaret 2009 v pozdním sběru (kolem 14 g/l zbytkového cukru) zaujal lehce cibulovou barvou. Vůně byla ovocně-kořenitá s tóny sušené zelené papriky. Chuť nasládlá s lehkými paprikovými tóny. Možná bych klaretu přidal na svěžesti. Jinak pěkné pití!

Asi nejlepším bílým vínem večera byla Pálava 2009 ve výběru z hroznů. Polosladká (29,5 g/l zbytkového cukru) s delikátní vůní po citrusech, čajové růži a bergamotové silici. V chutí nasládlá, ale zároveň pikantní kombinace světlého ovoce, bergamotu a sušené citrusové kůry. Hezká, jemně pikantní a delikátní dochuť s nasládlým ocáskem.

Frankovka z oblasti Dolních Kounic má zvuk. Námi ochutnávaná Frankovka 2009 v pozdním sběru potěšila krásnou ovocností ve vůni. Také v chuti bohatě ovocná, jemně kořenitá s pikantní dochutí, v níž byl náznak marmeládových tónů.

Pro mne vrcholem večera bylo Rulandské modré 2006 ve výběru z hroznů ze Šibeniční hory. Ve vůni lehce kořenitá tmavá lesní směs. Chuť jemná, uhlazená s bohatými tóny tmavých peckovin. V dlouhé dochuti decentní pikantnost. Krásně se to pije!

Ještě o rok starší bylo Rulandské modré v pozdním sběru. Víno s výraznou vůní i chutí plné živočišných tónů, které přecházejí do stylu, který já označuji za „plesnivou jahodu”, nebo také „strouhaný bakelit”. Takové aroma i chuť se občas objevuji u „lepších” španělských, italských, a někdy i jihofrancouzských vín. Někoho to odradí, někomu to chutná. Já jsem tak uprostřed.

A co na to „vrcholový tým”? Tady je hodnocení jeho tentokrát prořídlých řad:

Pálava 2009 – 9,2 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé a Rulandské modré 2006 – 9 b., Chardonnay sur-lie – 8,9 b., Chardonnay 2010 a Frankovka 2009 – 8,7 b., Merlot klaret – 8,6 b., Rulandské modré 2005 a Frankovka rosé – 8,5 b., Veltlínské zelené 2010 – 8,4 b. a Sauvignon 2009 – 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist