Peruánské premiérové překvapení

8. 12. 2010

Příjemné překvapení nás čekalo na premiéře peruánských vín ve Viničním altánu. Jiří Vatka, majitel dovozní společnosti DINEX CZ, s.r.o., nám představil deset vín ze tří peruánských vinařství a navíc dvě tradiční vinné pálenky piscos.

Vína, především ta červená, potvrdila jejich vysokou kvalitu i skutečnost, že vína z předních vinařství v Peru rozhodně nezaostávají za produkty jihoamerických sousedů – Chile, Argentiny či Brazílie.

Santiago Queirolo, Tabernero a Tacama – tři vinařství s bohatou historií patří k absolutní špičce v Peru. První dvě byla založena před rokem 1900, vinné kořeny posledně jmenovaného sahají dokonce do 16. století.

Vstupním vínem byl Sauvignon Blanc 2008 z vinařství Santiago Queirolo. A mělo poněkud smůlu. Jeden ze dvou vzorků byl ve vůni lehce korkový, tudíž objektivně nehodnotitelný. Po přechutnání druhé láhve jsem konstatoval příjemnou ovocně-minerální vůni, nazrálou ovocitou chuť s jemně slanými tóny. Zajímavé a dobře pitelné víno, jen ochutnání vadného vzorku nás zpočátku trošku „rozhodilo“.

Intipalka Chardonnay 2008 ze stejného vinařství bylo velmi zdařilé. Ve vůní jižní ovoce (ananas, grep), sladká kukuřice a jemné máslové tóny. V chuti identické, příjemně zakulacené s decentní ovocně-minerální dochutí.

Následující cuvée Tacama Blanco de Blancos 2009 Reserva (Sauvignon Blanc, Viognier a Chardonnay) bylo lehce barikované a bohatě ovocné. Ve vůni jsem cítil zralé broskve a meruňky, v chuti byly navíc zřetelné máslové a karamelové tóny. Víno potěšilo baculatým tělem i příjemnou pikantností v dochuti.

Posledním bílým, přibližně stejně kvalitním, bylo cuvée Tabernero Blance de Blancos 2009 (Chardonnay – 10 %, Sauvignon Blanc – 30 % a Chenin Blanc – 60 %). Ve vůni nazrálé jižní ovoce (broskev, meruňka, citrusy) s jemnými medovými a máslovými tóny i závanem vanilky. V chuti velmi pikantní, svěží s příjemnou vanilkovo-karamelovou stopou v ovocité dochuti.

Prvním červeným byla Santiago Queirolo Intipalka Syrah 2008. Přes poměrně vysoký alkohol (14,5 %) působilo víno elegantním a příjemným dojmem. Ve vůni džemovitá lesní směs, v chuti přecházela do sušených plodů (višně, třešně) v čokoládě s lehounkým náznakem sladkých tříslovin.

Ze stejného vinařství byl Tannat 2008. Ve vůni výrazně džemovité ovoce s živočišnou stopou (kůže). V chuti kombinace nazrálého lesního ovoce a kompotovaných jahod. Lehce kořenité tělo s jemnými, nicméně „vytrvalými“ tříslovinami. Víno z této „uruguayské“ odrůdy s původem v jihozápadní Francii bylo zajímavé, ale asi nejslabší z červených. A poněkud zaostávalo za svými uruguayskými konkurenty, které jsme ve Viničním altánu dosud ochutnali.

Moc jsem si pomlaskával při ochutnávání „spravedlivého“ cuvée Intipalka Cabernet Sauvignon-Syrah 2008 Reserva. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce se špetkou černého rybízu a čokolády. Víno zrálo 6 měsíců v bariku, a v chuti zaujalo příjemnou kombinací nazrálého ovoce, jemné vanilky a čokolády se stopou černého rybízu. V těle již nyní příjemně uhlazené s jemnými a sládnoucími tříslovinami. Víno má pěknou perspektivu: za rok rozhodně předčí následující tři vína.

Prvním z nich byla Tacama Seleccion Especial 2008, pro nás cuvée z velmi netradičních odrůd – Tannat (65 %) a Petit Verdot (35 %). V danou chvíli asi nejlepší víno večera. Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny, ostružiny a kůže. V identické chuti uhlazené, poměrně bohaté víno se zřetelnou stopou hořké čokolády v závěru na patře.

Velmi příjemně na mne zapůsobilo také následující cuvée (50/50) Tabernero Cabernet Sauvignon-Syrah 2007. Ve vůni opět kombinace zralých peckovin a čokolády. V chuti velmi ovocité, výrazně pikantní se zřetelnými tříslovinami. Potřebuje trochu zakulatit, a pak bude velmi delikátní.

O vinnou tečku se opostaral opět produkt z vinařství Tabernero – Gran Tinto Reserve 2005, cuvée odrůd Malbec (50 %) a Merlot (50 %). Ve vůni bohatě ovocné (tmavá lesní směs) s náznakem živočišných tónů. V chuti identické, poměrně svěží a pikantní (lehce štípající kyselinka) se stopou kůže. Zajímavé víno, kterému by slušela o něco větší elegance a boubelatost.

Jako zvláštní prémii jsme ochutnali dvě pro Peru tradiční vinné pálenky pisco. První, Gueirolo Qebranta mělo 40 % alkoholu, druhá, Pisco Tacama Albia – 44 %. Více mi chutnala druhá – ovocnější, nazrálejší a uhlazenější – a to i přes vyšší alkohol. Pálenka z vína, nikoliv z matolin (jako italská grappa), je rozhodně zajímavá a chuťově příjemná. Jen cesta na náš malý a přesycený trh s destiláty bude velmi trnitá.

Pálenky „vrcholový tým“ nehodnotil. Zde je jeho verdikt nad peruánskými víny:

Tacama Seleccion – 9,4 bodu (z 10 možných), Intipalka Cabernet Sauvignon-Syrah Reserva – 9,2 b., Tabernero Cabernet Sauvignon-Syrah a Tabernero Gran Tinto Reserve – 9 b., Intipalka Syrah – 8,9 b., Tabernero Blanco de Blancos – 8,8 b., Intipalka Chardonnay a Queirolo Tannat – 8,7 b., Tacama Blanco de Blancos – 8,5 b. a Queirolo Sauvignon Blanc – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist