Pestrá vinná paleta Vladimíra Tetura

7. 7. 2011

Již popáté přijel do Viničního altánu představit svá vína výborný vinař z Velkých Bílovic Vladimír Tetur. A přivezl s sebou třináct vín, z toho pět novinek z ročníku 2é10. Vznikla tak pestrá struktura vín – od velmi pikantních „batolat“ z loňské sklizně až po o tři roky starší a již vyzrálé červené barikové.

Zavínili jsme se, možná trochu překvapivě, mladým roséčkem z odrůdy André v jakostním provedení. Až překvapivě pěkné víno s vůní a chutí tmavých peckovin. Samozřejmě velmi pikantní a svěží v lehčím, ale čistém stylu za velmi příjemnou cenu.

Nazrálejší bylo následující Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru, polosuché víno s vůni světlého ovoce. Navíc lehce kořenité ve vůni i chuti. Tělo již zakulacené, lehounce nasládlé s jemnou pikantností a stopou mandlí v dochuti.

Polosuchý byl rovněž Sauvignon 2009 v pozdním sběru s velmi pěknou, měkce ovocnou vůní, v níž se dral kupředu černý rybíz. V chuti obdobný, lehce nasládlý sauvignon, navíc se stopou listu černého bezu. Závěr jemně pikantní, velmi příjemný. Opravdu zdařilé víno.

Jeho o rok mladší bratříček v kabinetním provedení rozhodně neoplýval silou alkoholu (pouze 9,5 %), ale naopak výrazným zbytkovým cukrem (43 g/l), a pro loňská vína charakteristickou vyšší kyselinou (8,1 g/l). Sauvignon ještě neměl dostatečně srovnané cukry a kyseliny, v tomto směru působil trošku divoce. Vůně i chuť spíše citrusová, v těle s přítomností velmi pikantního angreštu. Sladkokyselá chuť byla poněkud intenzívní a neurovnaná, potřebovala by harmonizovat.

Zajímavý byl klaret z Rulandského modrého v pozdním sběru z ročníku 2009. Víno na hranici polosuchého a polosladkého vína s vůni světlého ovoce (především citrusy) a s náznakem tónů lesních jahod. V chuti nasládlé, lehce kořenité víno, plnější a pikantní. Přidal bych mu lehce a ovocnosti a slušela by mu i větší elegance v dochuti.

Polosladké Chardonnay 2010 v pozdním sběru mělo netypicky a během večera dosti obvyklý nízký alkohol (10 %), ale také vyšší zbytkový cukr (kolem 35 g/l). Tento styl vín mi moc nesedí. Přes bohatý příděl ovoce ve vůni a chuti chybí vínu delikátní svěžest a elegance v těle. Opět převládala neurovnaná kombinace vysokých cukrů a kyselin. Snad po delším ležení…

Polosuchý Tramín červený 2009 ve výběru z hroznů potěšil příjemnou vůní (růže, bergamotová silice, grep) i jemně nasládlou kořenitou chutí, docela hezky harmonickou. Mohl by však být o fous pikantnější ve svém plném těle, z něhož lehce vyčuhoval vyšší alkohol (14 %).

Krásným osvěžením byl mladý Irsai Oliver v jakostním provedení. Vůně muškátovo-tramínová, chuť měkce ovocná, lehounce nasládlá a krásně pikantní s decentně kořenitým závěrem. Tradičně prvotřídní „iršaj“ od Tetura!

Druhým „roséčkem“ večera byl kabinetní Merlot 2010 v polosladkém provedení a s nižším alkoholem (10,5%). Ve vůni pikantní peckoviny. Ty převládaly také v chuti, která byla charakteristická výrazným „sladkokyselým“ závěrem.

Klasický Merlot 2007 v pozdním sběru nabízel ve vůni kořenité peckoviny s jemnou stoupou dubového dřeva. V chuti peckoviny, lehce nasládlé, zakulacené s náznakem čokolády a toustovaného dřeva. Solidní moravský merlot.

Mnohem více mne však potěšil opravdu ukázkový jakostní Neronet 2008, barrique. Víno kombinovalo ve vůni tmavé peckoviny a hořkou čokoládu, v chuti navíc nabízel sládnoucí třísloviny. Víno s lehce pikantní dochutí, v níž nechyběla stopa čokolády a vanilky. Výborné víno, a bude se ještě zlepšovat!

Již dokonale připravené bylo barikové Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů. Ve vůní krásně nazrálá lesní směs se stopou koření a dubového dřeva. V těle již uhlazená a jemně džemovitá lesní směs se špetkou čokolády a vzdálených dubových tónů. Ideální víno nejen na dlouhé pití, ale i k tmavším masům.

A o závěr se postarala nasládlá, byť ne nejsladší tečka: Chardonnay 2009 ve výběru z hroznů v lehce barikovém provedení. Ve vůni zralý hrozen a jemná vanilka po zrání v sudu. Zřetelně nasládlé (kolem 18 g/l zbytkového cukru), ale nikoliv přeslazené víno s ovocně-minerální chutí, v níž probleskovaly lehké bylinné tóny. Zajímavé, u nás ne zcela běžné víno, které si jistě najde své věrné příznivce. A to i díky poměrně příznivé ceně.

A jak příznivé bylo hodnocení „vrcholového týmu“? Tady je jeho verdikt:

Rulandské modré barrique 9,1 bodu (z 10 možných), Neronet barrique – 9 b., Irsai Oliver – 8,9 b., Sauvignon a Tramín červený – 8,6 b., Chardonnay 2010 a André rosé – 8,5 b., Veltlínské zelené, Sauvignon 2010 a Merlot 2008 – 8,4 b., Merlot rosé – 8,3 a Rulandské modré klaret – 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist