Piemontské vinné dostaveníčko

20. 10. 2015

     Další tucet piemontských vín ze své dovozní nabídky nám ve Viničním altánu představil jeho pravidelný host František Šamla. Téměř polovina pocházela z rodinného vinařství Boeri Alfonso, zbývající pak z dalších piemontských vinařství (po jednom z každého).
      Prvním ze čtyř bílých vín bylo Delicious 2014 z odrůdy Cortese. Základní víno z vinařství Boeri Alfonso pro běžné pití. Vůně ovocné, malinko minerální. V jemné a lehčí chuti byly cítit ovocné tóny s decentní minerální stopou. Výborné zavínění!
      Následovalo další víno od rodiny Boeri – Bevion 2014, Piemonte DOC Chardonnay. Ve vůni kombinace světlého ovoce, květin a minerálů. V poměrně uhlazené chuti převažovalo světlé ovoce s dotykem minerálů. Příjemný byl měkce pikantní závěr.
      Zajímavé, i když v našich vinných končinách trošku nezvyklé, bylo Garbello 2012, Monferrato DOC z odrůdy Arneis (vinařství Beccario Davide). Vůně citrusově-květinová, chuť uhlazená bez výraznější kyseliny, měkce ovocná. Zřetelná byla stopa medovosti v jemně kořenitém kabátku. Víno již pomalu odchází ze svého vrcholu.
      Rozhodně nejlepším bílým vínem večera bylo Grifone delle Roveri 2013, Gavi di Gavi DOCG z vinařství Bergaglio Cinzia. Víno s výraznou vůní jižního ovoce a květin. Chuť ovocná, šťavnatá a uhlazená s jemnou pikantností v delší dochuti. Víno bylo vyrobeno metodou sur-lie, tedy „krášlením na kvasnicích”.
      Podstatně bohatší sérii červených zahájilo další víno z nabídky vinařství Boeri Alfonso – Dolcetto 2014, Monferrato DOC. Ve vůni vyzrálé třešně a višně, v chuti velmi lehké a ovocné. Víno na delší pití, nebo k obědu. Potěší pěkným poměrem cena/výkon.
      Následovalo víno, kterému nikdy neporozumím – Grigne 2013, Grignolino d’Asti DoC z vinařství Montalbera. Ani červené, ani růžové s vůní šťávy z třešňového a višňového kompotu. V chuti lehké, uhlazené, převažují tmavé peckoviny s pecičkou. Víno bez těla.
      Barbera d’Asti DOCG 2013 (vinařství Boeri Alfonso) bylo pěknou ukázkou vysoce kvalitního „základního” vína vinařství, které zrálo v nerezu. Ve vůni tmavé peckoviny a jemná čokoláda. V chuti decentně kořenité tmavé ovoce s lehkou pikantností a jemným čokoládovým „štychem”.
      Za víno s nejlepším poměrem cena/výkon bych označil Lassu 2012, Barbera d’Asti DOCG z vinařství Ghione Anna. Ve vůni tmavé ovoce a stopa čokolády. V chuti hodně vyzrálé tmavé ovoce, tělo uhlazené s čokoládovou vestičkou a lehounkou pikantností v jejích kapsičkách. První z ochutnávaných vín, které zrálo v dubu. V tomto případě ve velkých sudech (15 hl).
      Nejvíce mne zaujalo mně dobře známé víno Martinette Barbera d’Asti Superiore z vinařství Boeri Alfonso, v tomto případě ročník 2010. Mistrovská práce s dubem – víno zrálo 12 měsíců v barikovém sudu – 1/3 v novém a 2/3 v použitém. Ve vůni tmavé peckoviny, čokoláda a kůže. V chuti bohatě ovocné, uhlazené a měkounce pikantní v delším závěru se stopou čokolády.
      Mimořádně vstřícným vínem bylo Lacrima di Morro d’Alba DOC 2012 z vinařství Antonio Sasa. Ve vůni tmavé ovoce a tóny kůže. V chuti uhlazené, ovocné, mazlivé až malinko podbízivé víno, které zrálo pouze v nerezu. Víno takříkajíc v dámském stylu.
      Na závěr jsme ochutnali dvě trošku starší vína Roero DOCG. Nejprve ročník 2010 z vinařství Azienda Agricola Delpero S.S. Ve vůni lehce naoxidované tmavé ovoce a zřetelná stopa dřeva. V uhlazené chuti doplňoval tmavé ovoce dotyk čokolády. Zřetelně pikantní závěr možná naznačoval, že víno se již začíná vzdalovat svému vrcholu.
      Posledním vínem večera bylo Roero DOCG 2008 z vinařství Cascina Ciapat di Bertello. Přiznám se, že tento styl není můj šálek čaje, nicméně uznávám, že mnohé může potěšit. Ve vůni kombinace vyzrálého tmavého ovoce, čokolády, kůže a dřeva. V chuti téměř identické. Uhlazené, výraznější byla především hořká čokoláda, a nechyběla ani stopa dubu.
      Kompletní „vrcholový tým” ocenil hlavně červená vína:
Lacrima di Morro d’Alba – 9,2 bodu (z 10 možných), Martinette 2010 – 9 b., Roero DOCG 2008 a Roero DOCG 2010 – 8,9 b., Grifone delle Roveri a Lassu 2012 – 8,7 b., Barbnera d’Asti 2013 – 8,5 b., Dolcetto 2014 a Garbello 2012 – 8,3 b., Bevion 2014 – 8 b., Delicious 2014 – 7,8 b. a Grigne 2013 – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist