Pikantní i sladší pozdrav z Pálavy

29. 9. 2016

     Letos v dubnu jsme navštívili Jaroslava Drmolu v jeho vinařství v Bavorech na Pálavě, a přechutnali jsme, co se jen dalo. O čtyři měsíce později přijel vinař k nám do Viničního altánu, aby nám představil především novinky z ročníku 2015, a také již pěkně nazrálá vína o dva roky starší. A opět nás potěšil.
      Ochutnali jsme jedenáct vín – sedm bílých, jedno růžové a tři červená. Zavínili jsme se, ostatně jako na návštěvě v Bavorech, Veltlínským zeleným 2015 v pozdním sběru, polosuchým vínem s vůní lehounce minerálního, nazrálého světlého ovoce. V chuti rovněž ovocně-minerální, lehce zakulacené a malinko nasládlé, snad jen kyselinka mohla být o něco vyšší.
      Ryzlink vlašský 2015 v pozdním sběru byl sice již polosladký, ale díky solidní kyselině působil pocitově spíše jako polosuché víno. Ve vůni světlé ovoce s jemnou stopou květin a minerálů. V plnějším těle ovocné, šťavnaté, lehounce nasládlé s pikantním ocáskem. Nechyběl ani delikátní dotyk bílého pepře.
      Následovalo Cuvée Terezka 2015 v pozdním sběru, jen o chloupek sladší, a stejně tak pikantnější víno s převahou odrůdy Müller-Thurgau (přidáno něco málo Rulandského šedého a Tramínu). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, především však citrusy včetně grepu. Cítil jsem dotek květu černého bezu. V chuti identické, nasládlé, ale zároveň šťavnaté a pikantní.
      Sauvignon 2015 v pozdním sběru byl ve vůni i chuti broskvově-meruňkový, a o poznání sladší. Zřetelná byla i jemná minerální a medová stopa, v zakulaceném těle bylo víno dostatečně šťavnaté, přitom nepůsobilo tak sladce, jak bych u téměř 29 g/l zbytkového cukru očekával.
      Rulandské šedé 2015 ve výběru z hroznů bylo rovněž polosladké, nicméně s nižším zbytkovým cukrem a trošku vyšší kyselinou (22,7 g/l a 7 g/l). Ve vůni i v chuti jsem cítil jemně minerální jižní ovoce. Kupodivu však v porovnání se sauvignonem bylo víno méně pikantní.
      Následoval můj oblíbený Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru. Jediné suché bílé víno večera (7,5 g/l zbytkového cukru, 8,4 g/l kyselin) vonělo po světlém ovoci (citrusy), minerálech a lipovém květu. V chuti ovocně-minerální (citrusy), šťavnaté a pikantní. V delší dochuti ukázalo lehký smetanový závoj.
      Nejsladší víno večera (49,5 g/l zbytkového cukru) patřilo mezi nejlepší. Rulandské bílé 2015 ve výběru z hroznů nabídlo ve vůni nazrálé světlé ovoce, ale také jemné medové a minerální tóny. V chuti sladší, medově-minerální a bohatě ovocné s pikantní koncovkou.
      Zweigeltrebe rosé 2015 v pozdním sběru bylo polosuché s příjemnou vůní lehce smetanové lesní směsi s převahou jahod. V chuti ovocné, šťavnaté a lehce smetanové s měkce pikantní koncovkou.
      Prvním ze tří červených byl Dorfelder 2015 v pozdním sběru, víno z bioprodukce, stejně jako drtivá většina ochutnávaných. Ve vůni přezrálé plané třešně („špačurky”) a jemné tóny vanilky. V chuti praktické identické, lehounce pikantní s delikátní stopou čokolády. Ještě mladé, ale již nyní příjemné, hezky pitelné víno.
      Zweigeltrebe 2013 v pozdním sběru bylo výrazně suché víno s vůní kořenitého tmavého ovoce a s náznakem griotkových tónů. V chuti velmi podobné, lehký závan hřebíčku, skořice a čokolády. Tmavé ovoce bylo v závěru decentně pikantní.
      Pro mne nejlepším červeným vínem byla závěrečná Frankovka 2013 v pozdním sběru. Ve vůni džemovité tmavé ovoce. V chuti lehká kořenitost nazrálého tmavého ovoce, tělo plnější a měkce pikantní. Za nějaký ten roku bude asi ještě lepší.
      Byl to příjemný vinný večer s velmi vstřícným a zkušeným vinařem, který nás nejen slovy přesvědčil, že nám jeho vína chutnají. Už se těším na ročník 2016 a červené „patnáctky”.
      „Vrcholový tým” ocenil Drmolova vína takto:
Ryzlink rýnský 2013 – 9 bodů (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2015, Rulandské bílé 2015 a Dornfelder 2015 – 8,8 b., Cuvée Terezka 2015, Zweigeltrebe rosé 2015, Zweigeltrebe 2013 a Frankovka 2013 – 8,7 b., Veltlínské zelené 2015 – 8,6 b., Rulandské šedé 2015 a Sauvignon 2015 – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist