Plačkovi s červeným finišem

19. 2. 2015

      Po roční pauze jsme měli opět možnost ochutnat ve Viničním altánu vína od Plačků ze sklepa v Moravských Bránicích. A byl to zase o něco větší zážitek. Postarala se o něj nejen tradičně dobrá červená vína z lokality v těsné blízkosti Dolních Kounic či přímo z ní, ale také většina bílých vín, která potěšila pěkným poměrem cena/výkon.
      Jan Plaček a jeho žena Hanka nám tentokrát představili deset vín z ročníků 2011 až 2014. Pět tichých bílých vín, sekt vyrobený tradiční metodou, jeden klaret a tři červená vína.
      Vstupním vínem bylo kabinetní Veltlínské zelené 2013, výrazně suché víno s ovocnou (stopa citrusů) a jemně kořenitou vůní. V lehce zakulacené, poměrně šťavnaté chuti bylo víno bohatě ovocné s příjemně pikantním závěrem. Svěží víno, moc pěkný vstup!
      Následoval o něco sofistikovanější Sauvignon 2013 v pozdním sběru vyrobený z bio-hroznů. Příjemná vůně jemných citrusů (především grep) s delikátní stopou černého rybízu. V chuti měkce ovocný (angrešt, grep), opět s lehounkým dotekem černého rybízu. V těle možná trošku štíhlejší, ale v koncovce pěkně pikantní víno.
      Aromatičtější a o poznání tenčí byl mladý Muškát moravský 2014, zemské víno s přitažlivou vůní po vyzrálém hroznu, citrusech a muškátu. Svěží víno s ovocně-muškátovou chutí nabídlo v
koncovce také jemné tóny mandarinky. Chybělo však trošku plnější tělo.
      Sekt Plaček brut z Frankovky klaret 2011 zpočátku naznačil jemně živočišnou, ale po chvíli již příjemnou vůní po tmavých peckovinách. Také v suché, ale ne kyselé chuti, se ozývaly pikantní tmavé peckoviny. Snad jen by mohl sekt více „kousat”! A cena je na úrovni vyšší střední třídy španělských sektů Cava…
      Moc mi chutnal Zweigeltrebe klaret 2013, suché jakostní víno se skvělým poměrem cena/výkon! Delikátní vůně po višních a třešních. Měkce ovocná chuť (opět tmavé peckoviny), tělo lehce zakulacené s pikantním závěrem. Dobrůtka pro každou příležitost.
      Přešli jsme na výrazně sladší vína. Nejprve polosladké (19,8 g/l zbytkového cukru) Rulandské bílé 2013 v pozdním sběru, které však díky výrazné kyselině (8,2 g/l) chutnalo spíše jako polosuché víno. Ve vůni světlé peckoviny se stopou citrusů. V lehce nasládlém těle bylo téměř identické, zakulacené s pikantní dochutí. Víno z dolnokounické viniční trati Karlov mělo pěkný bezcukerný extrakt (23,9 g/l).
      Pálava 2012 ve výběru z bobulí (bio-hrozen) byla ještě sladší (56,3 g/l zbytkového cukru). Vůně spíše jemnější, lehce tramínová s decentními kořenitými tóny. Chuť sladká, opět jemná – kombinace kořenitého světlého ovoce a květin. V koncovce bylo víno lehounce pikantní. Ideální víno pro sváteční přípitek!
      Prvním ze tří závěrečných červených byla jakostní Frankovka 2011, nikoliv jak by se očekávala z vyhlášené lokality Dolních Kounic, nýbrž z nedalekých Moravských Bránic (trať Nová hora). Ne zcela ideálně vyzrálý hrozen se přece jen trochu odrazil v plnosti vína, které bylo jinak nepochybně pěkně ošetřeno. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny, v suchém a uhlazeném těle bylo poněkud štíhlejší s jemně pikantním závěrem. Ale jinak solidní víno na delší pití s pěkným poměrem cena/výkon.
      Možná nejlepším vínem večera bylo Cuvée FRANCS 2011 v pozdním sběru, suché víno z odrůd Frankovka (2/3) a Cabernet Sauvignon (1/3). V plné vůni tmavé peckoviny. V chuti výrazně ovocné (vyzrálé višně a třešně), lehounce kořenité s delikátně pikantním závěrem. Víno čeká ještě pěkná budoucnost v řádu několika let.
      Také závěrečná červená tečka byla velmi příjemná. Zemské Rulandské modré 2011 nabídlo ve vůni jemně džemovitou lesní směs. V chuti měkce ovocné, opět ostružiny, borůvky, brusinky, tělo uhlazené, malinko lehčí a jemně pikantní v závěru na patře. Toto víno je ideální nejen k tmavším masům, ale dá se pít také celý večer „jen tak”.
      A jak vína hodnotil „vrcholový tým”, tentokrát téměř v plné sestavě? Takto:

Pálava 2012 a Cuvée FRANCS – 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2013 a Rulandské modré 2011 – 8,8 b., Sauvignon 2013 a Zweigeltrebe klaret – 8,7 b., Veltlínské zelené 2013, Sekt Plaček a Frankovka 2011 – 8,6 b. a Muškát moravský 2014 – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist