Po pauze opět vinná radost

7. 1. 2019

     Po čtyřech letech jsme měli možnost ochutnat vína ze Zarazického vinařství ve Veselí nad Moravou. Přiznám se, že v tomto období jsem tamní vína nejenže neochutnal, ale dokonce jsem měl obavy, že někdejší vinařská hvězdička na moravském nebi smutně pohasla.
      Naštěstí se tak nestalo, a tak nám sklepmistr vinařství Pavel Holek představil tucet vzorků ze zarazického sklepa, a to z ročníků 2015 až 2018. Celkem deset bílých, jedno růžové a jedno červené.
      Vstupním vínem byl Müller-Thurgau 2018, mladé suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce. V zakulacené a plnější chuti bylo víno téměř identické, jen s lehkou „pecičkou” v závěru na patře.
      Zdařilý byl Muškát moravský 2018, rovněž suché víno s lehce muškátovými tóny v broskvově-meruňkovým základu. Stejně tak ve šťavnaté a měkce pikantní chuti. Celkem příjemný moravský muškát, nepřevoněný, a klidně i na delší pití.
      Následovalo suché Zweigeltrebe rosé 2018 s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l a 6,5 g/l). Ve vůni jemnější tmavé ovoce. V chuti lehounce nasládlé, ovocné s tóny džemu z lesní směsi a tmavých peckovin.
      A po něm klasické Zweigeltrebe 2017 s vůní kořenitého tmavého ovoce. V trošku kratším těle opět kořenité tmavé ovoce s měkce pikantní koncovkou. Červené na běžné pití, které by mohlo ještě rok ležet v láhvi, aby se trošku více zakulatilo.
      Přešli jsme opět k bílým vínům. Nejprve to byl Sauvignon 2017, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (5 g/l) a průměrnou kyselinou (6 g/l). Ve vůni jako základ nazrálé světlé ovoce, ale potom i jemné minerální tóny malinko připomínající petrolej. V chuti světlé ovoce, jemně kořenité, šťavnaté a poměrně pikantní. Trošku netradiční „štych” zřejmě pocházel ze zrání v akátovém sudu.
      Velmi se mi líbil Solaris 2017 (cukernatost moštu odpovídalo bohatému pozdnímu sběru). Trošku vyšší alkohol (13 %) a krásná medově-citrusová vůně. V plnější, ale poměrně suché chuti opět vyzrálé citrusy a jemný dotyk medu. Šťavnaté a pikantní víno.
      Zajímavé bylo srovnání dvou mladých vín z odrůdy Chardonnay, zatím nefiltrovaných. Obě byla výrazně suchá. První Chardonnay 2018 (cukernatost moštu 21 °NM) leželo na kalech. Ve vůni světlé ovoce, jemné kvasnicové tóny a medový „štych”). Ve středně plné chuti nazrálé ovoce, dotyk medu a karamelových tónů. Poměrně šťavnaté a v závěru měkce pikantní víno.
      Více mi chutnalo druhé Chardonnay 2018 (cukernatost v moštu o stupeň vyšší), které krátce zrálo ve starším sudu. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a jemný závan minerálů. V ovocné a plnější chuti jemně karamelové se špetkou medu, náznakem minerálů a měkce pikantní koncovkou.   Po definitivním vyškolení to bude pěkná chuťovka. Hrozny pocházely z blatnické vinice.
      Neméně pěkný byl suchý Tramín červený 2015 (cukernatost moštu 22 °NM). Klasická tramínová vůně (čajová růže, exotické liči, citrusy). V plné chuti převládaly sladké citrusy, ale ucítil jsem i meruňku v měkce pikantním a delším závěru. „Čisté” víno s jemnou bergamotovou hořčinkou.
      Sauvignon 2015 ležel dlouho na kalech. Ve vůni byl ovocně minerální. V plnější, zakulacené a šťavnaté chuti převládalo přezrálé světlé ovoce. V poměrné dlouhém závěru byla zřetelná stopa ležení na kalech. V závěru jsme ochutnali dvě vína z mé oblíbené odrůdy Rulandské bílé.   Nejprve starší z ročníku 2015, suché víno s příjemnou vůní jemných světlých peckovin, které převládaly také v plnější, šťavnaté a měkce pikantní chuti. Elegantní víno s krásnou budoucností.
      A na závěr sladší chuťovka – Rulandské bílé 2017, víno na hranici polosuchého a polosladkého s vysokým alkoholem (14,5 %), který odpovídá vyzrálosti na úrovni výběru z cibéb. V bohaté vůni jsem cítil med a citrusy. Chuť nasládlá, medově-citrusová s pikantním ocáskem. Již nyní opravdová lahůdka.
      Početně zřetelně oslabený „vrcholový tým” ocenil zarazická vína takto:
Rulandské bílé 2017 – 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2015 – 8,8 b., Chardonnay 2018, v sudu a Tramín červený 2015 – 8,7 b., Solaris 2017 a Sauvignon 2015 – 8,6 b., Sauvignon 2017 – 8,5 b., Solaris 2018 a Chardonnay 2018, na kalech – 8,4 b., Zweeigeltrebe rosé 2018 – 8,3 b., Müller-Thurgau a Muškát moravský – 8,2 b. a Zweigeltrebe 2017 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist