Pohodové přechutnávání s panem Laďou

5. 6. 2017

     Tradičně pohodová byla degustace vín Vladimíra „Ladi” Tetura z Velkých Bílovic. Věrný host Viničního altánu přivezl výborná vína, dobrou náladu i humor, a také tradiční vědomostní soutěž o láhve vín – a navíc jednu degustační prémii. Co více jsme si mohli přát?
      Představil nám celkem třináct vín – devět bílých, jedno růžové a tři červená, převážně z ročníků 2015 a 2016, vyjma jednoho archivního z roku 2012.
      Stejně jako loni jsme zahájili odrůdou Irsai Oliver, v tomto případě kabinetním vínem z ročníku 2015. Ve vůni ovocně-květinové s mírnou převahou citrusů, navíc s lehkou kořenitostí. Chuť měkce ovocná s květinovými tóny. Lehounce nasládlé, poměrně šťavnaté a jemně pikantní víno.
      Velkým a příjemným překvapením bylo Veltlínské zelené 2015, formálně jakostní víno s vůní bohatě nazrálého ovoce, jemně kořenitého. V chuti plnější, zakulacené, lehounce nasládlé a šťavnaté. V závěru jemně pepřovité, možná i malinko mandlové s medovou stopou.
      Výborný byl také polosuchý Sauvignon 2016 v pozdním sběru s ovocnou (broskev, meruňky), jemně minerální vůní. V broskvové chuti uhlazené, šťavnaté a pikantní. V lehounce nasládlém závěru jsem cítil na patře jemný náznak černého bezu.
      Na rozdíl o některých členů „vrcholového týmu” (každopádně ochutnávali jinou láhev) se mi líbil ve Velkých  Bílovicích možná díky „teroiru” trochu opomíjený Ryzlink vlašský. Ochutnali jsme ročník 2016 v pozdním sběru, suché víno. Ve vůni kořenité světlé ovoce. v malinko nasládlé chuti ovocně-minerální, měkce pikantní a šťavnatý. Výborné víno na delší pití.
      Jen o malinko méně vstřícný byl ke mně polosuchý Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru. Vůně ovocná (meruňky, broskev) a lehce minerální. Chuť nasládlá, zakulacená, šťavnatá a měkce pikantní. Líbily by se mi o něco zřetelnější minerální tóny a svěží, a možná i trošku delší závěr.
      Velmi pěkný byl Muškát moravský 2016 v pozdním sběru. Polosuché víno s výraznější ovocně-muškátovou vůní. Chuť sladkých citrusů s jemným muškátem. Tělo šťavnaté, nasládlé v jemném medovém závoji.
      Přešli jsme na červená. Svatovavřinecké 2015 v pozdním sběru vonělo po lehce kořenitém tmavém ovoci se stopou jemných povidel. V chuti téměř identické, suché, ovocné a pikantní s čokoládovou stopou. Dal bych mu ještě rok klidu v láhvi.
      Následovalo již vlastně archivní Rulandské modré 2012 ve výběru z hroznů, barrique. Víno s intenzívní vůní po griotkovém tmavém ovoci, jemné vanilce a čokoládě. V chuti se k tomu ještě přidaly tóny kůže, koření a jemných dubových tónů. Stále ještě zřetelné byly třísloviny a stopa po zrání v bariku. Pro mne bylo víno ještě dost intenzivní, počkal bych si na něj tak tři roky, aby se třísloviny zjemnily a zesládly, a stopa dubu zahladila.
      Ale pro mne již nyní pitelnou špičkou bylo prémiové víno Cuvée Laďa 2015 v pozdní sběru, barrique, z odrůd Zweigeltrebe (60 %) a Rulandské modré (40 %). Ve vůni krásně ovocné, směs tmavých peckovin a lesních plodů. Víno lahvované letos na jaře bylo v chuti bohatě ovocné, elegantní a ještě příjemně svěží. Víno s pěknou perspektivou zrálo 12 měsíců v barikových sudech různého stáří, od nového až po několikrát použitého.
      Potěšil mne Merlot rosé 2016 v pozdním sběru, polosuché víno s vůní přezrálých tmavých peckovin a lesní směs. V plnější, ovocité chuti bylo víno jemně nasládlé, měkce pikantní a delikátně kořenité.
      Na závěr nás čekala tři bílá vína. Nejprve Chardonnay 2015 v pozdním sběru, polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce a jemných tónů máslové kukuřice. Také v chuti nazrálé, téměř medové světlé ovoce. Tělo uhlazené, nasládlé a měkce pikantní. Opravdu vstřícné, prvotřídní chardonnay.
      Úrovní se mu blížilo, alespoň pro mne, o rok mladší Rulandské šedé v pozdním sběru, polosuché víno s vůní vyzrálého světlého ovoce s minerální stopou. V chuti nazrálé, lehce kompotované světlé ovoce, nasládlé, uhlazené a dostatečně šťavnaté.
      Závěrečná Pálava 2016 ve výběru z hroznů mne tolik neoslovila. Vůně lehce tramínová, tedy ovocně-květinová. V chuti nazrálé, téměř džemovité světlé ovoce, výrazně nasládlé a lehounce pikantní. Tak trochu jsem postrádal vůni květin a jemných citrusů.
Krásný večer plný vinných zážitků, zajímavých postřehů nejen o víně, kterému nechyběl humor a dobrá nálada. Tak zase za rok, pane Laďo!
      Tentokrát kompletní „vrcholový tým” hodnotil Laďova vína takto:
Rulandské šedé 2016 – 9,1 bodu (z 10 možných), Rulandské modré 2012, Chardonnay 2015 a Pálava 2016 (moje hodnocení – 8,6 b.) – 8,9 b., Cuvée Laďa 2015 – 8,8 b., Sauvignon 2016 a Merlot rosé 2016 – 8,7 b., Veltlínské zelené 2015 a Muškát moravský 2016 – 8,6 b., Ryzlink rýnský 2016 a Svatovavřinecké 2015 – 8,5 b., Ryzlink vlašský 2016 (moje hodnocení – 8,8 b.) a Irsai Oliver 2015 – 8,2 bodu (moje hodnocení – 8,7 b.).
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist