Polaskalo červené od Grmolců

30. 6. 2016

     Bronislav Grmolec z rodinného vinařství v Hovoranech nás po roce opět potěšil výbornými víny, tentokrát deseti, v drtivé většině z ročníku 2015. Letos výrazně převládala vína suchá a polosuchá, třebaže s trošku vyšším zbytkovým cukrem.
      Vstupním vínem byl kabinetní Muškát moravský 2015, formálně ještě suché víno s výraznějším zbytkovým cukrem (7,4 g/l). Ve vůni lehce kořenité citrusy s náznakem majoránky. Chuť ovocně-květinová, lehce nasládlá, šťavnatá a poměrně pikantní v závěru na patře.
      O něco více mi chutnalo Veltlínské zelené 2015 v pozdním sběru, suché víno s ovocnou, lehce kořenitou vůní se stopou černého bezu. Chuť měkce ovocná, jemně kořenitá, decentně zakulacená s příjemně pikantní koncovkou.
      Velmi mne oslovil Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru, víno s vyrovnaným a vyšším zbytkovým cukrem a kyselinou (8,9 g/l a 8 g/l).  Ryzlink tak trochu „moselského stylu”. Ve vůni meruňka, medové a minerální tóny, a také dotyk lipoviny. Ve šťavnaté a lehounce nasládlé chuti jsem cítil kompotované meruňky a medové tóny. V dochuti bylo víno, jehož čeká ještě pěkná budoucnost, měkce pikantní.
      Suchý Hibernal 2015 v pozdním sběru byl u mne trochu méně přitažlivý. V pěkné vůni jsem cítil nazrálé světlé ovoce, především citrusy, a černý rybíz. Chuť mne již tak nezaujala, především díky malé pikantnosti vína v nasládlém a šťavnatém těle.
      O poznání sladší bylo Chardonnay 2015 v pozdním sběru. Spíše již polosladké víno (16,6 g/l zbytkového cukru) mělo výrazné aroma jižního ovoce v jemném máslově-karamelovém závoji. V chuti nasládlé, bohaté na přezrálé jižní ovoce, včetně kandovaného. V závěru bylo víno lehce pikantní.
      Problém jsem měl s jediným vínem mimo ročník 2015 – Sauvignonem 2014 v pozdním sběru. Polosuché víno s pro mne nepříjemnou „”zelenou“ (chlorofylovou) vůní po zřejmě nedostatečně vyzrálých hroznech. Tento styl se objevil i v lehounce nasládlé, v závěru pak pikantní chuti.
      Tramín červený 2015 ve výběru z hroznů byl na hranici polosladkého a sladkého vína (40 g/l zbytkového cukru). Ve vůni ovocně-květinové tóny. V chuti sladší, měkce ovocné, šťavnaté a jen jemně pikantní.
      Příliš „krásná” adjustáž vína mne vždy nabádá k opatrnosti. To byl i případ růžového vína Denise Rosé 2015 v pozdním sběru. Po prvotní nedůvěře jsem však byl vždy mile překvapen. Ještě suchá „růžovka” z odrůdy Zweigeltrebe. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi s lehounkými minerálními tóny. V chuti výrazně ovocná, šťavnatá a měkce pikantní.
      Prvním ze dvou červených vín, která mne rozhodně potěšila, byl Cabernet Moravia 2015 v pozdním sběru. Pěkná vůně džemovitého ovoce, včetně „koláčového” provedení bez obvyklých tónů zelené papriky. Stejně tak v bohatě ovocné, uhlazené chuti se sladkými, ale velmi jemnými tříslovinami. Příjemné víno na delší pití.
      A na závěr ještě atraktivnější Dornfelder 2015 v pozdním sběru. Ve vůni džemovité tmavé ovoce, především lesní směs. Stejně tak v plnější, zakulacené, a v závěru jemně pikantní chuti. Opět ideální víno na popíjení, a to i za teplých letních večerů, snad jen o malinko víc nachlazené.
     Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína od Grmolců takto:
Dornfelder 2015 – 8,9 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2015 a Cabernet Moravia 2015 – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2015, Hibernal a Denise Rosé 2015 – 8,7 b., Veltlínské zelené 2015 a Tramín červený 2015 – 8,6 b., Muškát moravský 2015 – 8,5 b. a Sauvignon 2014 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist