Porto v delikátní formě
13. 12. 2012
Osm vzorků z malého vinařství Quinta de Santa Eufemia v portugalském Douru – velmi pěkná ukázka portských vín v provedení dovozní společnosti Dobré Portské. Proti loňsku dvě novinky – vstupní Light Dry White a závěrečné desetileté Old White. V hodnocení „vrcholového týmu” nejslabší a nejlepší víno večera.
Martina Košanová nám barvitě popsala vína i samotné vinařství, osobně mne znovu překvapil relativně nízký zbytkový cukr většiny ochutnávaných vín, která rozhodně nepůsobila přeslazeně, ale často svěže a ovocně.
Nejméně sladké bylo vstupní Quinta de Santa Eufemia Light Dry White (40 g/l zbytkového cukru). Nižší alkohol (17 %), vůně květin, ovoce a koření, chuť nasládlá, ovocná (přezrálé jablko), ale zároveň lehká a jemně kořenitá. Zdálo se mi v dochuti poněkud kratší.
Následující Fine White mne příjemně překvapilo příjemnou, medově-hrozinkovou vůní i chutí. V závěru jsem cítil i jemné oříšky a sušené ovoce. Vyšší zbytkový cukr (minimálně 90 g/l) i alkohol (19 %).
Někomu možná víc chutnalo Fine Ruby s vůní i chutí po višních v čokoládě. Zbytkový cukr i alkohol stejný jako u předchozího vína. Toto temně rudé portské mělo v chuti, přes bohatý zbytkový cukr, možná blíže k tichému, hodně vyzrálému a hutnému jižnímu červenému vínu. Zřetelné bylo višně i příjemná kořenitost.
Z prvních čtyř vín mi nejvíce chutnalo Tawny, o fous méně sladké (80 g/l), ale krásně vyzrálé portské s tóny sušeného ovoce, hrozinek a jemného koření ve vůni i uhlazenější malinko lehčí chuti. Tady u mne vítězila větší elegance.
Druhá polovina ochutnávky byla ve znamení výrazně vyzrálejších vín, ať již ročníkových, nebo jejich směsí. To ovšem neznamená, že vždy chutnají nejvíce, nebo že jsou jednoznačně nejlepší. Nicméně vyšší kvalita zde pro mne byla.
Nejprve Quinta de Santa Eufemia LBV 2001 (Late Bottled Vintage) se zbytkovým cukrem i alkoholem jako u Fine White nebo Fine Ruby, ale vyzrálejší a delikátnější. Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny, jemná kořenitost a stopa čokolády. V chuti identické, opět čokoláda a jemné koření. Velmi hladivé!
Colheita 2001 – tady to byly ve vůni kořenité višně v čokoládě. V chuti plnější, hutnější a sladší. Tak si jistě mnozí představují „to pravé” Porto.
Dva „špíčky” na závěr. Nejprve desetileté Tawny, směs 14 portských (19,5 % alkoholu), barva světlé hnědé brandy. Vůně i chuť sušeného ovoce, hrozinek, uhlazená, vyzrálá, plná dochuť.
Rozhodně nejlepším portským bylo poslední – Quinta de Santa Eufemia 10 Years Old White. Medově-meruňková barva, velmi podobná vůně. V chuti ovocné, jemně oříškové a medové s měkce pikantní dochutí. Opravdová delikatesa!
A to také ocenil tentokrát čistě pánský „vrcholový tým”. Hojně přechutnával a poté vynesl tento verdikt:
10 Years Old White – 9,2 bodu, 10 Years Tawny – 9 b., LBV 2001 – 8,9 b., Colheita 2001 – 8,8 b., Fine Ruby a Tawny – 8,7 b., Fine White – 8,6 b. a Light Dry White – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý