Portugalsko-rakouské vinné vyrovnání

25. 1. 2016

      Poněkud netradiční degustační kombinaci pro nás tentokrát připravil František Šamla, ve Viničním altánu dobře známý především díky výborným vínům z italského Piemontu. Z nabídky své dovozní společnosti V.P.V. Praha připravil sedm portugalských (dvě bílá, jedno růžové a čtyři červená) a pět rakouských vín (překvapivě pouze červená). Portugalská byla z vinařství Monte Novo e Figueirinha, rakouská pak z biodynamické produkce Weingut Juditha Beck z proslulé obce Gols v Burgenlandu.
      Zahájili jsme portugalskou trojicí. Nejprve bílé Amnesia Branco 2014, cuvée odrůd Chardonnay (převaha), Antao Vaz a Arinto. Suché víno s vůní světlého ovoce a jemných minerálů. V chuti ovocné s jemnými květinovými tóny, v závěru měkce pikantní. Pěkný poměr cena/výkon!
      Druhé bílé víno, Herdado da Figueirinha Branco 2014, bylo o poznání bohatší ve vůni i chuti. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce a výraznější mineralita. Chuť ovocitá, plnější, vyzrálejší, téměř elegantní s dostatečně pikantní koncovkou. Také toto víno má vzhledem ke kvalitě příznivou cenu.
      Druhá Amnesia byla růžová z ročníku 2014, cuvée odrůd Syrah, Touriga Nacional a Aragonez. Vůně spíš jemná (tmavé peckoviny), ale chuť odpovídala bohatší barvě. Tedy vyzrálé tmavé ovoce, kořenité a bez zřetelných tříslovin. Dochuť příjemně pikantní. „Růžovka” nejen na léto.
      Následovala série pěti červených vín od Judith Beckové. Mimochodem, myslím že i v Rakousku byly ročníky 2013 a 2014 bohaté na kyseliny, což malinko poznamenalo chuť některých mladých vín z tohoto biodynamického vinařství.
      Překvapivě nejslabším vínem (a nejen pro mne) z této sestavy byla Blaufrankisch 2014. Vůně v pořádku (tmavé peckoviny a jemné živočišné tóny, pravděpodobně kůže). V ovocné, lehce uhlazené chuti bez výraznějších tříslovin však bylo víno poměrně kratší, a v závěru až příliš pikantní (množná i kyselé). Víno kvasilo ve velké kádi a zrálo v použitém bariku.
      O poznání vstřícnější bylo víno s netradičně atraktivní etiketou – Beck Ink 2013, cuvée odrůd Zweigeltrebe (80 %) a Svatovavřinecké. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. Také v chuti kořenité tmavé ovoce, uhlazené se stopou hořké čokolády, a s měkce pikantním závěrem.
Ještě o něco více potěšil Zweigelt 2014 s vůní tmavého ovoce a z počátku i výraznějších živočišných tónů včetně kůže. V uhlazenější těle kořenité tmavé ovoce, dotyk čokolády a zřetelně pikantní závěr.
      O stupínek výše pokud jde o kvalitu byla následující dvě vína. Nejprve Heideboden 2013, cuvée odrůd Zweigelt (70 %) a Blaufrankisch. Bohatší vůně lehce džemovitého tmavého ovoce v jemném čokoládovém kabátku. V identické chuti plnější s delikátními kořenitými tóny a lehce pikantním ocáskem.
      Pro mne jedním z nejlepších vín večera byla Blaufrankisch Alte Lagen 2013. Delikátní Frankovka ze „starých poloh” voněla po kombinaci lesní směsi a tmavých peckovin. V uhlazené chuti opět tmavé ovoce s jemná kůže s delikátní stopou čokolády.
      Poněkud jiný, řekl bych výrazně „jižnější” styl předvedla čtyři portugalská vína. Tak třeba první z nich, Herdade da Figueirinha Reserva 2011 z odrůd Syrah a Touriga Nacional, Aragonez a Alicante Bouschet nabídlo plnou vůni kompotovaných černých třešní. Také v chuti bylo plné tmavého ovoce a jemné čokolády. Pěkný poměr cena/výkon!
      Klasickou ukázkou plného „jižního stylu” bylo nejstarší víno večera – Herdade da Figueirinha 2005, čistý Cabernet Sauvignon. Bohatá vůně hodně vyzrálého tmavého ovoce, zvláště v sušené podobě (včetně fíků). Chuť plná, uhlazená s dotykem čokolády. V závěru bylo víno až překvapivě pikantní. Víno zrálo 6 měsíců v novém barikovém sudu.
      Posledně dvě vína bych jednoznačně zařadil na špičku degustačního večera. Nejprve Fonte Mouro Reserva 2011 z odrůdy Touriga Nacional. Velmi příjemná vůně po tmavé lesní směsi v čokoládě. Taká ve vyzrálé, lehce džemovité chuti. Ale cítit byla rovněž čokoláda, káva, a v lehce pikantním závěru také vanilka.
      A kupodivu poněkud odlišné bylo závěrečné víno, které mělo svým stylem poněkud blíž k těm nejlepším rakouským. Špičkové víno vinařství Monte Novo e Figueirinha, Comendador Leonel Cameirinha Reserva 2010 z odrůdy Touriga Nacional, bylo ve vůni výrazně ovocné, v chuti mělo zřetelný, o poznání lehčí ovocný styl. Tělo bylo již nyní uhlazené a měkce pikantní. Relativně mladé víno, které ale přes vyšší alkohol (14 %) nepůsobí těžkým dojmem, ale naopak je elegantní a svěží.
      Krásná portugalská a rakouská vína ohodnotil početně poněkud oslabený „vrcholový tým” takto:
Comendador Leonel Cameirinha – 9,2 bodu (z 10 možných), Blaufrankisch Alte Lagen a Fonte Mouro Reserva – 9 b., Heideboden 2013 – 8,9 b., Herdade de Figueirinha Reserva, Zweigelt 2014 a Herdade de Figueirinha 2005 – 8,8 b., Herdade de Figueirinha Branco – 8,7 b., Beck Ink – 8,6 b., Amnesia Rosé a Amnesia Branco – 8,5 b. a Blaufrankisch 2014 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist