Potěšení s víny od Veverků

20. 7. 2009

Známý čejkovický vinař František Veverka je pravidelným hostem ve Viničním altánu. A tak není divu, že zde má již spoustu přátel a fandů, kteří se vždy těší na ta „svá“ vína. Nejčastěji k nim patří Hibernal, Tramín, ale také výborná červená odrůdová vína. Nejinak tomu bylo i tentokrát.

Pan František přivezl dvanáct vzorků z ročníků 2007 a 2008 – šest bílých včetně závěrečné sladké tečky, jedno růžové a pět červených. Podle ohlasů hostů i hodnocení „vrcholového týmu“ patřila tato degustace mezi nejkvalitnější, které se letos ve Viničním altánu konaly.

Ochutnávku zahájily dva ryzlinky vlašské – nejprve kabinetní z ročníku 2007. Suché a lehčí víno s náznakem minerálních tónů bylo sice trošku tenčí, ale svoji zavíňovací roli splnilo.

O rok mladší Ryzlink vlašský v pozdním sběru byl polosuchý, ovocně květinový ve vůni i chuti, kulatý, šťavnatější a s pikantní kyselinkou v dochuti.

Další polosuché víno – Rulandské šedé 2008 v pozdním sběru. Příjemně voňavé (vyzrálý hrozen, světlé ovoce) s jemnou mineralitou. Plnější v těle s převládajícími limetkami a hezky pikantní s jemně štípající kyselinkou v závěru. A nechyběla rovněž jemná minerální krajka.

Čejkovický tramín má zvuk – ten od Veverků je krásně slyšet. Nejprve to byl Tramín červený 2008 v pozdním sběru. Polosladký (20,5 g zbytkového cukru), ale nikoliv fádní a přeslazený. Příjemná, jemně kořenitá vůně (směs světlého ovoce, především meruňky, a růžového oleje). V těle nasládlý, plný a také hezky pikantní s jemnou meruňkovou dochutí bez nepříjemné hořčinky v závěru. Delikatesní!

Následoval, alespoň pro mne, předčasný vrchol večera – sladký (30 g zbytkového cukru) Hibernal 2008 ve výběru z hroznů. Nádherná vůně v kombinaci meruňky, jemný černý rybíz, angrešt i náznak citrusů. V plné chuti identický, přitom hezky pikantní díky téměř 9 gramům kyseliny. Hezký zážitek, který trvá dlouho!

Růžový kavalír, jak Veverkovi již léta nazývají svoji „růžovku” z odrůdy Zweigeltrebe, jakostní víno z ročníku 2008, potvrdilo stabilní kvalitu. Ve vůni peckoviny a maliny, v těle svěží a pikantní (především třešeň) a lesní jahody. Osvěžující, příjemně suché víno.

První červené, zemská Frankovka 2007, překvapilo příjemnou vůní a chutí po tmavých peckovinách. V těle zakulacené, lehce přezrálé (až džemovité) ovoce. Víno nikterak hluboké, ale uhlazené a příjemně pitelné. Také cena velmi potěšila.

Známkové víno Slovácký Granát 2007 (cuvée odrůd Modrý Portugal a Frankovka) navazuje na dlouholetou tradici. Ve vůni i chuti nazrálé tmavé ovoce s jemnou stopou vanilky. Nekomplikované, příjemně ovocité víno pro běžné pití.

Německá odrůda Dornfelder se u nás začíná zabydlovat – a jsou z ní při dobré práci na vinici i ve sklepě nesmírně zdařilá vína. Veverkův Dornfelder 2008 v pozdním sběru je jedním z nich. Plná vůně kompotovaných peckovin (třešně, višně) i džemu, krásně ovocité (postupně začínají převládat tmavé lesní plody) tělo s jemným karamelem a vanilkovou stopou po zrání ve starých barikových sudech. Víno je dobře pitelné již nyní, ale má před sebou ještě pár hezkých let!

A dalším pěkným zážitkem byl následující jakostní Alibernet 2008. Tmavé ovoce ve vůni i chuti doplňují stopy černého rybízu a papriky. Pikantní chuť postupně přechází do jemně tříslového závěru, v něž pak převládají tmavé lesní plody.

A ještě do třetice zdařilé červené víno – Cabernet Sauvignon 2007 v pozdním sběru. Již vyzrálé víno ve vůni (višně v griotce) i chuti (tmavé peckoviny s jemným závojem kávy a černého rybízu v závěru), které má dobrý potenciál pro další ležení v láhvi. Již nyní je dobře pitelné, ale prospějí mu ještě větší hladkost a sladší taniny.

Na závěr pak sladká tečka v podobě špičkového Tramínu 2007 ve výběru z bobulí. 125 gramů zbytkového cukru na litr vína, hebká vůně jemných růží, citrusů a meruněk. V chuti převládá sladký grep. Víno sladké, ale zároveň příjemně pikantní. Prostě krásná a delikátní tečka.
Hodnocení „vrcholového týmu“:

Cabernet Sauvignon 2007 – 9,2 bodu (z 10 možných), Hibernal a Tramín 2007 výběr z bobulí – 9,1 b., Dornfelder – 9 b., Alibernet – 8,8 b., Tramín 2008 – 8,7 b., Rulandské šedé a Moravský Granát – 8,6 b., Zweigeltrebe rosé a Frankovka – 8,5 b., Ryzlink vlašský 2008 – 8,3 b. a Ryzlink vlašský 2007 – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist