Potěšení z pálavských vín

31. 1. 2018

      Premiéru ve Viničním altánu měla vína z nového projektu známého vinaře Vojtěcha Huserka – Pálavské vinohrady se sklepem v Horních Věstonicích. Místo zaneprázdněného vinaře nám vína představil ve Viničním altánu pravidelný host,  Lukáš Polišenský z mikulovského Vinařství Rauš. Svého úkolu se zhostil, jako již tradičně, se ctí a v pohodě.
     Ochutnali jsme devět vín, až na jedno červené všechna z ročníku 2016. Vstupním bylo Chardonnay 2016 v pozdním sběru, suché víno s ovocně-minerální vůní. V jemnější chuti identické s lehké grepovým dotykem a náznakem chlebovinky. Víno leželo na jemných kalech.
     O něco bohatší ve vůni i chuti bylo Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru. Rovněž suché víno s vůní jižního ovoce s lehkou minerální stopou. V chuti bohaté na světlé ovoce, tělo plnější, zakulacené a šťavnaté. Také toto víno z viniční trati Nad Nesytem v Sedleci zrálo na jemných kalech.
      Následoval u nás ještě málo pěstovaných Johanniter, víno z ročníku 2016 v pozdním sběru. Polosladké víno s potřebnou kyselinou (kolem 7 g/l) vonělo po světlém ovoci se stopou mandarinky (kůra). A nechyběly jemné minerální tóny. Ve výrazně nasládlé chuti převažovaly sladké citrusy. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      Více mi chutnalo polosladké Neuburské 2016 ve výběru z hroznů. Víno s vyšším alkoholem (13,5 %) vonělo po nazrálém světlém ovoci s lehce minerálním a medovým „štychem”. V chuti nasládlé, plnější a uhlazené s jemnou pikantností v delším závěru.
      A vůbec nejvíce mi chutnal následující Ryzlink rýnský 2016 v pozdním světu, bez ohledu na to, že sladká vína příliš nevyhledávám. Tento polosladký ryzlink (22,8 g/l) zbytkového cukru mi připomenul vína moselského stylu, včetně nižšího alkoholu (10 %). V pěkné vůni jsem cítil světlé ovoce, lipový květ i „předpokoj” petroleje. V chuti převažovala nasládlá limetka, zřetelné byly minerální tóny v měkce pikantním závěru. Tento zajímavý ryzlink pocházel z viniční trati Hůrka ve Valticích.
      Krátce jsme změnili barvu díky Svatovavřineckému rosé 2016 v pozdním sběru. Lehce polosuché víno s výraznou vůní jahodového kompotu ve smetanovém závoji. Chuť bohatě ovocná a plnější. Převládala kombinace jahod a lesní směsi. Hrozny pocházely z viniční trati Stolová hory v Sedleci.
      Opět návrat k bílým vínům – Sauvignon 2016 ve výběru z hroznů. Polosladké, ovocně-minerální víno. Ve vůni jsem cítil světlé peckoviny a vzdálený dotyk černého bezu. V chuti bělomasou broskev s peckou a jemné minerály. Bohatě nasládlé víno bylo v koncovce výrazně pikantní.
      O závěr se postarala dvě červená vína. Nejprve to bylo Rulandské modré 2016 ve výběru z hroznů (Stolová hora). Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. V lehčí chuti převládaly tmavé peckoviny, opět lehce kořenité s lehkou zakouřeností.
      Velmi příjemně pitelná byla závěrečná Frankovka 2015 ve výběru z hroznů z Novosedel. Ve vůni lehounce kořenité tmavé ovoce s tóny povidel. V identické, spíše kompotované až džemovité chuti. Ideální víno na delší pití.
      Tentokrát kompletní „vrcholový tým” ocenil vína pana Huserka takto:
Ryzlink rýnský – 8,9 bodu (z 10 možných), Neuburské a Svatovavřinecké rosé – 8,8 b., Rulandské šedé, Sauvignon a Frankovka – 8,7 b., Chardonnay a Rulandské modré – 8,6 b. a Johanniter – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist