Potěšení z rumunských legend

10. 12. 2018

     O letošní druhou prezentaci rumunských vín ve Viničním altánu se tentokrát postaral Bohumír Krampera z dovozní společnosti Kinston. Přivezl na ochutnání třináct vín ze dvou rumunských vinařských legend – Murfatlar a Cotnari, přičemž druhá jmenovaná měla ve Viničním altánu premiéru.
      Bohumír Krampera nám s podporou i „kontrolou” své manželky Marie představil čtyři vína z vinařství Murfatlar a devět z Cotnari. Celkem sedm bílých, jedno růžové a pět červených.
      Prvním bylo Francusa 2017 (Cotnari). Bílé víno s vůní nazrálého jižního ovoce. V aromatické chuti bylo lehce zakulacené, šťavnaté a poměrně pikantní se zřetelnými tóny „bonpari”.
      Velmi mi chutnalo následující Tamaioasa Romaneasca 2016 z řady Colocviu Roma (Cotnari). Vůně lehce citrusově-muškátová v jemném máslovém závoji, chuť malinko nasládlá, elegantní a měkce pikantní. Nechyběly muškátové i citrusové tóny.
      Feteasca Alba 2017 (řada Clasic Cotnari) byla polosuchá. Ve vůni kompotované světlé ovoce. V chuti nazrálé jižní ovoce, nasládlé, plnější a měkce pikantní.
      Další polosuché víno bylo Tamaioasa Romaneasca 2016 z řady Inedit (Cotnari). Ve vůni nabídlo nazrálé, kompotované světlé ovoce. V chuti lehce nasládlé, zakulacené, trošku šťavnaté, ale málo pikantní.
      Atraktivní bylo polosladké Grasa de Cotnari 2017 s jemnou ovocně-minerální vůní. V chuti nasládlé kompotované ovoce, lehounce minerální, „čisté” a elegantní.
      Polosladké bylo Tamaioasa Romaneasca 2017 z řady ZAZ (Cotnari). Vůně ovocně-minerální. V chuti lehounce nasládlé, šťavnaté, měkce pikantní a malinko kořenité víno s tóny muškátu.
      Jednoznačnou „jedničkou” mezi bílými víny bylo Chardonnay 2006, Late Harvest (Murfatlar), které nám již bylo známé z předchozí degustace. Krásná vůně nazrálého ovoce, včetně sušeného, dále medu a jemného oxidativního „štychu”. Chuť bohatá, nasládlá, medově-minerální, zakulacená a měkce pikantní. Tento výběr z cibéb nesl lehké botrytické tóny.
      Jediným růžovým byla Feteasca Neagra 2016 rosé z řady Iris (Cotnari). Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. Chuť ovocná, plná, měkce pikantní s delším závěrem. „Růžovka” i na delší pití.
      Prvním červeným bylo Busuioaca de Bohotin 2017 z řady ZAZ (Cotnari). Ve vůni jemně „pecičkové” tmavé ovoce. V lehounce nasládlé chuti ovocné, plné s jemnou pecičkou a lehce pikantní v koncovce.
      Feteasca Neagra 2014 z řady Trei Hectare (Murfatlar) nabídla ve vůni tmavé ovoce, lehounce kořenité se závanem kůže. Také v chuti tmavé ovoce s náznakem kořenitosti. Tělo uhlazené se stopou po zrání v sudu.
      O něco atraktivnější byl Cabernet Sauvignon 2012 z řady Trei Hectare (Murfatlar). Ve vůni džemovité tmavé ovoce, především lesní plody, s lehkým dotykem kůže. Obdobné v uhlazené chuti, kdy byla navíc zřetelnější čokoláda. Víno potěšilo delším závěrem.
      Ze všech vín mi nejvíce chutnalo cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Feteasca Neagra 2014 z vyhlášené řady Sable Noble (Murfatlar). Krásná vůně višní v čokoládě a jemné kůže. V plné a uhlazené chuti bylo víno identické s příjemně dlouhou koncovkou. Víno má ještě pěknou perspektivu ležením v láhvi.
      O závěr se postaralo trošku netradiční klasické červené víno, a to díky poměrně vysokém zbytkovému cukru (10,9 g/l). Pravdou je, že cukr byl v těle vína Feteasca Neagra 2015 z řady Inedit (Cotnari) poměrně solidně zakomponován. Ve vůni tmavé ovoce, stopa čokolády. V uhlazené a jen vzdáleně nasládlé chuti převládalo tmavé ovoce kombinované s jemnou hořkou čokoládou. Plnější tělo umožnilo vínu i trochu více zbytkového cukru.
       Početně oslabený „vrcholový tým” ocenil vína rumunských vinařství takto:
Sable Noble 2014 a Chardonnay 2006 (obě vinařství Murfatlar) – 9 bodů (z 10 možných, Cabernet Sauvignon, Trei Hectare (Murfatlar), Grasa de Cotnari – 8,8 b., Feteasca Neagra (Cotnari) a Feteasca Neagra, Trei Hectare (Murfatlar) – 8,7 b., Tamaioasa Romaneasca, Busuioaca de Bohotin a Feteasca Neagra (všechna Cotnari) – 8,6 b., Tamaioasa Romaneasca, Colocviu Roma a Tamaioasa Romaneasca, Inedit (obě Cotnari) – 8,5 b. a Francusa (Cotnari) – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist