Potěšení z Tokaje, krása z Rumunska!

18. 1. 2010

Kdo nepřišel na ochutnávku tokajských, makedonských a rumunských vín, může jen litovat. Vína v drtivé většině velmi příjemná, krásně pitelná a za skvělou cenu. V případě dvou rumunských červených si troufám tvrdit, že rozhodně patří k těm nejlepším, která jsme v této kategorii letos ve Viničním altánu ochutnávali. A ta skvělá cena! Milan Veber z dovozní společnosti Saveli, s.r.o. umí vína nejen vybrat, ale také o nich zajímavě vyprávět.

Nesmírně příjemná byla již vstupní tokajská vína z vinařství Chateau Megyer v Sárospataku. Nejprve Tokaj Furmint Dry 2005 s ovocně minerální vůní a krásně pikantní chutí. Měkce ovocné víno (meruňka, tropické ovoce) se stopou lipoviny. Velmi osvěžující vstup!

Následující Tokaj Muscat Lunel 2006 mělo ve vůni kombinaci citrusů a broskví s lehkým minerálním „štychem“. V chuti opět bohatě pikantní s medovou stopou, citrusy a jemnou mineralitou.

Opravdu skvělé bylo Chardonnay Zempleny 2005 ze stejného tokajského vinařství. Ve vůni nesmírně příjemné tropické ovoce, v těle suché, ale měkce zakulacené, plné s delikátní barikovou stopou v základě z nazrálého ovoce.

Polosladký Tokaj Furmint 2006 kombinoval ve vůni a chuti nazrálé jižní ovoce (hlavně citrusy), med a minerální tóny. Zřetelně nasládlé (ne však přeslazené) víno bylo v dochuti dostatečně pikantní s decentní minerální stopou.

A poslední tokajské – 3putnové Aszú 2005 (tradiční tři odrůdy: Muskat Lunel, Furmint a Lipovina). Ve vůni citrusy, med a botrytická stopa (připomíná houby). V téměř identické chuti byly navíc zřetelné bylinky, hlavně šalvěj a meduńka. Příjemná a poměrně svěží „tříputňovka“.

Z Maďarská na skok do Rumunska. A opět ve sladkém stylu. Prahova Valley Chardonnay Reserve 2006 Late Harvest z vinařství Cramele Halewood S.A. mělo 45 g zbytkového cukru a vonělo vyzrálém ovoci, medu, oříšcích a jemných minerálech. V sladkém těle bylo ovocně-ořechové, minerální, ale také jemně pikantní v plné dochuti. Zajímavé víno pro ty, kteří preferují sladší vína. Navíc za skvělou cenu.

Krátká makedonská vsuvka v červeném provedení příliš neoslnila. Cabernet Sauvignon 2005 z vinařství Vinarska Vizba Povardarie bylo již na ústupu. Přezrálé až džemovité tmavé ovoce (především peckoviny) ve vůni i chuti. Nejen nahnědlá barva, ale i zřetelně se rozpadající chuť signalizovaly závěrečnou fázi vína, které bylo původně určeno pro brzkou konzumaci, nejpozději do dvou let.

Druhé makedonské, Cabernet Sauvignon 2006 z Winery Vardarska Dolina (vyráběl stejný sklepmistr, ale v již jiném vinařství, v rozdělené části toho původního po privatizaci). O rok mladší víno, nesrovnatelně kvalitnější. V bohaté vůni převládaly višně a další tmavé peckoviny. Nechyběla ani čokoládová stopa. V chuti bohatě ovocné, nekomplikovaná, ale poctivé a dobře pitelné víno s jemně pikantní ovocitou dochutí. Cena opět skvělá!

A čekala nás doslova smršť červených rumunských vín z vinařství Cramele Halewood S.A., neuvěřitelné vyrovnané, nicméně permanentě vzrůstající kvality.

Nejprve Pinot Noir Reserve 2006, Prahova Valley, plné, sametové ovocité víno tmavší barvy s jemně pikantní dochutí. Po něm Merlot Special Reserve 2007 s vůní a chutí tmavých lesních plodů a peckovin. V pikantní dochuti jsou ještě zřetelné jemné třísloviny.

Feteasca Neagra Special reserve 2006 zahájila závěrečný červený finiš. Vyzrálé víno ve vůni (lesní směs, čokoláda) i chuti (spíše tmavé peckoviny v pikantní dochuti).

Cabernet Sauvignon Special reserve 2001 vůbec nepůsobil, že má za sebou již osm let života. Ve vůni nazrálé tmavé lesní plody s jemnými barikovými tóny. V těle již hezky uhlazené a vyzrálé peckoviny s téměř sametovou dochutí.

A ještě krůček výš! Feteasca Neagra Private reserve 2007, vino z vybraných hroznů zrálo z poloviny v barikovém sudu. Ve vůni bohatá lesní směs, v plné a pikantní chuti byly zřetelné zralé a slaďoučké borůvky. Elegantní víno, již nyní příjemně pitelné, ale bude nás těšit ještě v několika příštích letech.

A závěr byl ještě elegantnější. Cherry Tree Hill Merlot 2006, nositel Zlatého poháru na pražském veletrhu Víno & Destiláty 2008. Jemně kořenitý merlot s vůní tmavých peckovin včetně švestek, a také čokolády. V bohatě ovocné chuti plné tmavých peckovin byl jemný, uhlazený s příjemným, ale lehounkým vanilkovým závojem. V dochuti jemně pikantní víno, které se již nyní nabízí v plné kráse.

O definitivní závěr se postaralo víno v pravdě atraktivní již svojí adjustáží. Santa Mesca, mešní víno určené pro Vatikán z italského vinařství Cantina Produttori Cormóns. Slaďoučké a velmi delikátní víno plné sušeného ovoce (převaha meruněk), kterému nechybí lehce pikantní ocásek. Příjemná sladká tečka za bohatou ochutnávku velmi pěkných vín, která rozhodně neutrhnou vaši kapsu. Naopak, potěší kvalitou i cenou.

A hodnocení „vrcholového týmu“? Tady je:

Cherry Tree Hill Merlot – 9,3 bodu (z 10 možných), Feteasca Neagra Private Reserve – 9,2 b., Feteasca Neagra Special Reserve a Chardonnay Zempleny – 9 b., Tokaj ASZU 3 putnové a Merlot Special Resrve – 8,9 b., Cabernet Sauvignon Special Reserve a Pinot Noir Reserve – 8,8 b., Tokaj Furmint semi-sweet – 8,7 b., Tokaj Muscat Lunel 8,5 b., Tokaj Furmint dry – 8,4 b., Cabernet Sauvignon 2006 – 8,2 b., Chardonnay Reserve Late Harvest – 8 b. a Cabernet Sauvignon 2005 – 7,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist