Pozdrav od Líbalů: sladší i s kyselinkou

14. 6. 2010

Hornodunajovické Vinařství Líbal nám na své premiéře ve Viničním altánu představilo jedenáct vín. Sklepmistr Marek Líbal se o svých vínech příliš nerozpovídal, zřejmě počítal s tím, že budou hovořit sama za sebe. A měl pravdu, třebaže ne u všech byly reference jednoznačně kladné.

Zřejmě díky severnější části Znojemské podoblasti mají vína z hroznů, pěstovaných na vinicích (Frédy a Stará hora) společnosti Agra Horní Dunajovice, a.s., zřetelně výraznější kyselinu. A to i z dostatečně „sladkého“ ročníku 2006.

Vstupním vínem bylo Veltlínské zelené 2006 v pozdním sběru, které neupoutalo bohatou vůní a chutí, ale spíše překvapivě vyšší kyselinou v ročníku bohatém na cukry. Vůně ovocná, ale nepříliš výrazná s lehce kořenitou stopou. V chuti měkce ovocné, poměrně decentní, ale s výraznou pikantností. V dochuti kyselina zřetelně vyčuhovala. Víno vhodné pro gastro.

Ryzlink rýnský 2006 v pozdním sběru bylo sice polosladké (16,7 g/l zbytkového cukru), ale opět díky vysoké kyselině (8,2 g/l) také velmi pikantní. „Rýňák” z proslulé viniční trati Frédy byl ve vůni ovocně-minerální (meruňky, sladké citrusy, „petrolejová“ šlápota), v chuti téměř identický („petrolej“ mizí), závěr je výrazně pikantní se zřetelnou kyselinou, která cukr na patře téměř vymazává.

Rulandské šedé 2006 v pozdním sběru sice tak velkou kyselinu nemělo, nicméně přes vysoký zbytkový cukr (14 g/l)působilo výrazně pikantně. Ve vůni nazrálé jižní ovoce (broskev, mango) a lehká mineralita. V ovocité, nikoliv však zřetelně bohaté a ovocité chuti kyselinka opravdu dominovala. Až příliš – cukr necukr!

Archivní Neuburské 1998 v pozdním sběru je víno na opravdu dlouhou trať. Vůně poměrně jemná a „pomalá“ (světlé ovoce, květiny, rozkvetlá louka), v chuti vyzrálé, decentní ovocně-květinové víno, stále svěží a pikantní. Nutné dekantovat, nechat tak půl dne v karafě provzdušnit – a potom vychutnávat. Kdo spěchá, příliš si neužije!

Pálavu 2008 si však užijete okamžitě. Velmi mne oslovila. Polosuché, dostatečně pikantní víno s krásnou, tramínově-muškátovou vůní (liči, mandarinková kůra, vyzrálý hrozen). V téměř identické chuti jen lehce nasládlé, pikantní a svěží víno. Dochuť čistá, řekl bych elegantní!

Polosladký Sauvignon 2006 ve výběru z hroznů (24,8 g/l zbytkového cukru) měl ve vůní kromě přezrálých broskví a bílého rybízu také zvláštní bylinný „štych”. Stejně tak i v nasládlé chuti, která mi tak trochu připomínala botrytický styl. Ale asi jen připomínala. Víno spíše pro slavnostní přípitek před oslavou…

Také druhá Pálava, ročník 2006 ve výběru hroznů, mne zaujala. Ale z poněkud jiných důvodů. Výrazně vyšší zbytkový cukr (26,4 g/l), poněkud jemnější vůně (spíše kandované jižní ovoce), chuť sladce ovocitá s jemnými muškátovými tóny. Ale v dochuti hezky pikantní. Na bílé víno opravdu extraktivní – 26,1 g/l bezcukerného extraktu.

A další víno z aromatické odrůdy, které považuji za velmi zdařilé – Tramín červený 2008 v pozdním sběru. Formálně ještě suché s velmi pěknou a klasickou tramínovou vůní (čajová růže, liči). Jen lehounce zakulacené s příjemně pikantní dochutí, v níž převládaly tóny exotického liči a citrusové kůry. Víno se s přibývajícími minutami pěkně otevírá.

Pro milovníky červených vín byla v nabídce tato trojka: Frankovka, archivní Cabernet Moravia a Rulandské modré. Osobně jsem dal přednost tomu poslednímu, byť na můj vkus byla půllitrová lahvička dost malá.

Od frankovky ze Znojemska jsem toho moc neočekávat, byť byla v pozdním sběru a z ročníku 2006. Vůně velmi pěkná (nazrálé višně v džemovité formě), v chuti ovocná, pikantní, ale podle očekávaní poněkud tenčí, nicméně celkem uhlazená. Myslím, že ještě pár let může ležet. Nyní je ideální spíše jako letní pití.

Jakostní Cabernet Moravia 2002 pochází ještě z časů, kdy této odrůdě moravští vinaří příliš nevěřili. Docela by mne zajímalo, kolik hroznů se sklízelo na hlavu. Ale asi dost. Vůně téměř klasická – tmavé lesní ovoce se stopou zelené papriky. Ovšem nečekaně ke mně pronikla vůně čerstvě uřezané rebarbory (pro někoho reveně). V chuti lehčí, ovocité a svěží se stopou zelené papriky. V dochuti opravdu velmi pikantní. Víno může ještě dlouho ležet, a bude se jen zlepšovat. Nyní ještě tolik neokouzlí.

Závěr jsem si vychutnal. Ne že bych nepil lepší moravskou modrou rulandu, ale každá pěkná mi chutná dvojnásob. Rulandské modré 2006 ve výběru z hroznů vonělo po višňovém kompotu a pěti švestkách. A nechyběla ani čokoláda. Možná, že mléčná. V chuti nazrálé tmavé peckoviny, pěkně extraktivní, nicméně svěží a relativně lehké víno. V dochuti pikantní. Také ještě pár roků vydrží ležet. I když láhev je dost malá…

Což někteří členové „vrcholového týmu“ neopomenuli připomenout. Tady je celkové hodnocení:

Pálava 2006, výběr z hroznů – 8,9 bodu (z 10 možných), Pálava 2008 – 8,7 b., Tramín červený – 8,6 b., Rulandské modré a Cabernet Moravia – 8,5 b., Ryzlink rýnský – 8,4 b., Neuburské 1998 – 8,3 b., Frankovka a Sauvignon 2006 – 8,2 b., Veltlínské zelené – 7,8 b. a Rulandské šedé – 7,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist