Pozdrav z Perné s „ledovou“ tečkou

14. 9. 2009

Na své v pořadí již třetí ochutnávce ve Viničním altánu nám Stanislav Popela z Perné představil třináct vín, většinou z ročníku 2008 (až na tři červená). Z bílým, poměrně vyrovnané kvality a velmi podobného stylu, mne příliš neoslovilo vstupní Veltlínské červené rané 2008 v pozdním sběru. Opravdu jen zavínilo, jinak charakter tohoto polosuchého vína, které z našich vinic dost rychle mizí, byl nevýrazný (až na zřetelnou horčinku v dochuti).

V protikladu byl následující Ryzlink vlašský 2008 v pozdním sběru z legendární viniční trati Železná. Víno na hranici polosuchého a polosladkého (12,1 g zbytkového cukru) s nižším, alkoholem (10,5 %) potěšilo měkce ovocnou vůní s lehkou minerální a ořechovou stopou a plnou chutí (ovocně-minerální) v zakulaceném těle. Pikantní víno se zajímavým závěrem a s jemnou, ale atraktivní mineralitou.

Jediné zcela suché víno, Muškát moravský 2008 v pozdním sběru, nabídlo příjemnou „muškátovou“ vůni, která se postupně otevírala. V suché, lehce květinové chuti s pikantní kyselinkou byla v závěru zřetelná jemná horčina.

Další víno na hranici polosuchého a polosladkého, Chardonnay 2008 v pozdním sběru ze známé trati Pod Pálavou v Bavorech, mělo výraznou vůni (nazrálé jižní ovoce, žlutý meloun, citrusy, špetka medu) s lehkým minerálním „štychem“. Nasládle pikantní a šťavnaté víno, jedno z nejlepším bílých na této degustaci.

Polosuchý Ryzlink rýnský 2007 ve výběru z hroznů byl kombinací ovocných tónů (jablko), jemných bylin a lehké minerality. Na výběr z hroznů se mi zdál málo plný.

Také Aurelius 2007 ve výběru z hroznů měl ve vůni i chuti zřetelnou minerální stopu. Navíc toto polosuché víno nabídlo v chuti decentní živočišný styl v málo pikantní a spíše nasládlé dochuti. Víno se potřebuje před konzumací alespoň půl hodiny „vydýchat“.

Ještě o něco sladší bylo Rulandské šedé 2008 ve výběru z hroznů. Zaujalo plnou vůní nazrálého jižního ovoce s překvapivými tóny anýzu. V chuti bylo zřetelně nasládlé s bohatou nabídkou ovocných a bylinných bonbonů. V dochuti bylo vín jen málo pikantní, spíše sladce mazlivé.

Polosuchá Frankovka rosé 2008 v pozdním sběru byla v barvě velmi světlá, ve vůni byly cítit příjemné červené peckoviny. V chuti ovocná, svěží, ale trochu tenčí. Lehká a pikantní „růžovka“ pro teplé dny.

Jakostní Svatovavřinecké 2007 (s parametry pozdního sběru) vonělo po nazrálém tmavém ovoci s lehce kořenitou stopou. V chuti spíše marmeládové, suché a poměrně lehké. Letní červené v ovocitém stylu bez větší hloubky v těle.

Višňový Modrý Portugal 2008 v pozdním sběru byl sice plný višní a třešní, nicméně v těle byl opravdu tenký, i když příjemně ovocný.

Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů bylo asi nejlepším z červených vín. Ve vůni vyzrálé peckoviny (višně, tmavé třešně) v lehkém „griotkovém“ stylu. V těle velmi uhlazené, ovocné s jemnou kořenitostí a stopou hořké čokolády. Pěkné víno, které se bude ještě výrazně zlepšovat ležením v láhvi.

Posledním z červených byla Frankovka 2007 ve výběru z hroznů. Vyvážené víno s vůní po džemovitých peckovinách. Víno se středně plným tělem, již uhlazené s lehce pikantní ovocnou dochutí. Příjemná moravská frankovka, které si může ještě nějaký čas poležet ve sklípku.

Moc pěkná byla sladká tečka – ledové Veltlínské zelené 2008. Sladké víno (152,8 g

zbytkového cukru na litr) s krásnou vůní (ovoce, především citrusy, med, jemný minerální závoj). V chuti sice hodně sladké, avšak zřetelně pikantní se závěrem v podobě přezrálého grepu. Elegantní a opravdu stylové víno pro slavnostní příležitost.

A verdikt „vrcholového týmu“?

Veltlínské zelené, ledové víno – 9 bodů (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2008 – 8,7 b., Chardonnay 2008 – 8,6 b., Rulandské modré 2007 – 8,5 b., Rulandské šedé 2008 – 8,3 b., Ryzlink rýnský 2007 a Svatovavřinecké 2007 – 8,1 b., Aurelius 2007, Muškát moravský 2008 a Frankovka 2007 – 8 b., Frankovka rosé 2008 – 7,9 b., Modrý Portugal 2007 – 7,7 b. a Veltlínské červené rané – 6,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist