Přechutnávání s talentovaným vinařem

5. 9. 2017

     Na Pálavě se dělají výborná vína. Přesvědčilo nás o tom také malé rodinné Vinařství Červinka z Horních Věstonic. A to prostřednictvím mladého Lukáše Červinky, nepochybně velmi talentovaného „studujícího vinaře”.
      Zahájili jsme odrůdou Johanniter 2016 v pozdním sběru s příjemnou vůní kompotovaného světlého ovoce, lehce kořenitého se stopou minerálů. V chuti bylo víno téměř identické, plnější a v závěru měkce pikantní.
      Následovalo Veltlínské zelené 2016 v pozdním sběru. Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce s jemným minerálním „štychem”. Chuť ovocná, opět s minerálním závanem a s jemným dotykem černého pepře a mandlí. V koncovce bylo víno příjemně pikantní.
      Zřetelně suchý byl rovněž Sauvignon 2016 v pozdním sběru. Ve vůni broskvově-meruňkový se špetkou angreštu. Ve šťavnaté a pikantní chuti nabídl kombinaci světlých peckovin s jemným závanem dřeva černého bezu.
      Jedním z nejlepších vín večera bylo cuvée Charvel 2016 v pozdním sběru z odrůd Chardonnay a Veltlínské zelené. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehce máslové. Stejně tak v zakulacené a měkce pikantní chuti. Spontánně kvašené víno z viniční trati Pod Děvínem se krásně pije.
      A platí to i o Rulandském bílém 2015 v pozdním sběru. Pěkně vyrovnaný poměr mezi zbytkovým cukrem (6 g/l) a kyselinou (5,5 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehounce kořenité. Chuť ovocná, plnější a šťavnatá s pikantním, jemně kořenitým závěrem, v němž se objevily i lehké máslové tóny.
      Polosuchá Pálava 2016 v pozdním sběru nabídla ve vůni ovocně-minerální, nikoliv květinové tóny. V chuti jemně kořenité světlé ovoce s lehounkou minerální stopou v měkce pikantní koncovce. Trochu jiná, pro mne méně aromatická Pálava.
      Líbil se mi Ryzlink vlašský 2015 ve výběru z hroznů, víno na hranici polosuchého a polosladkého s vůní vyzrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V chuti nasládlé, ovocně-minerální, zakulacené a měkce pikantní. Elegantní víno s delším závěrem.
      Chardonnay 2015 v pozdním sběru s 30 g/l zbytkového cukru bylo pro mne již moc sladké. Ve vůni jemně máslové jižní ovoce s náznakem medu. Ve sladší chuti převládalo medové světlé ovoce v lehkém máslovém závoji. Pro mnohé přitažlivě mazlivé víno.
      Nejsladším vínem večera (48,7 g/l zbytkového cukru) byl Solaris 2016 ve výběru z hroznů. Kupodivu pocitově byl méně sladší než předchozí chardonnay. Ve vůni jemně medové a nazrálé světlé ovoce. Chuť sladší, ale zároveň šťavnatá a pikantní, a především bohatá na vyzrálé světlé ovoce (citrusy, máslová hruška, broskev).
      Prvním vínem z modrých hroznů byla Frankovka rosé 2015 v pozdním sběru. Polosladké víno, pociťově spíše polosuché (díky 6 g/l kyseliny). Ve vůni jemně kořenitá lesní směs. V chuti malinko nasládlé a šťavnaté se špetkou koření. V závěru na patře bylo víno měkce pikantní. Pěkná „růžovka” nejen pro teplé letní dny.
      Prvním červeným byl Modrý Portugal 2015 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé ovoce se stopou kořenitosti. V ovocné chuti „”čisté“, trošku lehčí a měkce pikantní. Červené víno k jídlu, ale také na delší popíjení.
      Jedním z nejlepších vín večera bylo Rulandské modré 2015 v pozdním sběru, barrique. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce v trochu kompotovém provedení a s lehkou kořenitostí. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, šťavnaté a uhlazené s delším, lehce pikantním závěrem. Vínu by slušelo ještě poležet v láhvi. Určitě zkrásní. Hezká tečka za příjemným vinným večerem s mladým vinařem a pěknými víny z Pálavy.
      Vína z Horních Věstonic většině hostů chutnala. Početně oslabený „vrcholový tým” je hodnotil takto:
Charvel 2016, Ryzlink vlašský 2015 a Rulandské modré 2015 – 8,8 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2015, Pálava 2016 a Solaris 2016 – 8,7 b., Sauvignon 2016 a Chardonnay 2015 – 8,6 b., Johanniter 2016, Veltlínské zelené 2016 a Frankovka rosé 2015 – 8,5 b. a Modrý Portugal 2015 – 8,4 bodu (moje hodnocení – 8,7 b.).
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist