Předvánoční nadílka z Tvrdonic

28. 12. 2008

Již několik let udržuje vinařství Čebav, s.r.o. z Tvrdonic velmi vyrovnanou a zároveň vysokou kvalitu svých vín. Vinařství roku 2007 se i tentokrát předvedlo v plné parádě a hosté ve zcela zaplněném „hlavním sále“ (A to byl pátek!) byli nepochybně spokojeni – alespoň doufám. Najít špatné víno bylo nemožné, i těch průměrných bylo poskrovnu. To se nám to ochutnávalo!

Spolumajitel vinařství Jan Balga nám představil třináct vín, včetně na poslední chvíli zařazeného zlatého medailisty ze soutěže AWC Vienna 2008 – Ryzlinku vlašského.

Všechna vína pocházela ze sklizně 2007, ale na většině z nich nebylo znát, že to nebyl ročník příliš stvořený pro tělnatá vína. Naznačilo to již vstupní Veltlínské zelené v pozdním sběru, jedno z nemnoha průměrných vín večera. Ale i tento veltlín byl pěkně pitelný, ovocně-kořenitý a s jemnou minerální stopou ve vůni. Suché, lehce pikantní víno, možná však trochu méně extraktivní, než by se slušelo. Své poslání rozhodně splnilo.

Po něm následoval „zlatý vlašák“ v pozdním sběru, víno s krásnou vůní (broskve, hrušky) a s jemnou ovocnou chutí. „Čisté“ a uhlazené víno již připravené k vychutnávání. Myslím, že medailové ocenění nebylo náhodné, třebaže někdo možná postrádal proslulou minerální dochuť.

Neméně příjemné bylo i Neuburské v pozdním sběru. V pěkné a bohaté vůni měkce ovocné s náznakem jemných bylin. V chuti výrazně pikantní, ovocné s překvapivě živou kyselinkou.

Dalším hezky ovocitým vínem bylo Rulandské bílé v pozdním sběru. Malý zbytek cukru (4,3 g), trošku vyšší kyselina (5,6 g) – víno tak získalo příjemně šťavnaté tělo plné nazrálého světlého ovoce. Díky lehce minerálnímu nádechu ve vůni i chuti působilo elegantně i atraktivně.

A další pěkné víno – Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Víno ovocného stylu se zřetelnou lipovinou a vůní bonpari. Zbytkový cukr (7,3 g) dodal vínu zakulacené tělo, kyselina (5,6 g) výraznou pikantnost. V chuti zaujaly sladké grepy a meruňky s pecičkou. Jemná hořčinka v dochuti nikterak nepřekážela.

Rulandské šedé ve výběru z hroznů mělo na odrůdy překvapivě vyšší kyselinu (téměř 6 g), ale i alkohol, což ani tak nepřekvapilo. Víno minerálně-ovocné ve vůni (cítil jsem také pomerančovou kůru), extraktivní, plné nazrálého ovoce s lehkým medovým kabátkem. Jen alkohol (14,5 %) v závěru trochu pálil na patře.

Moc mne potěšil Tramín červený ve výběru z hroznů, třebaže i on měl poněkud vyšší alkohol. Nádherná, ale vůbec ne vlezlá vůně (jemné růže a exotické liči). Plné víno s chutí sladkých citrusů, především grepu. Suché a elegantní bez nepříjemné horčiny v dochuti.

Chardonnay ve výběru z hroznů mělo dost zbytkového cukru. Polosladké víno s vůní po nazrálém ovoci a sladké kukuřici, v chuti nasládlé, ovocité s příjemnými minerálními tóny v dochuti. Plné víno, které se postupně otevíralo a ukázalo přitom i náznak měkké pikantnosti.

Roséčko z Frankovky v pozdním sběru bylo pikantní ve vůni i chuti (nazrálé třešně, lehce i maliny). Velmi svěží víno, které by někteří docenili za teplejšího klimatu. Mně chutnalo i v chladu.

Prvním červeným bylo Rulandské modré v pozdním sběru. Zdařilý moravský pinot s hezkou vůní (nazrálé tmavé ovoce v džemovitém stavu, káva, jemné koření), v chuti pak tmavé peckoviny. Příjemně pitelné, jemné víno s delší, lehce kořenitou dochutí.

Cabernet Moravia byl charakteristický vůní s výraznou stopou mleté papriky a pepře. V chuti pak koření celkem adekvátně doprovázelo tmavé peckoviny. Přitažlivý moravský cabernet!

Ale ještě lepší byl Cabernet Sauvignon v pozdním sběru. Hezká vůně peckovin i „lesní směsi“, v pěkně srovnané chuti potěšilo vyzrálé ovoce s jemným nádechem čokolády. Již nyní pitelné, mile svěží a pikantní víno, které bude jistě za rok či dva v perfektní kondici. Parametry na to má.

Vydařený Neronet vždy zaujme. Ani tento v pozdním sběru se neminul účinkem. Víno s náznakem vanilkové stopy po zrání ve starším bariku bylo zajímavé ve vůni (borůvky a ostružiny s vanilkou) i chuti – také tady lesní plody v poměrně plném těle doplňovala zřetelná vanilka. Ve srovnání s Cabernetem Sauvignon chyběla tomuto vínu špetka elegance zmíněné „klasické“ odrůdy. Nicméně byl to příjemně atraktivní závěr večera, charakteristického širokou a velmi vyrovnanou paletou pěkných vín!

A jak to viděl „vrcholový tým“?

Cabernet Sauvignon – 9,2 bodu (z 10 možných), Cabernet Moravia a Neronet – 9 b., Tramín červený, Rulandské bílé a Rulandské modré – 8,9 b., Ryzlink vlašský – 8,8 b., Ryzlink rýnský – 8,7 b., Neuburské a Rulandské šedé – 8,6 b., Chardonnay – 8,5 b., Frankovka rosé – 8,1 b. a Veltlínské zelené – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist