Předvánoční „opulentní” přechutnávání

21. 1. 2019

     Myslím, že degustační rok ve Viničním altánu jsme zakončili nejen tradičně, ale opravdu stylově. A to jedenácti víny z rodinného Vinařství Kubík ve Velkých Bílovicích.
      Již jedenácté přečchutnávání s Vinařstvím Kubík ve Viničním altánu jsme zahájili s „pražským tykadlem” vinařství Honzou Vorbou, a to Sauvignonem 2017 v pozdním sběru, formálně ještě suchým vínem s pěknou vůní po nazrálých peckovinách v jemném minerálním závoji. V téměř identické chuti bylo víno plnější, šťavnaté a pikantní. Zároveň ukázalo příjemně zakulacené tělo. Hezký vstup!
      Na stejnou úroveň bych zařadil Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru, suché víno s ovocně-minerální, lehounce kořenitou vůní. V chuti nazrálé světlé ovoce, opět lehká kořenitost, minerální stopa, ale také letmý dotyk karamelu po zrání na kvasnicích (ostatně jako u předchozího sauvignonu). V koncovce se ještě objevila delikátní citrusová kůra.
      A šli jsme výš: Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6 g/l) s atraktivní ovocně-medovou vůní. také chuť ovocná se stopou medu, šťavnatá a měkce pikantní s trošku delším závěrem.
      Velmi kvalitní byl rovněž lehce polosuchý Tramín červený 2017 v pozdním sběru. Vůně klasická tramínová (růže, liči, citrusy). Chuť identická, pikantní a šťavnatá, „čistá” a jen jemně kořenitá. Velmi příjemný tramín.
      Prvním vínem z vyšší řady OPULENT bylo Rulandské šedé 2016. Výrazně vyšší alkohol (14,5 %), ve vůni nazrálé světlé ovoce a jemná karamelová stopa. V plnější chuti ovocné, trošku alkoholické, šťavnaté a měkce pikantní. A nechyběl jemný karamel. Víno zrálo 12 měsíců ve větším (1000 l) a menším dubovém sudu (220 l). Víno je ještě dost pikantní, potřebuje ležet a trochu se zakulatit.
      Další víno z řady OPULENT bylo ke mně ještě vstřícnější. Chardonnay 2016 vonělo po vyzrálém světlém ovoci, vanilce, a ukázalo i jemnou stopu dřeva. Téměř v identickém těle bylo výraznější a zřetelně pikantní s jemným bylinkovým „štychem”. Víno zrálo 12 měsíců ve francouzském dubu a stejnou dobu v nerezu.
      Jedním z nejlepších vín večera byl Ryzlink rýnský OPULENT 2015. Vůně ovocně-minerální s jemným náznakem petroleje. Stejně tak chuť, navíc s medově-karamelovými tóny, šťavnatá a pikantní. V závěru se objevil i lehký vanilkový „štych”.
      Prvním ze čtyř červených bylo Cuvée Velká červená slípka 2015, bílovická „alternativa” VOC. Víno z odrůd Frankovka a Zweigeltrebe (50/50) nabídlo ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, kombinaci peckovin a lesní směsi. V plnější chuti opět tmavé ovoce s jemným náznakem čokolády a kůže. Víno, jehož velký čas teprve přijde, nabídlo již nyní delší koncovku.
      Následující Zweigeltrebe OPULENT 2015 vonělo po vyzrálém tmavém ovoci s výraznějšími tóny kořenitého dřeva (používám výraz „bakelit”). V chuti kořenité tmavé ovoce s nádechem „bakelitu”, ale také s vyšší pikantností. Víno zrálo 18 měsíců v bariku z francouzského dubu.
      Více mi chutnalo Cuvée Grand RESERVA 2015 z odrůd Pinot Noir (výběr z bobulí), Frankovka (výběr z hroznů) a Zweigeltrebe (pozdní sběr). Ve vůni nabídlo tmavé ovoce se stopou černého rybízu a čokolády. V plné chuti tmavé ovoce, jemně kořenité se stopou čokolády. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      A na závěr pro mne to nejlepší – Rulandské modré RESERVA 2015. Cukernatost v moštu na úrovni výběru z bobulí. Ve vůni krásně vyzrálé tmavé ovoce, lehce kořenité. V uhlazené chuti vyzrálé tmavé ovoce, delikátně kořenité a měkce pikantní. Již nyní krásně elegantní víno, které zrálo 24 měsíců v bariku z francouzského dubu. Nádherný závěr předvánoční ochutnávky s velkobílovickými víny. A skvělá tečka za degustačním rokem 2018 ve Viničním altánu. Ten příští bude jubilejní. Od první ochutnávky ve Viničním altánu totiž uplyne v říjnu již 15 let, a také kus mého života s vínem.
      Tak na shledanou v novém roce!
      Předvánočně kompletní „vrcholový tým” ocenil Kubíkova vína takto:
Rulandské modré RESERVA 2015 – 9,3 bodu (z 10 možných), Cuvée Grand RESERVA 2015 – 9,2 bodu, Ryzlink rýnský OPULENT 2015 – 9,1 b., Ryzlink rýnský 2017, Chardonnay OPULENT 2016 a Zweigeltrebe OPULENT 2015 – 8,9 b., Tramín červený 2017, Rulandské šedé OPULENT 2016 a Cuvée Velká červená slípka – 8,8 b., Sauvignon 2017 – 8,6 b. a Ryzlink vlašský 2017 – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist