Převládalo Abruzzo, zvítězila Puglie

10. 3. 2009

Vína z italského Abruzza nejsou u nás tolik známá, nicméně ve Viniční altánu jsme jich již pár ochutnali. Díky Ivetě Steinerové a Petru Štěrbovi z dovozní společnosti Vino.italiano, s.r.o. jsme jich tentokrát dostali pěkný nášup. A k němu pár italských chuťovek od severu na jih.

Cantine Citra z Abruzza patří mezi velké „kooperativy“, sdružení vinařů. Nicméně za některá vína by se nestyděla ani mnohem menší a „sofistikovanější“ vinařství, a to nehovořím o jejich velmi příznivému poměru „cena/výkon“.

Mnohé naznačil již vstupní „šeďák“ – Tramonto Pinot Grigio 2007 I.G.T. – „základní“, nicméně velmi příjemné, měkce ovocné víno s překvapivě naducaným tělem. Snad jen nižší kyselinka – tudíž menší živost a pikantnost, snižovaly kvalitu vína.

Následující Palio Pecorino 2007 I.G.T. ze stejného vinařství bylo však velmi příjemným překvapením. Víno s pěknou, přímo atraktivní vůní ovoce a květin. V bohaté a měkké ovocné chuti (převaha hrušek a broskví) byla zřetelná šťavnatá pikantnost s lehkou minerální stopou v dochuti. Výborně pitelné a přímo laskající víno za příznivou cenu.

A další víno z Cantine Citra – tentokrát již červené Tramonto Sangiovese 2007 I.G.T. Nekomplikované ovocité víno (tmavé peckoviny) se zřetelnými tříslovinami a lehkou stopou po toustu v dochuti. Víno bych doporučil pouze k jídlu.

I tentokrát jsme soutěžili. Nebylo to jednoduché – na všechny otázky neodpověděl nikdo správně. Pouze jeden z hostů poznal (po lehké nápovědě) odrůdu. I to se však cení. Pravda je taková, že víno Cabernet Franc 2007 z vinařství Paladin (Veneto) bylo tvrdým oříškem i pro ty, kteří znají portfolio dovozní společnosti Vino.italiano. Cabernet Franc není typickou odrůdou v Itálii, navíc v produkci vinařství Paladin nepůsobil typicky. Měkce ovocné víno (peckoviny), které se poměrně příjemně pije, ale jinak mne ničím neupoutalo.

Jako vždy mne však potěšilo dobře známé a u mne oblíbené cuvée Cabernet-Merlot 2005 D.O.C. ze severoitalského vinařství Kellerei Kaltern v Jižním Tyrolsku. Vyvážená směska Cabernetu Sauvignon (40 %), Cabernetu Franc (40 %) a Merlotu (20 %) potěší harmoničností v těle (tmavé lesní plody) a příjemnou dochutí s decentní stoupou tříslovin a delikátní vanilky. Žádná bomba, ale poctivé dostatečně kvalitní červené víno z vinařství, jehož síla je hlavně v bílých odrůdách.

Běžnému chianti (tedy tomu bez černého kohouta na hrdle láhve) moc nevěřím. Chianti Da Vinci 2006 D.O.C.G. z toskánského vinařství Leonardo Da Vinci však věřit můžete. Již hezky uhlazené ovocité víno (peckoviny přecházející v tmavé lesní plody) ve vůni i chuti s jemnou pikantností v závěru je nejen příjemně pitelné, ale také vás nezruinuje.

Když Abruzzo, tak proslulé Montepulciano! Nejdříve jsme ochutnali z Cantine Citra jeho základní verzi – Tramonto Montepulciano d’Abruzzo 2007 D.O.C. Ve vůni byly cítit nazrálé peckoviny, jemná káva i čokoláda. V chuti ovocné se stopou čokolády a jemnými tříslovinami. Dobře pitelné, ale zřetelně kratší víno.

Mnohem bohatší ve vůni i ovocitém těle však bylo to druhé – Palio Montepulciano d’Abruzzo 2007 D.O.C. ze stejného vinařství. Ve vůni spíše vyzrálé lesní plody s vanilkovým závojíčkem, v chuti identické a velmi pikantní v závěru, kdy o sobě dala vědět i čokoláda. Společně s bílým Paliem to bylo víno s nejlepším poměrem ceny a kvality.

Chuťově zajímavé bylo i vína z jiného, poněkud severnějšího soudku: Salbanello 2007 I.G.T. z vinařství Paladin bylo polosuché (kolem 14 g zbytkového cukru), nicméně v chuti působilo jen jemně nasládle. Příjemně pikantní víno s vůni i chutí ovocného (marmeláda) koláče se stopou vlašských ořechů. Trochu lehčí a dobře pitelné víno – tento typ často neochutnáváme.

Spíše to bývá víno obdobné tomu předposlednímu. Tedy širší cuvée poněkud přizpůsobené většinovému vkusu. V tomto případě 360 Ruber Capite 2000 I.G.T. z vinařství Bosco del Merlo, které patří rodině Paladin ve Venetu. Cuvée z biologické produkce (Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot a Malbec) je opravdu dobře vyvážené, příjemně pitelné, ale možná poněkud málo provokující. Ročník s počáteční výraznou živočišnou vůní je hodně vyzrálý, řekl bych možná již malinko pod vrcholem. Tmavé peckoviny jsou kombinovány s čokoládou, tabákem a kořením. Je to víno, na které mohou být rozdílné pohledy, ale průměrným se stalo možná až letos.

Závěr byl z italského jihu – a opravdu hezký. Pro mne červená jednička večera – Salice Salentino 2006 D.O.C. z vinařství Menhir v Puglii. Cuvée jižních odrůd Negroamaro a Malvasia Nera vonělo po koláči s vyzrálým tmavým ovocem a ořechy. A také tak chutnalo. Navíc bylo hladké až sametové a plné sladkých taninů. Elegantní tekutá lesní směs se stala hezkou tečkou za večerem italských vín, kterým dominovala ta z Abruzza. Doufám, že příště zavítáme opět hluboko na jih země. Tam je pořád co objevovat.

Takto hodnotil italská vína „vrcholový tým“:

Salice Salentino, Menhir – 9,1 bodu (z 10 možných), Palio Montepulciano d’Abruzzo – 9 b., 360 Ruber Capite – 8,8 b., Chianti Da Vinci – 8,6 b., Cabernet-Merlot Kellerei Kaltern – 8,5 b., Salbanello Paladin a Palio Pecorino – 8,3 b., – 8,4 b., Tramonto Montepulciano d’Abruzzo – 8 b., Tramonto Sangiovese – 7,7 b., Cabernet Franc Paladin – 7,6 b. a Tramonto Pinot Grigio 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist