Příjemná překvapení od Zemánků

3. 10. 2011

Dalšími velkobílovickými vinaři, kteří rozšířili počet prezentací vín ve Viničním altánu z této významné vinařské obce, byli Zemánkovi. Rodinné vinařství zastupoval Martin Zemánek, který přivezl deset vín, s výjimkou jednoho všechna z ročníku 2010. Počáteční ostych se v závěru změnil v nespočetné konzultace o víně. Ale hlavně jsme ochutnávali.

A začali jsme Veltlínským zeleným 2010 v pozdním sběru, příjemně polosuchým vínem (6,1 g/l zbytkového cukru) s hezkou ovocnou vůní (snad hrušky), a to jemně kořenitou s náznakem mandlí. Obdobná byla i chuť, pikantní a s jemně kořenitou dochutí v podobě vzdálených mandlových tónů.

Následující Rulandské bílé 2010 v pozdním sběru bylo rovněž polosuché, jen s malinko větším zbytkovým cukrem (7,2 g/l) i kyselinou (8,9 g/l). Decentní ovocná vůně (hruška, ryngle, angrešt). V chuti pikantně ovocité s výraznou dochutí, které dominoval bohatý sladkokyselý ocásek. Svěží víno, které jen potřebuje malinko zakulatit zráním v láhvi.

Rulandské šedé 2010 v pozdním sběru mělo velmi podobné parametry pokud jde o zbytkový cukr i kyselinu. Ve vůni jižní ovoce, jemná meruňka, cítil jsem také zralý angrešt. V chuti naleželé světlé ovoce, opravdu pikantní s výraznější ovocitou dochutí. K dokonalosti mu chybí bohatší tělo i trošku větší elegance.

Jakostní Sauvignon 2010 z panenské sklizně měl 9,3 g/l zbytkového cukru, ale také zřetelně tenčí tělo (cukernatost moštu pouhých 17 °NM). Nicméně tento lehčí styl mu docela slušel díky příjemné vůni (angrešt, černý rybíz a černý bez), i svěží chuti, v níž se objevují i jemné, řekl bych opravdu kopřivové tóny (a to zřejmě díky menší vyzrálosti hroznů).

A nyní nečekaný skok k červeným vínům – Merlot 2007 v pozdním sběru. Světlá barva, jemně kořenitá lesní směs a decentníß živočišné tóny ve vůni. Chuť lehčí, jemná a svěží s pikantní dochutí. Červené víno pro teplejší letní dny.

A po něm Zweigeltrebe 2010 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé peckoviny, opravdu příjemné. Chuť měkce ovocná, zakulacená a uhlazená s lehce pikantní dochutí. Opravdu příjemně pitelné.

Kabinetní Frankovka 2010 měla velmi pěknou vůni po kompotovaných peckovinách. Chuť lehčí, plná pikantních višní s lehce kořenitou dochutí.

Nesmírně mne překvapilo a potěšilo Agni 2010 v pozdním sběru. Dostatečně vyzrálé s jemně kořenitou vůní po lesní směsi (výrazné jsou maliny a možná i ostružiny). V chuti velmi ovocné, opět maliny a ostružiny, měkce pikantní s nasládlou a zakulacenou dochutí. V závěru se objevují borůvky a jemné třísloviny. Snad nejlepší Agni, které jsem ve Viničním altánu ochutnal!

A druhým velmi příjemným překvapením byl kabinetní Muškát moravský 2010. Malý zbytkový cukr (3,5 g/l) a trošku výraznější kyselina (7,5 g/l), ale hlavně krásná vůně i chuť: bohaté citrusy, zvláště sladký grep. V těle velmi pikantní, pěkně ovocný, jemně zakulacený a hladící s každým douškem. Opravdové čisté potěšení!

Překvapivá byla „sladká tečka” v podobě jakostního růžového cuvée Cabernet Sauvignon & Agni 2010. Víno s nejvyšším zbytkovým cukrem (19,9 g/l), ale žádná sladká vodička. Velmi pikantní víno (díky 10,1 g/l kyselin), plné tmavých peckovin (višně, třešně) v lehkém griotkovém „štychu”. Svěží víno s příjemným cukříčkem v dochuti. Pěkná tečka!

Ostatně ocenili ji hosté i „vrcholový tým”. Tady je jeho celkové hodnocení:

Agni 2010 a Muškát moravský 2010 – 8,9 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon & Agni rosé – 8,8 b., Zweigeltrebe – 8,6 b., Merlot 2007 – 8,4 b., Frankovka 2010 – 8,3 b., Rulandské šedé a Sauvignon – 8,2 b., Veltlínské zelené 2010 a Rulandské bílé – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

P.S.: Pozdravuji do Velkých Bílovic paní Zemánkovou, která má velkou zásluhu na tom, že jsme se mohli potěšit jejich víny.

TOPlist