Příjemná výzva od Rýna

10. 9. 2012

     Po čtyřech měsících jsme měli možnost ve Viničním altánu znovu ochutnat německá vína. Tentokrát z oblastí Rheinhessen a Pfalz. Daniel Kort z dovozní společnosti Weinort, s.r.o. nám připravil deset vín, samozřejmě převážně ryzlinků, z toho osm rheinhessenských a dvě falcká. Pět renomovaných vinařství se nám představilo se svými produkty ze základní a střední kategorie.
      Samotná vína nám představil sommelier Tomáš Zíma, přičemž za vstupní zvolil Gutswein, základní víno známého vinařství Müller Catoir z Pfalze. Litrová láhev a jednoduché, ovocně-minerální víno pro běžné letní pití, cuvée odrůd Riesling a Rieslaner (10-15 %). Mnozí naši vinaři by mohli být rádi, kdyby jejich přívlastkový ryzlink dosahoval alespoň takové kvality.
      Následující Riesling trocken 2011 z vinařství Geil (Rheinhessen) byl rovněž základním vínem, jen na malinko vyšší úrovni. Ve vůni ovocný s jemnou minerální stopou. V chuti nazrálé ovoce, opět jemná mineralita, pikantní a šťavnatý závěr. Poněkud „modernější” styl ryzlinku, který má oslovit širší spektrum konzumentů. Myslím, že se mu to daří i díky příznivé ceně.
      Třetí víno, Riesling trocken 2011 z vinařství Groebe (opět Rheinhessen), šlo v kvalitě ještě o fous výš. Ve vůni hodně nazrálé světlé ovoce, jemný minerál a něco, co připomínalo máslové tony známé občas u chardonnay. V lehce zakulacené chuti pikantní ovoce, tělo o něco plnější a chuťově bohatší.
      Jemu na úrovni byl Riesling Qvinterra 2010 trocken z vinařství Kühling Gillot v Rheinhessen s výraznou ovocně-minerální vůní, v níž byly zřetelné i jemné tóny medu. V chuti velmi pikantní, ale zároveň elegantní víno. Nabídlo nám ovoce, jemné minerály i špetku medu. Zajímavé víno, které zrálo v sudu i nerezu, nepoznalo přidané kvasinky ani filtraci. Pěkná záležitost!
      Potěšil také Grüner Sylvaner 2011 z vinařství BattenfeldSpanier (Rheinhessen). Suché, ale šťavnaté víno s bohatou vůni (ovoce, med, byliny, jemné minerály). V lehce kořenité chuti byl vlastně identický. Bohaté, příjemně pitelné víno s měkce ovocným a lehounce nasládlým ocáskem.
      Jedním z mých favoritů byl Riesling Mussbach kabinett trocken 2009 z vinařství Müller Catoir (Pfalz). Vůně výrazná, především zřetelná mineralita s jemnými tóny petroleje. V chuti vyzrálé ovoce, lehce minerální. V elegantní dochuti je zřetelná příjemná, řekl bych až delikátní pikantnost.
      Jedničkou večera byl však pro mne Hohen Sülzen Riesling trocken 2010 z vinařství BattenfeldSpanier. Nazlátlá barva, vůně lehce ovocná s medovými tóny a minerály. Chuť plná, bohatá a jemně medová s příjemně pikantním, delším závěrem na patře.
      Riesling kabinet fruchtig 2011 (Weingut Geil) byl sice sladší, ale proti předchozímu vínu přece jen hubenější. Ve vůni ovoce, lipový květ a minerály. V chuti zakulacené, nasládlé, uhlazené a jemně pikantní. Chyběla mu šťavnatost, větší elegance a delší dochuť.
      Naopak velmi zdařilé bylo poslední bílé víno – Riesling Qvinterra 2010 feinherb z vinařství Kühling Gillot. Sice o něco sladší (kolem 10 g/l zbytkového cukru), ale pěkně vyvážený, šťavnatý ryzlink. Ve vůni i chuti ovocně minerální, v těle pikantní s nádech lipoviny. Díky kyselině nepůsobil vůbec sladce, ale spíše jako plný „rýňák” s delší dochutí.
      O závěr se postaralo jediné červené víno, svým způsobem rarita z reinhessenského vinařství Kühling Gillot. Vinařovo potěšení z odrůd Cabernet  Sauvignon, Merlot a Syrah – Giro 2009. Červené cuvée severnějšího typu, kterému ve vůni i chuti nechybělo tmavé ovoce, ale také kůže a čokoláda.  Suché, uhlazené, možná malinko lehčí, ale také pikantní víno s jemnými tříslovinami. Opravdová zajímavost od Rýna – a příjemně pitelná. Vyšší cena odpovídá jisté výjimečnosti.
     I toto víno „vrcholový tým” dostatečně ocenil. Tady jsou výsledky:
      Hohen Sülzen Riesling – 9,2 bodu (z 10 možných), Riesling Mussbach a Riesling Qvinterra 2010 feinherb – 9 b., Riesling Qvinterra 2010 trocken a Giro 2009 – 8,7 b., Riesling trocken 2011, Geil a Grüner Sylvaner 2011 – 8,6 b., Riesling trocken 2011 Groebe a Riesling kabinet fruchtig, Geil – 8,5 b. a Gudwein, Müller Catoir – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist