Příjemné „last minute“ z Valtic

10. 12. 2008

Vlastík Černý z valtického rodinného Vinařství Černý prezentoval svá vína ve Viničním altánu vlastně jako „náhradník“ a hodně na poslední chvíli. Ovšem někdy vede takové „last minute“ šťastná ruka. Proti loňsku byla totiž sestava vín (opět bohatá) mnohem vyrovnanější a množná i zbytkové cukry o něco skromnější. Pro mne to je plus. Všechna vína pocházela ze sklizně 2007.

Kabinetní Ryzlink vlašský a Müller-Thurgau byly trochu tenčí v těle, především vstupní „vlašák“. „Milerka“ byla zakulacenější a příjemně pikantní. Navíc nabízela skvělý poměr ceny a kvality, bez ohledu na štíhlé tělo.

Rulandské šedé ve výběru z hroznů (řada Privátní archiv) velmi zajímavě vonělo (nazrálé ovoce, jemná mineralita, lehounké živočišné tóny), v ovocité chuti bylo poměrně bohaté, výrazně minerální s jemnými tóny „připečené“ chlebové kůrky. Potěšilo delším závěrem.

Polosuché Rulandské bílé v pozdním sběru (Premium line) mělo vůni naopak poměrně zastřenou (postupně se v ní projevoval zralý hrozen). V těle byla zřetelná kombinace nazrálého světlého ovoce a bylinných tónů. Trochu nevýrazné víno.

Naopak polosuché Veltlínské zelené ve výběru z hroznů (Privátní archiv) bylo mnohem výraznější ve vůni i chuti. Vonělo po vyzrálých světlých peckovinách (především broskve). Jemně ovocné tělo bylo pěkně zakulacené s lehkou kořenitostí (zřetelný bílý pepř). Poněkud netradiční „veltlín“, který si našel obdivovatele, ale také kritiky. Každopádně víno se hezky pilo…

Polosuchý Sauvignon v pozdním sběru patřil mezi špičku mezi bílými víny od Černých. Krásně voněl (broskvový základ a v něm tóny černého rybízu a černého bezu), v chuti převládaly kompotované broskve a opět zřetelný černý rybíz doplňovaný jemnou mineralitou v dochuti. Velmi extraktivní víno s delším závěrem.

Chardonnay v pozdním sběru (Premium line) bylo formálně deklarováno jako polosladké (15,5 g zbytkového cukru), ve skutečnosti tak nepůsobilo, maximálně bych ho tipoval na polosuché víno. Příjemná kyselina a relativně nižší alkohol (12,5 %) dodaly víno punc měkké pikantnosti v ovocné vůni i chuti (broskev, citrusy, ananas). Příjemně kousající kyselinka v dochuti vínu hodně pomohla!

Velmi pěkné bylo i další víno s velmi podobnými parametry – Ryzlink rýnský v pozdním sběru (Premium line). Opět polosladké

víno, bohaté v pikantní chuti s jemnou vůní (meruňka, lipovina). V lehce nasládlém těle byla navíc zřetelná minerální a medová stopa, což se zřetelně objevilo v jeho delším závěru.

Velmi zvláštní byl sladký Tramín ve výběru z bobulí (Privátní archiv). A to nejen díky téměř 25 g zbytkového cukru, ale i neuvěřitelným 16 % alkoholu. Vůně byla jemná a otevírala se velmi pomalu. Slabou kořenitost doprovázela měkká stopa vůně růží. Velmi zakulacené, jen minimálně pikantní tělo, bylo nejprve charakteristické lehce štiplavým alkoholem v dochuti. Jenže v samotném závěru začala vykukovat i zatoulaná kyselinka, takže víno v konečné fázi působilo celkem příjemně a vyrovnaně. Dokonce bych řekl, že elegantně.

Velmi mi chutnala suchá Frankovka rosé v pozdním sběru (Premium line). Lákavá vůně (kombinace zralých peckovin, jahod a smetany), stejně tak atraktivní, velmi pikantní a relativně dlouhá chuť. Svěží, ale bohaté růžové víno, které bych mohl pít nejen v létě.

Červené pozdní sběry – Frankovka a André – z řady Premium line měly příjemnou vůni (peckoviny, v případě André „lesní směs“ i jemné ořechové tóny) a svěží ovocitou chuť. Byly „čisté“ ve stylu, ale také poněkud kratší. Lehká a nekomplikovaná vína…

Loni jsem si velmi pochutnával na Rulandském modrém 2006 v pozdním sběru. I letos byla tato modrá odrůda mým favoritem. Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů (Privátní archiv) nebylo sice tak bohaté v těle jako to z poněkud zajímavějšího ročníku 2006, nicméně potěšilo mne. Ve vůni naložené tmavé třešně a višně, v jemné ovocné, lehce pikantní a již uhlazené chuti jsem zaznamenal slabounký závan ořechů. Zatím mladé, ale již elegantní víno, které se nepochybně bude ležením v láhvi jen zlepšovat.

Závěr byl opravdu překvapivý. Svatovavřinecké v pozdním sběru (Classic line) bylo na hranici mezi suchým a polosuchým vínem. Ve vůni bylo velmi vstřícné („zahradní směs“, jemný švestkový koláč), chutnalo po drobném ovoci (maliny, ostružiny), bylo pikantní s jen lehounce nasládlými tóny v pozadí. Krásně pitelné, veselé víno pro každou příležitost, navíc za výbornou cenu. Netradiční, ale zajímavá tečka za pěkným „last minute” z Valtic.

Hodnocení „vrcholového týmu“:

Sauvignon – 8,9 bodu (z 10 možných), Rulanské modré – 8,8 b., Ryzlink rýnský a Frankovka rosé – 8,7 b., Tramín červený a Svatovavřinecké – 8,5 b., Chardonnay – 8,3 b., Veltlínské zelené – 8,2 b., Rulandské šedé – 8,1 b., Müller-Thurgau – 7,6 b., André – 7,4 b., Frankovka a Ryzlink vlašský – 7,3 b. a Rulandské bílé – 7,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist