Příjemné německo-francouzské přechutnávání

10. 5. 2012

    Příjemné přechutnávání německých ryzlinků a jihofrancouzských červených vín nás čekalo ve Viničním altánu díky jejich dovozci Jiřímu Čápovi ze společnosti Víno Plus, s.r.o. Ryzlinky pocházely ze špičkových vinařství v Mittelrhein (Weingut Ratzenberger) a na Mosele (St. Urbans-Hof). A právě těmito víny jsme zahajovali.
     Prvním bylo víno vinaře Nika Weisse – St.Urbans-Hof Riesling QbA 2009, trocken. Velmi příjemný moselský ryzlink s vůní nazrálého světlého ovoce. V poměrně bohaté chuti byly cítit broskve a meruňky. Plné víno s delší, jemně nasládlou, ale zároveň krásně pikantní dochutí. Opravdu velmi hezký vstup.
     Po něm následoval ryzlink od Rýna – Ratzenberger Steeger St. Jost Riesling Spätlese 2008, trocken. Ve vůni na ovocném základě mělo víno atraktivní minerální „štych”. V chuti ovocný se stopou květin a lipoviny. Plné, výrazně pikantní tělo s lehkým minerálním závojem. Elegantní záležitost vyšší ryzlinkové třídy!
     A to platí i o následujícím vínu, kterým byl Ratzenberger Steeger St. Jost Riesling Kabinet 2008, halbtrocken. Ve vůni vyzrálé broskve a meruňky s delikátní mineralitou. Tělo plné, lehce zakulacené a výrazně pikantní s delší dochutí. Nasládlejší, ale neméně atraktivní ryzlink.
    A přesunuli jsme se do jižní Francie, nejprve do Provence, a to růžovým vínem Les Arnevels Rosé 2010 z apelace Côtes de Provence AOC. Charakteristické víno z tohoto ráje růžových vín. Cuvée odrůd Grenache, Cinsault, Syrah a Cabernet Sauvignon mělo pěknou, téměř cibulovou barvu. Ve vůni výrazné tmavé peckoviny. V chuti rovněž, ale vyzrálé. Tělo bohatší, plné se středně pikantní dochutí. Nostalgie dovolené v jižní Francii.
     A následovalo víno ze stejného vinařství i apelace, ale červené: Les Arnevels Rouge 2006 Côtes de Provence AOC. Opět cuvée stejných odrůd jako u růžovky. Ve vůni příjemné višně v čokoládě. Také v chuti vyzrálé peckoviny se stopou čokolády. Víno je již uhlazené a měkce nazrálé. Právě nyní je na vrcholu, přičemž nabízí pěkný poměr cena/výkon.
    Po něm pak stejné vinařství, ale jiná apelace. Les Arnevels 2008, Côtes-du-Rhône AOC, cuvée odrůd Grenache a Syrah, nabídlo ve vůni vyzrálou lesní směs. V chuti ostružiny a borůvky s čokoládou. Pikantní, ale měkce uhlazené víno za dobrou cenu.
     Minimálně stejně mi chutnalo víno Croix Chateau 2007 Rouge (Côtes-du-Rhône AOC). Cuvée odrůd Grenache – 55 %, Syrah – 30 % a Cinsault – 15 % vonělo po tmavých peckovinách s lehkým živočišným kabátkem (vlhká kůže). A chutnalo po tmavých peckovinách se stopou koření (anýz, máta). Víno s měkce pikantní koncovkou.
     Asi nejlepším (tedy pro mne) červeným vínem bylo cuvée (Grenache, Syrah, Cinsault a Carignan) z apelace Côtes-du-Ventoux AOC – Les Arnevels 2009. Vůně jemná, hlavně tmavé ovoce. Chuť měkce ovocná, jemně pikantní, uhlazená s lehkou pecičkou v dochuti.
A pro sladký konec jsme se vrátili k Mosele. Tečkou bylo víno St. Urban Riesling QbA 2011, víno, jehož hrozny zrály na vinicích známých vinařů Nika Weisse. Tedy nemohlo nést název St. Urbans-Hof. Sladké víno s nízkým alkoholem (9,5 %) a vůní jemných citrusů. V chuti nejprve výrazně-sladko-kyselé, dokonce jsem měl podezření na lehké octové tóny. To však rychle mizí a zůstává nasládlá pikantnost. Víno je ještě mladé a není srovnané. Potřebuje minimálně půl roku ležet v láhvi, pak by mohlo splnit to, co od něj konzumenti očekávají. Mile osvěžující vinný bonbónek! A jak vína hodnotil „vrcholový tým”? Takto:
     Ratzenberger Steeger St. Jost Riesling Spätlese a Les Arnevels 2009, Côtes-du-Ventoux – 9 bodů (z 10 možných), Ratzenberger Steeger St. Jost Riesling Kabinett – 8,9 b., Les Arnevels 2008 – 8,8 b., Croix Chateau 2007 a Les Arnevels Rosé – 8,7 b., St. Urbans-Hof Riesling QbA – 8,6 b. a St. Urban Riesling QbA 2011 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist