Příjemný návrat z žeravického sklepa

5. 6. 2014

      Po necelých osmi letech jsme měli možnost ve Viničním altánu opět ochutnat větší řadu vín z žeravického Vinařství Žůrek. Stanislav Žůrek přivezl poměrně bohatou paletu třinácti mladých vín z ročníku 2013. Vzhledem k trošku problémovému ročníku i skutečnosti, že vinař nemá vlastní vinice a všechny hrozny nakupuje, příliš jsem nevěřil ve výraznější kvalitu. Byl jsem však, a nejen já, velmi příjemně překvapen. V bílých, růžových i červených jsem si mohl vybrat své favority, kteří mne opravdu polaskali na patře.
      Prvním z osmi bílých byl jakostní Ryzlink vlašský 2013, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,4 g/l) a vyrovnanou kyselinou (5,9 g/l). Vůně výrazně ovocná, stejně tak chuť bohatá na vyzrálé jižní plody včetně grepu. Tělo nasládlé, zakulacené s pikantním ocáskem. Škoda, že hrozny více nevyzrály, takže vinař mošt dosladil na 22 °NM. Každopádně krásný poměr cena/výkon!
      Obdobné to bylo i u polosuchého Sylvánského zeleného (cukernatost moštu jen 18 °NM – proto doslazeno na 22 °NM). Vůně lehce ovocná se stopou květin, v chuti lehce nasládlé, zakulacené ovoce a květiny (spíše byliny). Závěr měkce pikantní, mohl by však být více svěží a živější.
      Muškát Ottonel není moje oblíbená odrůda, víno z ní bývá často fádní, málo pikantní a utlumené s vyšším cukrem. Žůrkův Muškát Ottonel v pozdním sběru z Lipovabyl přece jen o něco vstřícnější. Víno na hranici suchého a polosuchého nabídlo ve vůni světlé ovoce, květiny a náznak kořenitosti. Také chuť ovocně-květinová s lehounkou stopou grepu. Tělo nasládlé, jen trošku méně šťavnaté.
      Pěkný byl polosuchý Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Velmi mladé víno však již naznačilo pěknou perspektivu. Ve vůni měkce ovocné (broskev, meruňka) s lehkým minerálním vánkem. V chuti pikantní ovoce, tělo šťavnaté a trošku uhlazené s měkce pikantní dochutí. Hrozny se urodily na Jižním svahu v Hrušovanech nad Jevišovkou.
      Kvalitní bylo rovněž Rulandské šedé v pozdním sběru, téměř polosuché víno s bohatou vůní exotických plodů. Chuť měkce ovocná, lehounce nasládlá a zakulacená v bohatém ovocném těle.
      Chardonnay v pozdním sběru z Polešovic bylo rovněž polosuché, proti předchozímu víno o něco pikantnější. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehkým medovým „štychem”. Chuť ovocně-medová, měkce pikantní s lehce nasládlým ocáskem. Převládá přezrálá hruška a broskev.
      Nejlepším bílým vínem bylo pro mne Rulandské bílé v pozdním sběru. Polosuché víno s příjemnou kyselinou (7,1 g/l) vonělo po nazrálých světlých peckovinách s jemnými minerálními tóny. Také chuť měkce ovocná (nazrálá máslová hruška). Tělo plnější a jemně pikantní.
      Velmi zajímavý byl rovněž polosladký (13,3 g/l zbytkového cukru) Tramín červený v pozdním sběru. Vůně jemně tramínová, čajová růže a lehké medové tóny. V chuti téměř identický, lehce pikantní v dochuti, v níž se objevují i jemné citrusové tóny. Víno, kterého si dám i více než jen jednu sklenku.
      Potěšila obě růžová. Jakostní Frankovka rosé byla polosuchá s trošku nižším alkoholem (11,5 %). Ve vůni jemné tmavé peckoviny. V chuti lehčí, převaha tmavých peckovin včetně pecičkových tónů. Svěží a v dochuti lehce pikantní.
      Pro mne nejlepším vínem večera bylo Rulandské modré rosé v pozdním sběru. Víno na hranici suchého a polosuchého vonělo po tmavém ovoci s převahou tmavé lesní směsi, ale také nabídlo decentní minerální stopu. Chuť výrazně ovocná, šťavnatá, pikantní a plnější v delším závěru. Hrozny vyzrály na  Jižních svazích v Hrušovanech nad Jevišovkou.
      Prvním ze tří červených byl Dornfelder v pozdním sběru s vůní višní v čokoládě. V chuti ovocný, lehčí a uhlazený s příjemně pikantním závěrem. Hrozny se urodily v Čejkovicích.
      O něco bohatší byl Cabernet Sauvignon v pozdním sběru s příjemnou vůní, v níž se kombinovaly tmavé peckoviny a lesní směs. V chuti spíše převládaly višně a přezrálé třešně s jemnou pecičkovou hořčinkou. Tělo bohatě ovocné a již uhlazené s jemnými, nasládlými tříslovinami. Po roce v láhvi bude ještě elegantnější.
      O závěr se postaral Neronet v pozdním sběru, víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (6 g/l) a nižším alkoholem (11 %). Ve vůni tmavé lesní plody s jemnou stopou čokolády. V chuti převažuje tmavé lesní směs, a to především v kompotované a sušené podobě. V závěru je víno lehce pikantní. Také tomuto vínu prospěje půlroční, nebo spíše roční ležení v láhvi.
      Červená tečka za vstřícnými víny z žeravického sklepa. A takto vína hodnotil „vrcholový tým”:
Rulandské modré rosé – 9 bodů (z 10 možných), Rulandské bílé – 8,9 b., Chardonnay a Tramín červený – 8,8 b., Neronet – 8,7 b., Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský a Dornfelder – 8,6 b.,Cabernet Sauvignon,Sylvánské zelené a Rulandské šedé – 8,5 b., Frankovka rosé – 8,4 b.a Muškát Ottonel – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist