Primitivo v krásném finiši

11. 6. 2014

      Příjemnou a nesmírně zajímavou kombinaci výborných vín přivezl do Viničního altánu Dalibor Salivar (SD Víno), dovozce vín především z Itálie a Německa. A právě z těchto dvou zemí pocházelo jedenáct vzorků. Z německého Porýní to byla tři bílá vína, z Marche v centrální Itálii a z jihoitalské Apulie a Sicílie pak dvě bílá, jedno růžové a pět červených.
      Zahájili jsme bílým vínem Verdicchio Anfora 2012 ze středovýchodní oblasti Marche. Příjemná vůně nazrálého jižního ovoce s lehounkou minerální stopou. V chuti téměř identické, poměrně plné, šťavnaté s náznakem kořenité stopy v jemně nasládlém ocásku.
      Ještě o něco zajímavější bylo cuvée Grillo/Chardonnay 2013 IGT z vinařství Baglio Sicano s vůní nazrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V chuti byly zřetelnější jižní plody, tělo plnější, lehounce nasládlé s jemnou minerální vlnkou.
      Dvě pěkná bílá vína z Itálie, ale po nich následovala vysoká rýnská kvalita. Nejprve Riesling kabinet 2013 z Weingut Hauck z oblasti Rheinhessen. Atraktivní vůně světlých peckovin, závanu medu a jemných minerálů. V chuti plný, ovocný (meruňky) s pikantní stopou a tóny lipoviny a minerálů. Svěží a šťavnaté víno, výrazně pikantní v závěru na patře.
      O něco sofistikovanější, především plnější a bohatší ve vůni i chuti byl Riesling Weingut Hauck Spätlese 2013. Ve vůni vyzrálejší světlé ovoce (meruňka, broskev) a zřetelný minerální „štych”. Chuť šťavnatá, plná, měkce ovocná (citrusy, meruňka, broskev) s dotykem minerálů a lipoviny v delším, závěru.
      Příjemně mne překvapil Silvaner „Hildegard” 2013, do třetice z Weingut Hauck. Ve vůni i chuti tentokrát vyzrálé světlé ovoce (hruška, broskev), ale také závan medu. Chuť identická (světlé ovoce), plná a šťavnaté s náznakem květinových tónů v delší, malinko pikantní a lehce minerální dochuti.
      A pak již jen samá jižní Itálie. Passolo Rosé 2012 bylo ze známého vinařství Angelo Rocca & Figli v Apulii. Cuvée odrůd Negroamaro a Malvasia Negra zaujalo bohatou tmavě růžovou barvou, na „růžovku” vyšším alkoholem (13,5 %) a výraznou vůní džemovité lesní směsi. Chuť výrazná (jahody, maliny), minimálně kompotované, spíše ve formě džemu. Dochuť delší, ale na můj vkus málo pikantní a svěží.
      O něco lepší poměr cena/výkon jsem nalezl u následujícího červeného – Brindisi Rosso Riserva 2010 DOC, opět z vinařství Rocca (Apulie). Čisté Negroamaro s výraznou vůní višní a malin. V chuti však převládaly višně a výrazná čokoláda. Již vyzrálé víno s lehce pikantním závěrem. Zrálo dva roky ve velkém sudu (60 hl).
      A ještě lepší, a s neméně příznivým poměrem cena/výkon – Nero d’Avola 2012 IGT ze sicilského vinařství Baglio Sicano. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V plnější chuti výrazné přezrálé višně a třešně, a v pikantním závěru jemná stopa sládnoucích tříslovin.
      Na stejné kvalitativní úrovni bylo pro mne cuvée Syrah a Merlot (50/50) z ročníku 2010. Ve vůni tmavá lesní směs a závan čokolády. V chuti prakticky identické, šťavnaté s měkce ovocnou pikantností v závěru. Víno zrálo 2 měsíce v bariku.
      A blížili jsme se k vrcholu. Nejprve cuvée Zi’Lumari 2012 IGT ze sicilského vinařství společnosti Angelo Rocca & Figli. „Bordeaux směs” Cabernet Sauvignon & Merlot s bohatou vůní vyzrálých tmavých peckovin, borůvek a ostružin v jemném vanilkovém kabátku a s vyšším alkoholem (14,5 %). V chuti plné, bohatě ovocné s jemnými, nasládlými tříslovinami.
      Jednoznačnou červenou jedničkou večera bylo Primitivo Di Manduria 2011 DOC, opět z vinařství Angelo Rocca & Figli, tentokrát z Apulie. V krásné a bohaté vůni tmavé ovoce, převážně v sušené formě. V chuti nasládlé tmavé ovoce, opět hlavně sušené. V uhlazeném těle potěší nasládlé třísloviny. Bohaté a pěkně vyzrálé víno leželo 18 měsíců ve velkém sudu (80 hl). Udělalo mu to dobře, což mimo jiné ocenil také početně poněkud oslabený „vrcholový tým”. Tady je jeho hodnocení:
Primitivo Di Manduria – 9,2 bodu (z 10 možných), Riesling Weingut Hauck Spätlese a Silvaner „Hildegard” – 9,1 b., Riesling Weingut Hauck kabinet a Zi’Lumari – 9 b., Nero d’Avola – 8,9 b., Syrah/Merlot – 8,8 b., Grillo/Chardonnay a Brindisi Riserva – 8,7 b., Verdicchio Anfora a Passolo Rosé – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist