Radost od počátku do konce

10. 6. 2011

Vína čejkovického vinaře Libora Veverky z ročníku 2010 byla ve Viničním altánu rozhodně nejlepší z dosavadních moravských prezentací tohoto tolik komentovaného, opravdu komplikovaného ročníku.

Sympatický a nepochybně charismatický vinař představil deset vín (několik dalších jich na první lahvování teprve čeká), všechna z loňského ročníků, z toho šest bílých, jedno růžové a tři červená. Pro mne to bylo (a nebyl jsem sám) opravdové potěšení, což dokumentuje i zájem hostů o nákup lahví. A to Liborova vína patří na Moravě k cenově spíše nadprůměrným! Nicméně byl jsem dost překvapen velmi nízkým hodnocením několika vín jedním členem „vrcholového týmu“. A to právě těch, která zbývající členové považovali za nejlepší. Opravdu nečekané.

Overturu obstaral Merlot rosé polosuchý v pozdním sběru, jedna z nejlepších „růžovek“ ve Viničním altánu z nového ročníku. Jemně lososová barva, vůně ovocná se zřetelnými tóny černého rybízu. V chuti identická, opravdu svěží a pikantní růžovka, která budu v polovině léta ve vrcholné kondici.

Následoval suchý Ryzlink rýnský v pozdním sběru, který nějaký čas zrál na kvasnicích. To se také decentně projevilo jak ve vůni, tak i v chuti jemnými kvasnicovými, možná až karamelovými tóny. Víno mělo charakter nazrálého ovoce (meruňky), v těle bylo díky procesu zrání poměrně zakulacené a plnější, ale zároveň velmi pikantní a svěží. Tady bych očekával trošku delší ležení, minimálně rok.

Na kalech bylo mícháno také následující Chardonnay v pozdním sběru, čímž se poněkud „očesala“ původně velmi vysoká kyselina. Víno velmi pikantní, ovocité (citrusové plody) a šťavnaté s lehkou stopou černého rybízu v delší dochuti.

Muškátu moravského v pozdním sběru se příliš neurodilo, ale rozhodně mu to slušelo! Ve vůni příjemné tóny sušených citrusových plodů (bergamotová silice), vyzrálého muškátového hroznu i špetka meruněk. V ovocně-muškátové vůni bylo víno velmi svěží a pikantní s plnější dochutí, v níž byly zřetelné tóny grepu.

Pro mne naprostou jedničkou mezi bílými víny byl polosuchý Tramín červený v pozdním sběru. Tak elegantních a zároveň pikantních tramínů nebývá hodně. Letos se těmto vlastnostem přiblížil ve Viničním altánu jen jeden z Velkých Bílovic. Víno s malinko jemnější „tramínovou“ vůní se špetkou květin a exotického liči. Chuť šťavnatá, plná vrcholí tóny sušené kůry citrusů (pomeranč). Pikantní a velmi elegantní víno s delší dochutí.

„Tramínové špičce“ se velmi přiblížil Sauvignon v pozdním sběru se zbytkovým cukrem na hranici polosuchého a polosladkého vína (12,3 g/l). Ve vůni světlé ovoce (angrešt) a tóny květu černého bezu. Šťavnatý a výrazně pikantní sauvignon s bohatou stopou černého rybízu a angreštu. V delší dochuti decentní nasládlost spojené s již harmonizovanou kyselinkou. Nezdál se mi tak krásný jako v případě ročníku 2009, ale dnes nikdo neví, jak se bude „desítka“ dál vyvíjet.

Prvním červeným byla suchá a příjemně vyvážená Frankovka v pozdním sběru. Víno, které ze dvou třetin zrálo v nerezovém tanku a zbytek ve starším bariku, mne výrazně zaujalo až po přechutnávání na konci degustace. Ve vůni tmavé peckoviny v jemném smetanovém (špetka vanilky) kabátku. V chuti opět tmavé peckoviny (višňový kompot), ale se zřetelnou stopou karamelu. Poměrně plná a již uhlazená frankovka, která se hezky otevřela. Víno na delší pití!

Neronet v pozdním sběru zrál zcela v použitém bariku, ale v žádném případě nedostal onen častý navoněný vanilkový „štych“, který v kombinaci s ostružinovými a borůvkovými tóny dokáže být brzy velmi protivný. Ve vůni byly sice zřetelné tmavé lesní plody, ale také lehký závan kůže a čokolády. Extraktivní víno s bohatou chutí lesní směsi, špetkou vanilky a sládnoucími tříslovinami. Stále ještě pikantní víno, kterému bude slušet minimálně půlroční ležení v láhvi.

Ročník 2009 byl na červená vína excelentní, což plně platí i o Čejkovicích. Liborův Cabernet Sauvignon 2009 byl loni hodnocen „vrcholovým týmem“ jako bezkonkurenční vítěz. Ten z loňského ročníku nebyl tak vyzrálý a plný, nicméně i tak mi z červených (a to je ještě mlaďoch) chutnal nejvíce. Ve vůni tentokrát spíše červený rybíz a jemná karamelová stopa. V chuti šťavnaté tmavé ovoce včetně lesní směsi. Trošku lehčí a zřetelně pikantní, ale již nyní dobře pitelný. Ale díky trošku vyšší kyselině potřebuje delší dobu na větší zakulacení. Řekl bych tak do roka!

A na závěr nikoliv sladká, ale hodně aromatická tečka v podobě známkového vína Radost. Známá to Liborova příležitostná specialita z divoké odrůdy bez oficiálního názvu plná výrazných lesních jahod ve vůni i chuti. Loňské víno z této odrůdy bylo nejen velmi pikantní (7,3 g/l kyselin), ale na druhé straně s trošku menší dávkou lesních jahod. Výrazné osvěžení v létě, ale víno na delší oslavu to rozhodně není. Tedy pro mne! A co na to poněkud zdecimovaný „vrcholový tým“? Tady je jeho verdikt:

Tramín červený – 9,1 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon – 9 b., Sauvignon – 8,9 b., Neronet a Frankovka – 8,8 b., Chardonnay a Merlot rosé – 8,7 b., Ryzlink rýnský a Muškát moravský – 8,6 b. a Radost – 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist