Rajhradská krása s pečetí Dolních Kounic

30. 5. 2012

      Zatímco sklepmistr Jiří Ruibar musel jít do pražské Lucerny přesvědčit se, zda si náhodou neodveze cenu za Vinařství roku 2011 pro Rajhradské klášterní sklepy, Miloš Ostřížek, obchodní zástupce a sommelier vinařství (a také vinař z Krumvíře) převzal ve Viničním altánu roli (vesele i vážně) průvodce rajhradskými víny. A zhostil se své funkce opravdu skvěle. V kombinaci s výbornými víny to byl velmi příjemný vinný večer.
     Ochutnali jsme jedenáct vín z ročníků 2009 až 2011 (v červeném cuvée byla část vína také z ročníku 2008) – šest bílých, jedno růžové a pět velmi pěkných červených.
     Večer odstartovalo Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru, velmi suché víno s výraznější kyselinou a s vůní světlého ovoce, špetky bílého pepře a vzdálených tónů mandlí. V chuti měkce ovocné, pikantní, poněkud lehčí s jemně kořenitou dochutí. Vhodné na delší pití, ale nechal bych ho vzhledem k vyšší kyselině trošku uležet.
     O něco příjemnější byl následující ještě suchý (díky 6 g/l zbytkového cukru téměř na hranici polosuchého vína) Ryzlink vlašský 2010 v pozdním sběru.   Vůně ovocná (lehce do citrusů) a jemně minerální. V chuti poměrně šťavnatá, ovocná a pikantní s náznakem, minerálního štychu. Středně plné víno se slušným bezcukerným extraktem (22 g/l), jehož hrozny se urodily v Dolních Kounicích.
     Veltlínské červené rané 2010 v pozdním sběru bylo zřetelně suché, ale díky nižší kyselině (5,5 g/l) v porovnání s klasickým veltlínem působilo na patře uhlazeněji. Vůně ovocně-květinová, v chuti navíc stopa chlebovinky. Pikantní, nicméně jemně zakulacené víno z rajhradské vinice s lehkou kvasnicovou stopou v závěru.
     A následovalo růžové Svatovavřinecké 2011 v pozdním sběru. Suché, krásně ovocné víno s příjemnou vůní i chutí kompotovaných jahod a malin. V těle pikantní, možná malinko lehčí, ale chuťově bohaté víno.
     Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru byl příjemně vyvážený. Také suchý, ale lehce zakulacený se špetkou zbytkového cukru (3,6 g/l). Ve vůni světlé ovoce a tóny lipového květu. V chuti identický, svěží a pikantní s jemně nasládlým ocáskem ve středně dlouhém závěru.
     Moc mi chutnalo Cuvée 2010, polosuché víno (10,3 g/l zbytkového cukru) v pozdním sběru. Kombinace odrůd Rulandské bílé, Chardonnay a Müller  Thurgau voněla po nazrálém světlém ovoci a drobných plodech. V těle plné, bohaté, měkce pikantní s lehkým cukříčkem v uhlazeném závěru.
     Stejně tak baculaté bylo jakostní Veltlínské červené rané 2010, sur-li. Polosladké víno (17,2 g/l zbytkového cukru) s příjemnou kyselinou (7,6 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehce karamelovými tóny. V chuti plné, kulaté a jemně krémové ovoce. Lehounce nasládlé v závěru, který neskrýval pikantní ocásek.
     Moc pěknou sérii červených vín zahájilo Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru. Víno jsme již úspěšně ochutnali loni, přičemž ležení v láhvi mu neublížilo, spíše naopak. Ve vůni nazrále tmavé peckoviny včetně kompotovaných švestek. V chuti velmi ovocné, samozřejmě peckoviny, jemně kořenité. V dochuti stále svěží a pikantní víno z Dolních Kounic.
     Z dolnokounické viniční trati Šibeniční hora pochází také Svatovavřinecké 2009 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s lehkou kořenitou stopou. V chuti tmavé peckoviny, jemná pikantnost v lehounce kořenitém závěru. Poměrně plné víno, které se bude ještě zlepšovat ležením v láhvi.
Červený finiš byl skvělý: nejprve Frankovka 2009 v pozdním sběru. Rozhodně dělá čest pověstným frankovkám z Dolních Kounic. V krásné vůni tmavé ovoce se špetkou koření. Chuť bohatě ovocná, decentně kořenitá. Ve stále ještě pikantním závěru jsou zřetelné sládnoucí třísloviny. Laskající víno na delší pití.
     Krásnou tečkou za příjemným večerem, bylo Cuvée sv. Benedikt, barrique. Zemské víno z odrůd Svatovavřinecké (2008) a Rulandské modré (2009 a 2010). Nesmírně lahodné a elegantní víno s příjemnou ovocnou vůní, v níž byly zřetelné jemné tóny čerstvého kopru. V chuti hladké, ovocné s jemnou kořenitostí. V závěru pikantní a jemňounce vanilkové. Hladí při každém doušku!
     Myslím, že to náležitě ocenil i „vrcholový tým”:
     Cuvée sv. Benedikt – 9,3 bodu (z 10 možných), Frankovka 2009 – 9 b., Cuvée 2010 – 8,8 b., Veltlínské červené rané 2010 sur-lie, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké – 8,7 b., Ryzlink rýnský – 8,6 b., Veltlínské červené rané 2010 pozdní sběr a Svatovavřinecké rosé – 8,4 b., Ryzlink vlašský 2010 – 8,3 b. a Veltlínské zelené 2010 – 8 bodů.
    Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist