Rakouská třináctka s atraktivním závěrem

12. 2. 2014

     Společnost STABRIX, s.r.o. je zřejmě největším dovozcem rakouských vín do České republiky. I když její majitel Andreas Aigner přivezl do Viničního altánu pěknou paletu 13 vín, je to opravdu jen velmi malý vzorek z celkové nabídky rakouských vín, která dováží.
      A neochutnávali jsme jen tradiční veltlíny a ryzlinky, ale také pět červených vín a několik často zajímavých bílých odrůd z různých oblastí Rakouska.
      Každopádně začali jsme veltlíny. Nejprve Grüner Veltliner Ebersleithen 2012 z Weingut Stadler (oblast Weinviertel). Klasický veltlín základního typu s ovocně-minerální vůní. Suchý, v chuti měkce ovocný, lehce zakulacený s nekomplikovanou pikantní dochutí.
      Následoval Grüner Veltliner klassik 2011 z Weingut Leth (oblast Wagram). Kvalitní základní veltlín ze známého vinařství, který by bylo lepší vypít již před rokem. Nicméně i nyní působil příjemně ve vůni (nazrálé světlé ovoce, jemně kořenité se stopou pepře a jemných mandlí) i šťavnaté chuti (meruňky, broskve) s lehounce kořenitým ocáskem v měkce pikantním závěru.
      Po veltlínech dva ryzlinky. Prvním byl Riesling Sonnleithen 2012 z Weingut Stadler. Víno na hranici suchého a polosuchého (7,6 g/l kyselin a 5,3 g/l zbytkového cukru) s ovocně-minerální vůní. Chuť zakulacená, jen minimálně nasládlá a ovocná (náznak citrusů) s pikantní, lehounce medovou dochutí.  Solidní ryzlink na delší pití.
      Na přibližně stejné kvalitativní úrovni byl Riesling Grimmling 2012 z Weingut Biegler (oblast Thermenregion). Tato odrůda není pro tuto oblast nejtypičtější, převládají zde spíše vína červená. Ryzlink byl ve vůni ovocný s převahou minerálních tónů. V chuti meruňkovo-broskvový, šťavnatý a velmi pikantní. Víno by potřebovalo ještě nějaký čas ležet v láhvi.
      Z oblasti pod Vídní jsme putovali zase zpět na sever do Weinviertelu. Sauvignon blanc je zde opravdu netradiční odrůdou. My jsme ochutnali ročník 2012 z Weingut Stadler. Ve vůni ovocný (angrešt, broskev) s náznakem černého bezu a černého rybízu. Chuť ovocná, poměrně šťavnatá. opět se stopou černého bezu v pikantní dochuti.
      A ze severu na úplný jih (přesněji jihovýchod) do Štýrska. Ochutnali jsme tamní Chardonnay 2011 z Weingut Platzer. Suché víno s ovocnou vůní, v níž byl zřetelný i jemný závan vanilky. V chuti ovocné, šťavnaté s jemně pikantním závěrem na patře.
      Z klasických bílých vín byl pro mne jedním ze dvou nejlepších Zierfandler 2012 z Weingut Biegler (Thermenregion). Málo známá odrůda, ale i chuť. Ve vůni bohatě ovocná (meruňky, broskve). V chuti ovocně-květinová, poměrně svěží a pikantní s krátkou perspektivou ležení v láhvi.
      První červené bylo pro mne nejslabším vínem večera. St.Laurent 2011 z Weingut Heiderer-Mayer (Wagram). Vůně pěkná – jemně kořenité tmavé ovoce, částečně v sušené podobě. V těle ovocné, jemně kořenité, však hubené s poměrně zřetelnou kyselinou v dochuti.
      Následující Zweigelt Selektions 2011 z Weingut Stadler (Weinviertel) byl o poznání lepší. Ve vůni kompotované tmavé ovoce. V suché chuti vyzrálé třešně a višně, poměrně uhlazené s jemnou pikantností v závěru na patře.
      A ještě atraktivnější byla Blaufrankisch 2007 z Weingut Trapl (oblast Carnuntum). Tato frankovka mne zlákala krásnou vůní a chutí (višně v čokoládě), na druhé straně moje vstřícnost poněkud ochabla po jejím velmi pikantním závěru. Jinak ale pěkně vyzrálé víno na úrovni některých kvalitních frankovek z  Moravy, jen za poněkud vyšší cenu.
      Velmi se mi líbil Pinot Noir 2009 z Weingut Biegler (Thermenregion). Ve vůni jemné tmavé peckoviny. V plné chuti bohatě ovocné, jemně kořenité, uhlazené s lehce pikantním závěrem.
      Následovalo nejlepší, ale také výrazně nejdražší červené víno večera – Cuvée Merlot/Cabernet Reserve 2011 z Weingut Biegler (Thermenregion). Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. Stejně tak v plné chuti, která navíc nabízela lehounké tóny čokolády a kůže.
      A na závěr sladká tečka v podobě Welschriesling Trockenbeerenauslese 2011 z Weingut Heiderer-Mayer (Wagram). Tento výběr ze suchých bobulí působil jako ambrósie, která by se měla užívat po malých doušcích, spíše kapkách. Velmi sladké (186 g/l zbytkového cukru), ale také krásně pikantní víno s vůní sušených citrusů, medu a vlašských ořechů. Chuť identická, sladká s krásně pikantním ocáskem. Opravdu stylová tečka za bohatým rakouským večerem.
      A takto vína hodnotil kompletní „vrcholový tým”:
Welschriesling Trockenbeerenauslese – 9,2 bodu (z 10 možných), Cuvée Merlot/Cabernet – 9 b., Blaufrankisch 2007 a Zweigelt Selektions – 8,9 b., Pinot Noir 2009 – 8,8 b., Riesling Grimmling 2012 a Zierfandler 2012 – 8,7 b., Riesling Sonnleithen 2012 a Chardonnay 2011 – 8,6 b., Grüner Veltliner classik 2011 – 8,5 b., Grüner Veltliner Ebersleithen 2012 a Sauvignon blanc 2012 – 8,4 b. a St.Laurent 2011 – 7,7 bodu.


Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist